Uczniowie z Mechanika odkrywają tajemnice raciborskich Żydów

0

"Zapomniana Historia Żydów na Raciborszczyźnie" to tytuł wykładu, jaki w poniedziałek, 10 stycznia odbył się w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Zobacz zdjęcia. Zobacz materiał video.

Wykład, to część projektu realizowanego od grudnia zeszłego roku w ramach unijnego programu "Młodzież w działaniu". – W ramach tego projektu młodzież przeprowadzi 15 spotkań (prelekcji, prezentacji multimedialnych), dwie konferencje popularno-naukowe oraz warsztaty kształcące młodzież w zakresie korzystanie z archiwaliów i zbiorów muzealnych. Powstanie również strona internetowa – mówi o przedsięwzięciu Halina Misiak.

- reklama -

Realizacji tego ciekawego, choć niełatwego zadania podjęła się siedmioosobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych oraz Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Raciborzu: Marcin Lewicki, który jest odpowiedzialny za projekt, Michał Lewicki, Jakub Pytko, Marek Wyrostek, Mateusz Małecki, Sebastian Fitzon i Adam Dylus. W celu zgromadzenia materiałów odwiedzać będą archiwa, muzea i biblioteki. – Plonem ich pracy – jak podkreśla wiceszefowa TMZR – będzie książka poświęcona nieznanej i tragicznej historii Żydów na ziemi raciborskiej.

 

 

Prezentacja w raciborskim TMZR była kolejną – po Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Adama Mickiewicza i LO nr 1 im. Jana Kasprowicza – prelekcją, jakie na ten temat zorganizowała raciborska młodzież. Swoją wiedzą uczniowie dzielić się będą do kwietnia, występując jeszcze m. in. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących oraz kilku gimnazjach na terenie powiatu raciborskiego.

 

 

Na realizację projektu Komitet Ewolucyjny Programu Młodzież w Działaniu z siedzibą w Warszawie przyznał raciborzanom kwotę w wysokości 5200 euro. – Kwota ta zostanie przeznaczona na wyjazdy do bibliotek i archiwów, prelekcje i tym podobne przedsięwzięcia. Część funduszy zostanie przeznaczona na wydanie publikacji w języku polskim i niemieckim – mówi dr Piotr Sput, który będzie pełnił rolę doradcy w zakresie redagowania książki. – Pozycja będzie miała około 100 stron; duży nacisk chcemy położyć na ikonografię – dodaje raciborski nauczyciel.

 

 

W prelekcji uczniowie koncentrują się na najbardziej znanych raciborskich Żydach: Arnoldzie Mendelssohnie czy Moritzu i Ludwigu Traube – wybitnych naukowcach, którzy – nim zostali profesorami fizyki czy chemii w Berlinie, uczęszczali do raciborskiego gimnazjum – tłumaczy opiekun grupy dr Sput.

Prezentacja, której patronuje poseł Henryk Siedlaczek, prezydent Mirosław Lenk i starosta raciborski Adam Hajduk, spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Dla wielu osób przybyłych w poniedziałkowy wieczór do siedziby TMZR zabrakło miejsc siedzących. Prelekcja spotkała się również z dużym uznaniem, zwłaszcza mec. Pawła Newerli oraz Sylwestra Potockiego, którzy zaoferowali raciborskiej młodzieży swoją pomoc.

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here