Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2011/2012 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu wystąpił z wykładem wybitny polski językoznawca – prof. Jan Miodek. Wideo z I cz. przemówienia.
Pierwsza z czterech części wykładu inauguracyjnego prof. Jana Miodka pt. "Rodzinna Europa":
Dziękuję bardzo dobrym duchom, które mnie tu dzisiaj do Raciborza ściągnęły, dobrym duchom z moim dawnym studentem, a dziś druhem serdecznym – prof. Mieczysławem Balowskim na czele. Dziś mnie tu bezpiecznie przywiózł, z serca mu za to dziękuję. I powiadam – wszystkim serdecznym duchom, które sprawiły, że dziś w Raciborzu jestem. W mieście, jeśli idzie o nazwę, niezwykle wojowniczym, niezwykle bojowym…
Dziś widzę tutaj taki sielankowy nastrój, a tu Ratibor plus przyrostek „j” z jerem miękkim; mówię po prasłowiańsku. No niech będzie: Raciborz. To jest nazwa składająca się z bardzo wojowniczych cząstek, bo i ratiti i boriti to tyle co walczyć. To jest tak porównywalne chyba z imieniem Jadwigi – od pragermańskiego Hadwig (Hadu- i -wig), która też jest taką nazwą własną, której oba człony są też swoiście wojownicze, oznaczające waleczność, męstwo, dzielność. Więc w tej sferze semantycznej, znaczeniowej Racibórz do Jadwigi jest podobny.
/im/
———————————————
zobacz również: Studniówka Zespołu Szkół Zawodowych – zdjęcia i wideo>>
O takiego wykadu o bojowniczym Raciborzu jeszcze nie słyszałem, ciekawe, że Raciborz to bojownicze miasto. Ale kto z kim tutaj walczy? Może kto wie?
Profesor Miodek omawia znaczenie słowa Racibórz, jego etymologię, a więc skąd wzięła się nazwa. Jego słowa „Racibórz miastem bojowniczym” dotyczą więc zagadnienia językowego (z dziedziny językoznawstwa).