…to słowa pani Hildegardy, uczestniczki VIII Raciborskich Dni Promocji Zdrowia , które odbyły się w szpitalu i zostały zorganizowane przez koło Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek, przy wsparciu dyrekcji i władz samorządowych.
Już pierwszego dnia prelekcje na temat: „Radioterapia jako metoda skutecznego leczenia nowotworów i nauka samobadania piersi” dr.n.med. radioterapeuty Krystyny Trela oraz „ Choroby serca – problem społeczny” dr n. med.Bogusława Grzegorzewskiego -zgromadziły w sali konferencyjnej szpitala komplet słuchaczy. Zawsze kilkadziesiąt pierwszych osób otrzymywało bony na bezpłatne badania specjalistyczne. W kolejnych dniach można było zauważyć wzrost zainteresowania imprezą. Z pewnością tematyka spotkań i badań była interesująca. „ Rak skóry – choroba cywilizacyjna” – pelekcja lekarza dermatologa Klaudii Krężel a także wykład lekarza onkologa Jerzego Hanslika połączone również z badaniami specjalistycznymi, cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Ostatniego dnia specjalista urolog Jacek Madejski mówił na temat „Pęcherz naderaktywny, wstydliwy problem jego i jej”. Wykładowca wiele czasu poświęcił na omówienie problemu nietrzymania moczu.Był komplet słuchaczy, nie tylko mężczyzn. Potem uczestnicy mogli skorzystać z badań krwi PSA. Wszystkie wykłady ilustrowano pokazem multimedialnym, co było bardzo pomocne w odbiorze przedstawianej problematyki.Trzeba dodać, iż sporo uwagi poświęcono koniecznej profilaktyce, na którą u nas ciągle brakuje środków finansowych z NFZ.
Oblegane były też punkty pomiaru ciśnienia, cukru we krwi, cholesterolu, HDL, LTG i PSA. Sporo osób ustawiało się w długiej kolejce do pomiaru tkanki tłuszczowej i chętnie wysłuchiwało rad na temat jak dbać o zdrowie poprzez aktywny tryb życia i właściwe odżywianie. Część uczestników podchodziła do stoiska „BICOM” aby dowiedzieć się jak rzucić palenie przy pomocy terapii biorezonansowej. Można zauważyć rosnące z roku na rok zainteresowanie mieszkańców ziemi raciborskiej ideą dni promocji zdrowia. Na pewno czynnikiem decydującym są bezpłatne badania specjalistyczne, na które do poradni czeka się miesiącami. Ale ogromne znaczenie mają również ciekawe tematy prelekcji i przystępny poziom ich przekazu przez wysokiej klasy specjalistów.
Idea organizacji Raciborskich Dni Promocji Zdrowia to pomysł koordynatora pracy poradni przyszpitalnych, radnej Krystyny Klimaszewskiej oraz pielęgniarki Beaty Wysoczańskiej. W ramach koła Polskiego Związku Pielęgniarek przy poszczególnych stanowiskach pracowały charytatywnie: Bernadeta Drozdowska, Beata Szulc, Edyta Malik, Barbara Didenko, Gabriela Herzog, Joanna Laska, Jolanta Lihs, Klaudia Meissner, Teresa Mokry, Beata Małecka, S. Junka, L. Skrobek, E. Baran i i E. Głowińska. W rozmowach na miejscu wielu uczestników sugerowało aby za przykładem Raciborza, chociaż raz w ciągu roku takie dni organizowały w swoich przychodniach lekarskich także inne gminy powiatu raciborskiego.
/K.N./
To były piękne dni …
Ach,jakie to wsystko słodkie…Aż mdli. Dlaczego z takim uśmiechem,panie siedzące w recepcji (czyt,szczególnie jedna) na Gamowskiej takie nie sa dla pacjentów na codzień?
Dziękuję Paniom pielęgniarkom za badania.
W tej dżungli zwariowanej służby zdrowia pod kierownictwem Pana ministra i jego świty, ciągle ograniczanej w działaniu przez ministra Rostowskiego za przyzwoleniem Tuska, takie dni są powiewem zdrowego powietrza chociaż przez 4 dni. Dziękuję.