Prof. Jan Miodek o kolorze modrym – LXXI

Czytelnik Portalu raciborz.com.pl zastanawia się nad właściwym kolorem tzw. modrej kapusty. Jest ona niebieska czy czerwona?- pyta. Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek. 

Anna Burek: Panie Profesorze, jaki kolor kryje się pod określeniem modry?

- reklama -

 

Prof. Jan Miodek: Ta modro kapusta jest na Górnym Śląsku określeniem kapusty nie tej zielonej. Już nie wchodzę w to, czy to idzie bardziej w lila, fiolet czy bardziej w czerwień, ale to jest po prostu wszystko modro kapusta. Modry to jest niebieski w wielu gwarach i to takie dychotomiczne rozróżnienie kapusty na Śląsku wygląda tak: kapusta zielona i kapusta modro. A tej modrości są różne stopnie intensywności. Ja za słabo znam się na kolorach od strony chemiczno-fizycznej, ale fiolet to jest niebieskość plus coś tam. Rzeczywiście często mam na talerzu z roladą kapustę, która jest czasem bardzo taka niebieska, a czasem taka biskupia, czyli intensywnie fioletowa, a też się mówi modra. Powiedziałbym, że tak się rozwija agrotechnika, że mnie się ta niebieskość jeśli idzie o kolor kapusty, kojarzy z dzieciństwem. Dzisiaj na talerzu mam coś, co modre w tradycyjnym znaczeniu nie jest, to jest już raczej bardziej różowo-fioletowe.

 

 

Posłuchaj:

 

 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.

Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.

 

/ab/

 

—————–

Portal raciborz.com.pl i Gazeta Informator polecają:

Słownik polsko@polski z Miodkiem

Słownik polsko@polski z Miodkiem. Rozmowy profesora Jana Miodka o języku polskim z telewidzami z kraju i ze świata to jeden z ciekawszych poradników językowych dostępnych na rynku, który ze względu na atrakcyjny układ treści i bogactwo ilustracji w przyjazny i zabawny sposób uczy, jak poprawnie posługiwać się językiem polskim i jak nie wpaść w gramatyczne, ortograficzne, stylistyczne, a nawet fonetyczne pułapki. Książka stanowi zapis rozmów Profesora Jana Miodka o polszczyźnie prowadzonych z telewidzami z kraju i z całego świata.

Więcej informacji o słowniku szukaj na stronie internetowej wydawnictwa MARINA.

 

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj