Szkolna wycieczka do Warszawy trwała od 9 do 11 maja 2011 roku. Uczniowie zwiedzali i podziwiali główne atrakcje stolicy. W pierwszym dniu zwiedziliśmy lotnisko Okęcie. Następnie zaś cmentarz powązkowski – część żołnierską, gdzie obejrzeliśmy groby żołnierzy z różnych okresów historycznych, między innymi z okresu powstania listopadowego, styczniowego czy z okresu II wojny światowej. Szczególne wrażenie wywarły na nas groby żołnierzy batalionu „Zośka”. Zobaczyliśmy również pomnik upamiętniający 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.
O godzinie 16.00 odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. Oglądaliśmy w nim filmy, fotografie, listy, mundury żołnierskie, pistolety i wiele innych bardzo ciekawych rzeczy z okresu Powstania Warszawskiego. Na zakończenie pierwszego dnia pobytu w Warszawie spacerowaliśmy po Starówce.
Drugi dzień zaczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta. Zobaczyliśmy Syrenkę Warszawską, Pomnik Małego Powstańca, mury obronne, Barbakan. Następnie na Zamku Królewskim oglądaliśmy m.in. rzeźby, kaplice, sypialnie króla, salę balową, arrasy, liczne obrazy i komnaty. Trafiliśmy na zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Wieczorem pojechaliśmy do Teatru na Woli na spektakl „Malambo. Argentyńska historia’’. Inscenizacja opowiadała o Kowalu Nędzy, który podpisuje cyrograf w zamian za młodość i pieniądze. Pan Nędza jest przebiegły i trzy razy udaje mu się wykraść młodość dla siebie i swojego psa Biedy. Szatan przenosi go za każdym razem w inne czasy, ale zawsze do jego ulubionej knajpy, gdzie śpiewa piękna Lola, gdzie można zatańczyć malambo, napić się tinto i zagrać w truko (karcianą grę, gdzie zwycięzcą zawsze zostaje największy łgarz) . Z baru dla kowbojów Nędza trafia do gangsterskiej knajpy, a wreszcie do współczesnej speluny. Po spektaklu spacerowaliśmy ponownie po Starówce tym razem nocą.
W ostatnim dniu wycieczki główną atrakcją było Centrum Nauki Kopernik, w którym można było samemu przeprowadzić różne doświadczenia i eksperymenty z matematyki, fizyki, chemii, biologii, jak również historii. W tym dniu spacerowaliśmy po Parku Wilanowskim i Parku Łazienkowskim. Zobaczyliśmy także stadion warszawskiej „Legii”, siedzibę programu III Polskiego Radia, jak również Dzielnice Dyplomatyczną oraz Pałac Kultury i Nauki. Około godziny 16.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Raciborza.
Wycieczka była bardzo udana. Zwiedziliśmy na prawdę bardzo wiele ciekawych i interesujących miejsc naszej stolicy, a pogoda była wymarzona – piękne majowe słońce…
Uczniowie Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Warszawie
- reklama -