Ponad 200 administratorów i zarządców nieruchomości w największych miastach województwa śląskiego wzięło udział w poświęconej temu konferencji zorganizowanej w Katowicach.
Wzięli w niej udział także m.in. Rafał Adamus – zastępca prezesa WFOŚiGW w Katowicach oraz Henryk Borczyk – prezes TAURON – Ciepło SA. Konferencja rozpoczęła kolejny etap realizacji trwającej od listopada ubiegłego roku kampanii „Niska emisja – wysokie ryzyko” organizowanej przez energetyczny koncern i dofinansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Celem tej akcji jest uświadomienie mieszkańcom niebezpieczeństwa jakie powoduje niska emisja wywołana głównie paleniem w piecach śmieci i niskiej jakości węgla. Skierowana jest zwłaszcza do właścicieli domów w starej zabudowie, gdzie kamienice opalane są piecami, a nieopodal biegną nici ciepłociągów. Wówczas warto, by budynki te podłączano do miejskich sieci ciepłowniczych.
– Wsparcie Funduszu dla tej inicjatywy jest naturalna konsekwencją naszych wcześniejszych działań na rzecz programów ograniczania niskiej emisji w gospodarstwach indywidualnych – mówił inicjując tę naradę Rafał Adamus. WFOŚiGW w Katowicach bowiem jako pierwszy w kraju w 2002 roku wprowadził dofinansowanie tzw. obszarowych programów zmniejszania niskiej emisji. Do dziś skorzystały z tej możliwości 73 gminy, w których wymieniono ok. 15 tys. przestarzałych i nieekologicznych pieców oraz zainstalowano około 3,5 tysiąca instalacji solarnych. Na cel ze środków WFOŚiGW wydano ponad 154 mln zł. W dalszym ciągu jednak, jak wykazały badania społeczne prowadzone w ramach kampanii, największym problemem jest zanieczyszczenie powietrza w dużych miastach, utrudniające życie zwłaszcza w zimie.
Duże zainteresowanie uczestniczących w konferencji zarządców domów wzbudziły informacje o tym jak zmienić system ogrzewania i docieplenia budynku, czym jest niska emisja, jak radzą sobie inne samorządy w walce z tym problemem, a także szczegółowe dane dotyczące podziału kosztów między zarządców, a dostawcę ciepła przy zakładaniu nowej sieci ciepłowniczej oraz propozycje systemów dofinansowania takich inwestycji.
Szczegółowe informacje o przebiegu akcji ”Niska emisja – wysokie ryzyko". A także prezentacja o możliwościach pozyskania środków Funduszu na obszarowe programy ograniczania niskiej emisji w gminach woj. śląskiego.
/s/
"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".
—————————————————————————-
Polecamy: Zainteresowanie edukacją ekologiczną coraz większe
WFOŚiGW opublikowane przez raciborz_com_pl