Rozumieć Europę – kształcenie europeistyczne

Europeistyka to kierunek studiów, który uwzględnia wszystkie aspekty przynależności Polski do UE. Kształcenie na tym kierunku wyposaży studentów w wiedzę z zakresu europejskich stosunków gospodarczych i politycznych.

28 kwietnia po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Akredytacyjnej wyrażonej uchwałą Nr 231/2011, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadało Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu uprawnienie do prowadzenia studiów pierwszego stopnia na kierunku „europeistyka”. Jest to niezwykle radosna informacja dla całej społeczności naszej uczelni, a w szczególności dla osób związanych z Instytutem Studiów Społecznych. Cieszymy się, że wysiłki wielu pracowników naukowych raciborskiej PWSZ przyniosły oczekiwany rezultat. Ostatnie lata funkcjonowania Polski w ramach Unii Europejskiej, poprzedzone kilkuletnimi przygotowaniami, spowodowały wyraźne zmiany dotyczące działania zarówno sfery publicznej, jak i prywatnej. Zmiany te będą miały z pewnością trwały charakter. Nowy system administracyjno- prawny, który musieliśmy wprowadzić, dotknął rzeczy najważniejszych. Wszyscy staliśmy się członkami nowej wspólnoty, w której uczymy się funkcjonować. Z jednej strony sfera naszych uprawnień uległa znacznemu poszerzeniu. Z drugiej strony nowe regulacje wprowadzają konieczność dostosowania systemu prawnego, co często generuje nowe zobowiązania. Europeistyka to kierunek studiów, który uwzględnia wszystkie aspekty przynależności Polski do Wspólnoty Europejskiej. Polska jako kraj członkowski stał się odbiorcą wielu korzyści, których dostarcza nam Unia Europejska. Uzyskaliśmy dostęp do europejskiej gospodarki, rynku pracy i funduszy strukturalnych. Jednocześnie wyraźnie poszerzyliśmy naszą przestrzeń polityczną i społeczną. Niezbędna stała się wiedza o administracyjnych mechanizmach funkcjonowania UE. Konieczna, w każdym rodzaju działalności stała się znajomość europejskiego prawa i dyrektyw.

- reklama -

 

Ważna stała się również znajomość polityki europejskiej, która wyznacza kierunki rozwoju UE, Polski a także samorządów, firm, szkól wyższych a w konsekwencji wszystkich obywateli. W europejskiej rzeczywistości absolutnie niezbędne okazuje się władanie co najmniej dwoma obcymi językami. Niezwykle cenna stała się wiedza na temat możliwości jakie daje nam przynależność do UE. Każdy podmiot, niezależnie od tego czy jest to jednostka samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwo, gospodarstwo rolne, szkoła wyższa, organizacja pozarządowa może stać się beneficjentem unijnego systemu wsparcia. Każdy obywatel UE, może planować w własną karierę i edukację w oparciu o możliwości, jakie daje uczestnictwo w dofinansowywanych programach. Wiedza i umiejętności zdobyte przez absolwenta europeistyki będą mieć bardzo szerokie zastosowanie. Po pierwsze, nabyte kompetencje dają możliwość pracy w administracji publicznej, która wdraża politykę europejską zarówno w sferze regulacji, jak i funduszy europejskich. Administracja rządowa pozostanie w dalszym ciągu ogniwem, które będzie odpowiedzialne za programowanie i wdrażanie funduszy europejskich. Ponadto to właśnie na administracji rządowej ciąży obowiązek wdrażania europejskiego prawa oraz nadzór nad prawidłowością wykorzystania europejskich funduszy. Administracja rządowa, która w dalszym ciągu potrzebuje młodych kierunkowo wykształconych urzędników, sama realizuje liczne projekty europejskie związane inwestycjami w infrastrukturę i kapitał ludzki.

Również duży zakres odpowiedzialności za politykę europejską spoczywa na samorządzie terytorialnym i instytucjach samorządowych. To właśnie jednostki samorządowe w ostatnich latach wyraźnie zwiększają zatrudnienie w wydziałach odpowiedzialnych z realizację programów europejskich. Kwalifikacje absolwenta europeistyki, które dadzą umiejętność realizacji projektów europejskich, będą wyjątkowo uniwersalne. Bez tych umiejętności trudno wyobrazić sobie zarządzanie przedsiębiorstwem czy organizacją pozarządową. Wiele podmiotów gospodarczych czy społecznych powstaje i funkcjonuje właśnie w oparciu o możliwość realizacji projektów. Kompetencje absolwenta europeistyki absolutnie nie ograniczają jego możliwości do pracy ściśle związanej ze sferą polityki europejskiej. Program studiów jest bardzo szeroki i europeistykę traktuje jako kontekst rozwoju umiejętności związanych z zarządzaniem czy prawem i administracją. Dlatego też absolwent będzie doskonale przygotowany do pracy w sektorze gospodarki, a także będzie miał dobrą podstawę do prowadzenia własnej działalności. Tym bardziej, że samozatrudnienie już w niedalekiej przyszłości będzie stanowić jedną z głównych form pozyskiwania dochodów. Dla absolwenta, który będzie chciał kontynuować naukę i rozwój europeistyka będzie stanowiła doskonały fundament. Co ważne, w oparciu o dotacje, pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego, można dzisiaj kształtować własną ścieżkę rozwoju. W budowaniu kariery z pewnością niezbędne okażą się umiejętności językowe, jakie w trakcie studiów kandydat europeistyki będzie intensywnie nabywał. Europeistyka to zatem kierunek uniwersalny, który umożliwi realizację kariery zawodowej w sferze administracji i gospodarki. Będzie też z doskonałą podstawą do kontynuowania dalszej nauki i kształtowania nowych kompetencji. Na kierunku europeistyka oferowane będą specjalności:
– Europejskie stosunki gospodarcze.
– Europejskie stosunki społeczno-polityczne.

Kształcenie specjalnościowe wyposaży studentów w wiedzę i umiejętności z zakresu europejskich stosunków gospodarczych i politycznych. Da ono studentom niezbędną wiedzę na temat procesów zjednoczeniowych w Europie, struktury i mechanizmów funkcjonowania instytucji europejskich, wspólnych polityk Unii Europejskiej, systemów
społeczno–politycznych oraz gospodarek regionów i krajów członkowskich Unii Europejskiej, uwarunkowań rozwoju przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu. Analizie poddane zostaną kluczowe problemy, związane z procesem budowy wspólnej Europy, z funkcjonowaniem jednolitego rynku europejskiego, zintegrowanej polityki gospodarczej, a zwłaszcza najważniejszych wspólnotowych polityk gospodarczych. Absolwenci obu specjalności posiądą umiejętności analizowania zjawisk społecznych, politycznych, ekonomicznych, zachodzących w Europie, a także efektywnego pozyskiwania i wykorzystywania środków funduszy strukturalnych UE. Studia w ramach tych specjalności przygotują studentów do pracy w instytucjach krajowych i regionalnych administracji gospodarczej, izbach gospodarczych, instytucjach użyteczności publicznej, organizacjach międzynarodowych, przedsiębiorstwach krajowych i zagranicznych.

Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr 5 (45) / maj 2011

 

 

      Czytaj również:

            – inne artykuły zaczerpnięte z Eunomii

            – inne artykuły związane z PWSZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Czytaj pełne wydanie

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Jak cokolwiek, potrafi załatwić M.SZEPELAWY skoro nie zna ż a d n e g o obcego jezyka, kto dał mu doktorat, skoro znajomośc języka obcego, jest warunkiem sine qua non przy doktoracie! Z E N A DA ! Tacy doktorzy , jak sam Racibórz i jego uczelnia!

  2. [b]hihihi![/b] (Dzisiaj 14:24)

    napisał(a):

    Jak
    cokolwiek, potrafi załatwić M.SZEPELAWY skoro nie zna ż a d n e g o
    obcego jezyka, kto dał mu doktorat, skoro znajomośc języka obcego, jest
    warunkiem sine qua non przy doktoracie! Z E N A DA ! Tacy doktorzy ,
    jak sam Racibórz i jego uczelnia!

    Te! moderator co tu naruwsza regulamin P R A W D A?

  3. Jakie to nudne !!! jak flaki z olejem. Co to za język? jaka głowa? czyja idea? jak na naszych oczach UE się sypie – Rostowski wojną straszy!!!
    PWSZ, towarzystwo zebrane w obłokach, produkuje się w eksklusywnym piśmie EUNOMIA, kto ich płaci? Komu to potrzebne? Zamiast Zawodówek, inżynierów będą klajstrować???
    Mnie ten dr bez znajomości języka nie wadzi, ale odczepcie się od młodzieży, bo to Obywatelska troska o przyszłość Narodu, dla najlepszych studia inżynierskie na renomowanych uczelniach, a nie jakaś nijakość, europejskością mazana, rodem z Raciborza!!!
    Europa z autonowicznością kultur róznych Narodów, a nie jakaś nijakość???
    ICH MAGNYFICENCJE !!! Boże uchowaj od takiego chowu!!!

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj