Wyborcze ułatwienia dla niepełnosprawnych i niewidomych

0

Głosowanie korespondencyjne i nakładki na karty wyborcze w alfabecie Braille'a – to nowe udogodnienia, mające pomóc osobom niepełnosprawnym oddanie głosu w jesiennych wyborach .

Od 30 lipca br. obowiązuje ustawa z 27 maja 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy oraz ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Kodeks wyborczy (Dz.U. nr 147, poz. 881). Zgodnie z nowymi przepisami wyborca niepełnosprawny może głosować przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a.  Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. W zgłoszeniu wyborca obowiązany jest wskazać właściwy dla niego obwód głosowania.

- reklama -

Zgłoszenie musi zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, pesel, oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców, adres stałego zamieszkania i informację, o jakie wybory chodzi. Ponadto – co bardzo ważne – musi zawierać kopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Następnie wyborca otrzyma – za pośrednictwem Poczty Polskiej lub bezpośrednio od urzędnika – tzw. pakiet wyborczy. Znajdzie się tam m.in.: koperta zwrotna, koperta na karty wyborcze, same karty oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Wyborca może zaznaczyć, iż chce zagłosować przy pomocy nakładki w alfabecie Braille'a, wtedy ona również znajdzie się w przesyłce. Po oddaniu głosu wyborca zakleja kopertę zawierającą kartę do głosowania, którą – wraz z wypełnionym oświadczeniem – wkłada do koperty zwrotnej.

Wyborca, który chce skorzystać z głosowania korespondencyjnego, musi zawiadomić o tym prezydenta miasta najpóźniej do poniedziałku 19 września.

oprac. p

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here