Prof. Jan Miodek o myszce – LXVII

1

Tym razem poruszamy klasyczny problem: co było pierwsze, jednak nie chodzi o jajko czy kurę, ale o komputerową mysz i myszkę. Zobacz, co na ten temat mówi Prof. Jan Miodek.

Anna Burek: Panie Profesorze, co było pierwsze: komputerowa myszka czy mysz?

- reklama -

 

Prof. Jan Miodek: Pytanie o mysz! Coraz częściej widzę, że myszka. Lat temu dwadzieścia z jedną z moich pierwszych doktorantek napisaliśmy wspólnie artykuł o myszy jeszcze. Czemu dzisiaj jest to myszka? Bo Polacy zdrabniają wszystko, co się da i gdzie się da. Jak mi przychodzi kolejna osoba czy dzwoni do mnie, że „ma takie krótkie pytanko”, to dostaję gęsiej skóry. Na ogół ludzi nie poprawiam, ale jak słyszę to pytanko, to brutalnie przerywam i mówię „pytanie, proszę pana, pytanie”. Myślę, że w przypadku myszki dała o sobie znać ta tendencja do zdrabniania. Natomiast a propos określeń technicznych: przed paroma miesiącami dodzwoniła się do mojego programu jakaś bardzo inteligentna pani ze Szwecji, Polka. Pani prosiła, żebym spowodował, żeby Polacy, podając adres mailowy, odrzucili tę głupią małpę. Ja jej na to mówię- a co mają Szwedzi?, a ona na to mi mówi- ogonek słonia. No w czym ogonek słonia jest lepszy od małpy? Oczywiście można by się teraz zastanawiać czemu małpa, wiele razy już na ten temat rozmawiałem z wieloma ludźmi i rzeczywiście, siedzącej małpie tak się ten ogon zawija, że to sprowokowało porównanie do małpy, i niech tak zostanie. Kiedy byłem w Ameryce, któryś z Polaków zaatakował tutaj nas nad Odrą i Wisłą, dlaczego mówimy nagraj mi się na sekretarkę, że to jest idiotyczne. Przecież to jest dowcipne! On pyta czemu nie ipsofon, bo jest takie określenie, piękne, greckie słowo o internacjonalnym charakterze. W tym sensie, z punktu widzenia uniwersalności językowej, pewnie ten ipsofon byłby lepszy, ale nie przyjął się. Takie to są losy. Myślę, że na tym interesującość języka polega.

 

 

Słuchaj Prof. Jana Miodka:
 

 

 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.

 
Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.

 

/ab/

 

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here