Prof. Jan Miodek o Włoszech – LXX

Czytelniczka Portalu raciborz.com.pl zastanawia się dlaczego w języku polskim nie funkcjonuje nazwa Italia, a zamiast niej pojawia się określenie Włochy. Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek. 

Prof. Jan Miodek: To jest pytanie intrygujące co drugiego Polaka, dlaczego cały świat ma Italię, a my mamy Włochy. To nawet samych Włochów intrygowało. Podobno w latach '30 Ministerstwo Spraw Zagranicznych dostało taki protest od Włochów: dlaczego wy, Polacy, jesteście tacy wyjątkowi, czy nie moglibyście nazwy naszego państwa podciągnąć pod to brzmienie uniwersalne. Na to Ministerstwo odpowiedziało, że przywilejem większych miast czy znanych państw jest to, że one często mają w różnych językach różne brzmienia i Włochy są tego przykładem. Prawda jest taka, że bardzo często nazwa jednego plemienia ulega rozszerzeniu na obszar większy. Przecież Śląsk historycznie zaczął się koło Wrocławia, Świdnicy, gdzie rzeka Ślęża. Nasza nazwa Niemcy może być nawiązaniem do tego, że są niemi, nie rozumieją tego, co do nich mówimy, ale prawdopodobnie jest to skojarzone z plemieniem germańskim Nemetów. Francuzi natomiast wzięli sobie na tapetę jeszcze inne plemię germańskie, a mianowicie Alemanów, dlatego Niemcy po francusku to Allemagne. Wracamy jednak na Półwysep Apeniński. W zamierzchłej przeszłości żyło tam celtyckie plemię Wolsków, które z Półwyspu Apenińskiego wywędrowało, poszło w stronę Wysp Brytyjskich. Zapisy niemieckie nazwy tego plemienia to m. in.: Wolsk-, Wolszu-, Wolch-. W każdym razie, jednocześnie bliżej nas egzystowało romańskie plemię Wołochów (protoplaści dzisiejszych Rumunów), a my przez skojarzenie z romańskimi Wołochami, z zapisów niemieckich urobiliśmy przed wiekami postać Włoch, Włochy i rozciągnęliśmy tę nazwę od Palermo do Mediolanu.

- reklama -

 

 

 

 

Posłuchaj:

 

 

 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.

Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.

—————–

Portal raciborz.com.pl i Gazeta Informator polecają:

Słownik polsko@polski z Miodkiem

Słownik polsko@polski z Miodkiem. Rozmowy profesora Jana Miodka o języku polskim z telewidzami z kraju i ze świata to jeden z ciekawszych poradników językowych dostępnych na rynku, który ze względu na atrakcyjny układ treści i bogactwo ilustracji w przyjazny i zabawny sposób uczy, jak poprawnie posługiwać się językiem polskim i jak nie wpaść w gramatyczne, ortograficzne, stylistyczne, a nawet fonetyczne pułapki. Książka stanowi zapis rozmów Profesora Jana Miodka o polszczyźnie prowadzonych z telewidzami z kraju i z całego świata.

Więcej informacji o słowniku szukaj na stronie internetowej wydawnictwa MARINA.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj