List do redakcji: „Cmentarz Jeruzalem jest zaniedbany”

21

– Popatrzmy na nasz największy cmentarz. Podczas roztopów w bagnie można się utopić. Śmieci zasłaniają boczne wejścia, wzdłuż muru chaszcze. Niech parafia odda administrowania miastu, będzie taniej i lepiej – sugeruje w liście do redakcji Czytelnik.

W Raciborzu nie ma cmentarza komunalnego. Wszystkie cmentarze są własnością parafii. Dbanie o porządek na cmentarzach należy do zarządców, czyli parafii. Tylko nekropolia Jeruzalem przy ul. Ocickiej w Raciborzu ma innego zarządcę, z którym parafia WNMP ma podpisaną umowę na czas nieokreślony. Wywóz śmieci i odpadów z cmentarza obsługuje SM Nowoczesna, od niedawna są one także segregowane.

- reklama -

 

Redakcja zwróciła się do księdza proboszcza parafii WNMP Gintera Kurowskiego z pytaniem, czy jest zadowolony ze współpracy z zarządcą cmentarza. Proboszcz Kurowski stwierdził, że nie ma żadnych zastrzeżeń do zarządzania Jeruzalem i współpraca z obiema paniami, które wspólnie zarządzają cmentarzem układa się bardzo dobrze.  

 

Pod adresem tej parafii i cmentarza padły zarzuty o zaniedbaniach i niegospodarności w liście od Czytelnika, który napisał:

 

"Szanowna Redakcjo! Może Wy będziecie mieli odwagę zająć się sprawą naszego cmentarza Jeruzalem? Trudny temat…. bo każdy boi się ruszyć zarządców kościelnych. Jestem wierzącym ale nie mogę patrzeć na dziadostwo i uważam, że wiara nie ma nic wspólnego z gosdpodarnością. Księża często przypominają o obowiązku nas żywych wobec mogił naszych zmarłych. A popatrzmy na nasz największy cmentarz.

 

Polecam odwiedziny teraz kiedy jest zima, roztopy. Nie ma możliwości przejść w miarę "suchym i czystym butem". W bagnie można się utopić. Również śmieci niedługo zasłonią wejścia boczne od strony IMiGW (brukowanej-bocznej drogi). Kto jest za to odpowiedzialny? Jesienią nikt się nie przejmuje liśćmi, a latem trawą. Ludzie śmiecą gdzie popadnie. Wzdłuż muru brukowanej-bocznej drogi bałagan, chaszcze. A na święta brakuje miejsc parkingowych. Przecież wyrównanie terenu i wysypanie tłuczniem nie jest kosztowne. Proponuję wysłać "zarządców" (Parafia rzymskokatolicka Wniebowzięcia NMP Adama Mickiewicza 8) chociażby do takich Głubczyc. Niech popatrzą jak się dba o cmentarz. Utwardzone, pozamiatane alejki, pozbierane liście – czysto. Tylko, że tam nie robi tego kościół, a służby komunalne.

 

Myślę, że opłaty za miejsce, pochówek, czy postawienie nagrobka (10 procent od jego wartości-kto to wymyślił?) w Głubczycach nie są wyższe niż funkcjonujące w Raciborzu. Nie jestem wścibski i daleko mi do rozliczania księży ale co dzieje się z pieniędzmi za stawiane nagrobki? A miasto przeznacza dodatkowe budżety na remonty raciborskich kościołów.

 

Cmentarz Jeruzalem służy przecież kilku raciborskim parafiom. Jakoś żaden proboszcz nie przejawia troski jego stanem? Może niech parafia Wniebowzięcia NMP odda administrowanie miastu i jestem przekonany, że za mniejsze pieniądze będzie znacznie lepiej. Przez tyle lat administrowania i za takie pieniądze, które płacimy można było sukcesywnie zrobić (nie powiem wszystko) bardzo wiele. Na razie to co dzieje się na cmentarzu Jeruzalem i jak on wygląda to wstyd dla Raciborza i woła o pomstę do nieba. Myślę, że warto pokazać problem i podjąć jego rozwiązanie. Może nie będziemy musieli się wstydzić na Wszystkich Świętych 2011?"

(adres mailowy do wiadomości Redakcji).

 

Zwróciliśmy się do zarządcy cmentarza Jeruzalem o ustosunkowanie się do podniesionych przez Czytelnika zarzutów. Na co otrzymaliśmy następującą odpowiedź (cytat):

 

Od momentu objęcia zarządu nad cmentarzem Jeruzalem  wykonaliśmy następujące prace:
– nowe nagłośnienie w kaplicy,
– odnowienie elewacji kaplicy,
– położenie nawierzchni asfaltowej na głównym ciągu komunikacyjnym cmentarza,
– utwardzenie alei w sektorach 1B do 3B,
– naprawa stolarki drzwiowej i innych elementów drewnianych kaplicy,
– wykonanie 300 metrów bieżących wodociągu + ujęcia wodne,
– wykonanie 120 metrów bieżących ogrodzenia w tylnej części cmentarza,
– wyłożenie kostką brukową terenu przed kaplicą,
– malowanie i remont budynków biurowych,
– zakup nowych, elektronicznych organów do kaplicy,
– systematyczna wycinka i pielęgnacja drzew /zgodnie z zaleceniami Wydziału Ochrony Środowiska/,
– konserwacja i malowanie ogrodzenia cmentarza,
– generalny remont pomieszczeń do przechowywania zwłok /zgodnie z wymogami Sanepidu /,
– dzierżawa 25 sztuk kontenerów na śmiecie, oraz ich regularne opróżnianie /jeden raz w tygodniu, w razie potrzeby częściej/,
– przygotowanie stałych miejsc na kontenery /wykonanie utwardzonego podłoża /,
– remont zakrystii,
– przeróbka schodów przed toaletami publicznymi,
– remont wnętrza domu przedpogrzebowego,
– uszczelnienie dachu przy kominach,
– wyłożenie płytkami chodnikowymi alejki w sektorze 1, oraz pomiędzy sektorami 8A i 9A,
– zakup akcesoriów związanych z ceremonią pogrzebową.

Plany robót do realizacji: wykonanie nowych schodów przed bramą główną cmentarza,montaż rynien i rur spustowych w budynkach cmentarnych, przedłużenie głównej alei cmentarza poprzez wyasfaltowanie lub wybrukowanie nawierzchni, sukcesywne utwardzanie bocznych alejek cmentarza, dalsza wycinka i pielęgnacja drzew, bieżące prace remontowe. Zarządcy cmentarza Jeruzalem: Bożena Dyja, Teresa Zalewska

/w/

- reklama -

21 KOMENTARZE

 1. Proboszcz Kurowski bardziej dba o koniec własnego nosa niż o życie parafialne. Częściej go nie ma niż jest. Nawet gdy jest, to nieuchwytny dla przeciętnego parafianina. A w kościele wychwala gości, przedstawicieli różnych szczebli lokalnej władzy, natomiast gani parafian za to, że nie wpuszczają go po kolędzie, albo że nie są pod krawatem lub w szpilkach gdy on przychodzi z kolędą. Parafianie tylko odliczają kiedy przejdzie na emeryturę.

 2. Jakie to budżety miasto przeznacza na remonty kościołów? Odpowiedz.
  W tym roku , jak czytaliśmy , Prezydent przeznaczył 50 tyś. zł.
  na podział wśród parafii lub dla kilku. A mamy w Raciborzu 12 kościołów.
  Te świątynie są utrzymywane z datek parafian. w niedzielnych koszyczkach już bardzo mało banknotów papierowych. Ludzie biednieją. A będzie jeszcze gorzej.

  Kościoły to zabytkowe obiekty, które też wymagają remontów i konserwacji.
  Są to miejsca tzw. użyteczności publicznej na które powinne się znaleźć pieniądze tak jak na remonty domów kultury czy innych świeckich budynków.
  Katolicy mają duży udział w tworzeniu budżetu miasta, a więc mają prawo się domagać od czasu do czasu pieniędzy z budżetu na naprawy budynków świątyń. Prosta logika.Tu na razie jest dyskryminacja finansowa, począwszy od ustawy budżetowej a skończywszy na dobrych lub nieżyczliwych chęciach władz gminy.

 3. Do autora listu, niech czyta ze zrozumieniem. Tu o cmentarzu piszą, a Ty doczepiłeś się jednego pobocznego zdania i rozdmuchujesz temat. Tu nie o remonty kościołów idzie. Tylko niech Jeruzalem będzie posprzątane. Czytaj ze zrozumieniem.

 4. Popieram …cmentarz jest zaniedbany to fakt.Kiedyś można było po zmroku iść bo w pobliżu krzyża przy bocznym wejściu było oświetlenie.Teraz owszem oświetlenie jest ale…..nie sprawne.Idąc od tego krzyża dalej w kierunku końca cmentarza, błota aż po pas.I to główną niby alejką nie przy płocie dróżką.
  Zimą trudno dostać sie by zapalic znicz nie brnąc w błocie.
  Danina od nagrobków to tez temat dyskusyjny.Juz raz zapłaciłem za miejsce ,za inne usługi pogrzebowe ..teraz czeka mnie spory wydatek nagrobka.Budżet mój więc będzie juz i tak uszczuplony,mimo iż wielkich marmurów nie zamawiam to dlaczego ma jeszcze dawać jakichś procent dla farorza? Dlaczego? Czy mnie ktoś płaci jak przejdzie obok moich drzwi na klatce schodowej ,? a wspólnota ode mnie kase bierze więc maam jakby prawo do kawałka posadzki na korytarzu. Z jakiej racji mam za nic płacic ksiedzu za postawienie nagrobka?

  Już raz mnie upokorzono na parafiii na Rynku.Byłem załatwiać 2 miesiace temu pochówek matki. Człowiek pogrążony w smutku A pani obsługująca mnie spojrzała z politowaniem i stwierdziła że 200zł to za mało za pogrzeb.Nie miałem więcej przy sobie.Człowiek w takim momencie traci głowę.Poza tym zwrot z Zus dostałem po 3 tyg.skąd więc nagle mieć dodatkowa kasę na takie nie przewidziane zdarzenia losowe.Nie wszyscy maja oszczędności?
  W drodze wyjątku -usłyszałem- może być -głosem lekceważącym mnie.
  Dałem 200zł i do tego musiałem zawieźć księdza na cmentarz i odwieźć na parafie z powrotem Nikt nie pytał czy mam samochód,czy musze brać taxi .MUS TO MUS!!!

 5. Lat temu kilka gdy fiaciki maluchy były w powszechnum użyciu jeden z księży był oburzony, że czymś takim chce się jego na cmentarz wieźć. Przykro mi, ale rodzina pogrążona w smutku lektyką nie dysponowała.

 6. To naprawde wstyd , ze jeden z najwiekszych cmentarzy jest w takim stanie. Ale przeciez kler nie pusci zyly zlota ktora jest haracz za postawienie nagrobka. To idzie do ich kieszeni. A ludzi itak trzeba pochowac to czy bedzie porzadek czy nie to i tak pogrzeb sie odbedzie. A kurowski potzrebuje a potrzebuje forsy. Co tydzien kosmetyczka, fryzjer itp. A z zestawienia widac , ze gro pieni8edzy idzie na kaplice!!!!! Bo kler tak sobie zyczy. Dla przypomnienia to nie wszystkie parafie dostaja dotacje tylko jedna . / w ub.roku 200 tys na remont dachu blacha miedziana – fanaberia kurowskiego/ a teraz na pomalowany koscoil MB. A w Mikolaju tyle wykonuje sie prac i wszystko z skladek parafian i nikt tego nie dotuje. Czyzby Mikolaj jest od macochy ?????? Jak wszystkim sie dotuje to okraglak tez powinien dostac dotacje na schody, wymiuane ogrzewania na ekoligiczne i malowanie kosciola. No moze teraz rysiu f cos zalatwi bo sie go boja.

 7. Lat temu 5 próbowałem załatwić w NMP pogrzeb we czwartek. Usłyszałem : ZAPOMNIJ ! Tylko w soboty, bo NASI księża MUSZĄ ZARABIAĆ w … szkołach ! W ,,okrąglaku,, załatwiłem pochówek ,,bez łaski,, ! Ksiądz przyjechał własnym autem …
  I Pan … BÓG MU za to ZAPŁACI !!! Ponoć ,,tam,, wszystko notują …
  ps.: jedyne COM MUSIAŁ ,,wyprosić,, W NMP TO [ [b]SIC… ! ! ![/b] ] ZGODA na to, by Ich parafiankę pożegnał Ksiądz z ,,innej,, parafii … [ zgodę ,,załatwił drobny datek,, ].[color=#ff0000] Gdzie jest ten : …,,jeden Kościół,, powszechny[/color] i NASZ … ponoć…?

 8. Niech Was jasna …, polscy katolicy. Dać Wam tylko temat, a wszystkie swoje frustracje wywalacie na Kościół, że biorą, że to, że tamto, że opłaty i sraty pierdaty. Kto z Was, polscy katolicy, zrobił coś za darmo, no kto i dla kogo?! Ale bluzgać na innych to pierwsi. Od każdego, „polaczki”, wymagacie i chętnie na niego plujecie a w niedzielę zapieprzacie do kościoła i spowiedzi. Zakłamani pseudo katolicy, niech Was…

 9. [quote]Niech Was jasna …, polscy katolicy. Dać Wam tylko temat, a wszystkie swoje frustracje wywalacie na Kościół, że biorą, że to, że tamto, że opłaty i sraty pierdaty. Kto z Was, polscy katolicy, zrobił coś za darmo, no kto i dla kogo?! Ale bluzgać na innych to pierwsi. Od każdego, „polaczki”, wymagacie i chętnie na niego plujecie a w niedzielę zapieprzacie do kościoła i spowiedzi. Zakłamani pseudo katolicy, niech Was…[/quote]
  WYMAGAĆ to podstawa wszystkiego DOBREGO. Wymagać SPRAWIEDLIWOŚCI … też. ,,Bluzgów,, tu nie widzę. Nie mieszaj KOŚCIOŁA Z ,,niektórymi farorzami,, a zwłaszcza ,,szefami,,. NIE WSZYSCY – na szczęście – mają ,,mamonę,, przed modlitwą i posłannictwem od Boga samego. Frustracje … ? Czyż Twój post nie jest najwyższym wyrazem TWOJEJ ? ,,Reszta,, treści innych postów TO PRAWDA – nie o KOŚCIELE a o niektórych jego ,,urzędasach,, … A. że czasem bolesna bywa… OtO PROBLEM prawdziwy.
  ps.: a co do ,,polaczków,, – bez obrazy … A TY TO KTO … ?

 10. Jest faktem, że wiele spraw na tym cmentarzu wymaga pilej interwencji. Począwszy od budynków, a na zabytkowych, przedwojennych nagrobkach skończywszy. I jest niezaprzeczalnie faktem, że ten cmentarz jest bardzo zaniedbany. Zdaję sobie sprawę, że Zarządca cmentarza robi, co może. Ale zarządca to nie właściciel, a tym jest parafia WNMP i reprezentujacy ją aktualny proboszcz ks. Kurowski. Uszczelnienie dachu przy kominach, czy inne tego typu roboty należą do właściclela, czyli Kurowskiego. A ten nie robi nic, tylko doi ze wszystkiego z czego się tylko da kasę. Po tym liście żal mi tego Zarządcy, bo starają się, jak mogą. Ale obowiązków właściciela całkowicie nie wypełnią nigdy, bo w końcu jest to nieopłacalne. Pozostaje nam już tylko cierpliwie czekać, aż Kurowski odejdzie. I modlić się o dobrego, naprawdę dobrego następcę…

 11. Gdyby Kurowski musiał wszystkie przepływy gotówki przez jego plebanię zrobić z pomocą kasy fiskalnej, to by przestał doić kogo się da i za byle co się da. Taki podatek dochodowy jaki by mu naliczono, to by z pewnością unormował jego taryfikator „co łaska”. Za samo przybycie księdza na plac budowy czy pokropienie gotowego obiektu, jak ćwierkają zaprzyjaźnione wróble na dachach, liczone jest w tysiącach ( Galeria Młyńska).

 12. do -ed
  Na raciborskim cmentarzu żaden pomnik je jest wpisany w rejestr zabytków. Widać człowieku jak się interesujesz tym o czym piszesz i jakie masz o tym pojęcie. Byle coś napisać i komuś wytknąć. Pozdrawiam

 13. A dlaczego nie są zapisane w rejestrze? Bo by musiał Kurowski je odrestaurować i to zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. A to wiadomo kosztuje, a Ginter lubi jak wielkie kwoty płyną w jednym kierunku, w stronę fary.

 14. …i niestety temat się zakończył? Przykre,że list niczego nie wniósł. Ksiądz „administrator” stwierdził, że jest fajnie, panie „Zarządczynie” powiedziały co zrobiły. I co dalej? Nic się nie zmieni i będziemy brnąć przez bagna. Na Jeruzalem chowa się zmarłych z czterech parafi. W każdej parafi są wierni chętni do pracy, przedsiębiorcy, którzy nie odmówią pomocy. Ludzi dobrej woli jest bardzo dużo. Potrzeba tylko aktywnych gospodarzy-proboszczów i rad parafialnych, które zainicjują prace przy cmentarzu. No i pieniędzy na materiały (z opłat 10% od pomników). Proboszcz parafii WNMP jest odpowiedzialny za wygląd naszego największego cmentarza i ponosi odpowiedzialność za administrowanie. Jeżeli sobie nie radzi z tym zadaniem jako gospodarz powien się do tego przyznać i coś z tym zrobić np. przekazać administrownie miastu. Mam nadzieję, że media (szkoda, że zainteresował się tym tematem tylko Raciborski Portal Internetowy-chwała Wam za to) nie odpuszczą tematu i doprowadzą go do szczęśliwego końca.

 15. Tutaj nie ma co powracać do miasta, gdyż cmentarz nigdy do miasta nie należał. Grunt pod cmentarz wykupili parafianie z farnego w 1890 roku. W 1930 cmentarz był już zbyt mały więc proboszcz z farnego dokupił przylegające grunty do cmentarza celem powiększenia go. I tak jest do dzisiaj. Prafia WNMP jest prawowitym i pierwszym właścicielem cmentarza Jeruzalem

 16. Przyjeżdżam co miesiąc na groby swoich bliskich.
  Ogólnie nie jest tak źle w porównaniu do cmentarzy rybnickich.
  Szanowne Panie z Administracji Jeruzalim. Częswtsze zamiatanie główny alejek, likwsidacja chaszczy i chwastów pod mureami to tak niewiele przy Waszej brygadzie porządkowej.
  Przedstawiony przez Was plan w tym artykule napawa optymizmem.Myślę, iż ks. proboszcz którego zaliczam do wyjątkowych estetów ,jako gospodarz na pewno tego dopilnuje. Tego oczekują ludzie.Bo znowu zaczną sę plotki i obmowy.

 17. nowe nagłośnie kaplicy?Smiechu warte.Proszę zapytać p.Bożenki ile kosztuje jedna ceremonia pogrzebowa.Nagłośnienie zwróciło się w ciągu tygodnia.Remont pomieszczeń do przechowywania zwłok tylko we własnym interesie(50zł doba),remont domu przedpogrzebowego również we własnym interesie(godzina 220zł),pielęgnacja i systemayczna wycinka drzew?w tamtym roku na 3 planie złamało się drzewo niszcząc kilka pomników całe szczęście,że nie było tam ludzi!Jak na14 lat admnistrowania to raczej niewiele nie licząc 2 renuwek po 80000 jakie kupiły sobie p.administrator

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here