Prof. Jan Miodek o udrożnianiu – XCI

-Czy forma udrażniać jest prawidłowa czy może jedynie udrożniać jest akceptowane przez normatywistów? – pyta Czytelnik Portalu raciborz.com.pl. Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.

Anna Burek: Panie Profesorze, która z form czasownika w aspekcie niedokonanym jest prawidłowa: udrożniać czy udrażniać?

- reklama -

 

Prof. Jan Miodek: Jest to problem bardzo żywy. Tak się składa, że o udrożnienie w aspekcie niedokonanym już mnie ostatnio pytano. Telewidz zobaczył formę udrażnianie i oczywiście nie mogłem mu nie powiedzieć, że w wypadku czasownika udrożnić oficjalna skodyfikowana reguła mówi, że należy raz coś udrożnić, a ciągle coś udrożniać. Zatem rozróżnienie między aspektem dokonanym i niedokonanym ujawnia się w części końcówkowej. Tak samo, jak mówimy włączyć i nie włanczać, tylko włączać. Znów mamy tę różnicę zaznaczoną w części końcówkowej. Jeśli idzie właśnie o tę wymianę o:a w części rdzennej wyrazu, to ten proces się nasila. Jeszcze 80-100 lat temu, wykańczanie brzmiało makabrycznie dla większości normatywistów i było potępiane w czambuł. Dziś można już raz coś wykończyć, a ciągle coś wykańczać. Nie odpowiem dlaczego nie można jeszcze oficjalnie udrażniać, a można już wykańczać. Tu nie ma przecież żadnej różnicy. Tak samo można już powiedzieć duży chłopiec – duzi chłopcy, ale nie można powiedzieć świeży zawodnik – świezi zawodnicy. To wszystko zatem musi dojrzeć. Frekwencja jakiejś formy musi być na tyle duża, żeby normatywiści ustąpili, tak jak to zrobili w przypadku wykańczania. Nie zrobili tego jeszcze w wypadku udrażniania. Zatem mamy taką sytuację, że powiemy wykończyć:wykańczać, uzdrowić:uzdrawiać, ale udrożnić:udrożniać.

 

 

 Posłuchaj więcej:

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.

Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek .

 

 

———————————————————————

Zobacz również relację ze spotkania prof. Jana Miodka w Raciborzu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Artykuł dra Miodka jest z 2012 roku. Obecnie (2016/2017) w reklamie pewnych leków słyszymy „udrAżnia”. Czyżby słowo w tej formie już się przyjęło? Wg mnie lepiej brzmi od udrOżnia 😉

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj