Krzyżanowice uczciły pamięć wielkich kompozytorów

0

28 maja w Krzyżanowicach odbył się tradycyjny koncert poświęcony pamięci Franciszka Liszta i Ludwiga van Beethovena. Wcześniej delegacje gmin partnerskich złożyły kwiaty pod tablicami upamiętniającymi kompozytorów.

Cykliczne koncerty poświęcone pamięci Franciszka Liszta i Ludwika van Beethovena przypominają mieszkańcom o pobycie kompozytorów w gminie, a współcześnie są symbolem międzynarodowej integracji, którą gmina Krzyżanowice realizuje poprzez współpracę z gminami partnerskimi: węgierską Ratką, niemiecką Seeshaupt oraz czeskimi gminami Hać, Piszcz i Szilerzowice, a ostatnio z Boguminem.

- reklama -

 

W tym roku 28 maja przy pałacu Lichnowskich pod tablicami upamiętniającymi pobyt kompozytorów w gminie Krzyżanowice zebrali się przedstawiciele wszystkich gmin partnerskich, delegacja z Nadrenii- Północnej Westfalii oraz liczni goście, m.in. poseł Henryk Siedlaczek i konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec w Opolu Peter Eck, a także radni gminy i powiatu, przedstawiciele organizacji społecznych oraz mieszkańcy gminy.

 

– Kiedy czytamy biografie naszych wielkich kompozytorów, którzy w szczególny sposób nas tutaj połączyli, dowiadujemy się, że jeden z urodzenia był Węgrem, drugi Niemcem. Obu łączyła epoka romantyzmu, a nas wszystkich łączy to, że i Liszt, i Beethoven, i my także wszyscy jesteśmy Europejczykami – powiedział wójt gminy Grzegorz Utracki, witając obecnych na uroczystości gości.

 

Po krótkiej, oficjalnej uroczystości i złożeniu kwiatów pod pamiątkowymi tablicami, goście udali się do kościoła parafialnego na tradycyjny koncert poświęcony pamięci Beethovena i Liszta. Koncert składał się z dwóch części – organowej i wokalnej. W pierwszej wystąpiła Brygida Tomala, rozpoczynając utworem Charlesa Callahana. W jej wykonaniu można było wysłuchać także Bogurodzicy w opracowaniu Feliksa Rączkowskiego, kompozycji Tomasza Kalisza, Johna Stanley'a, Jana Sebastiana Bacha, Girolamo Frescobaldiego i Franciszka Liszta. Na tegorocznym koncercie, tak jak i w poprzednich latach, wystąpił miejscowy chór św. Anny pod kierunkiem Leonarda Fulneczka. Program wypełniły m.in. pieśni Liszta, Geigera, Beethovena i współczesnego kompozytora włoskiego Giuseppe de Marzi'niego.

 

To wydarzenie artystyczne na pewno pozostanie w pamięci wszystkich obecnych na muzycznym wieczorze w Krzyżanowicach. O renomie i popularności koncertu świadczy to, iż każdego roku zaszczycają go obecnością znani muzycy i wykonawcy, a wśród słuchaczy znajduje się wielu miłośników muzyki przyjeżdżających specjalnie na to wydarzenie kulturalne spoza terenu gminy.

 

UG Krzyżanowice

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here