Sąd likwiduje spółkę-siostrę RAFAKO Hydrobudowę

0

Pogarsza się sytuacja w Grupie PBG. Sąd w Poznaniu zatwierdził wniosek Zarządu spółki-siostry RAFAKO Hydrobudowy o zmianę stanu upadłości spółki z układowej na likwidacyjną. Tysiąc ludzi straci pracę.

13 września Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto ogłosił upadłość likwidacyjną spółki (PAP). 9 września Zarząd Hydrobudowy Polska powziął decyzję o zmianie stanu upadłości spółki z układowej na likwidacyjną.

- reklama -

 

Decyzja zarządu była spowodowana trudną sytuacją finansową spółki – brakiem wpływów z realizowanych kontraktów i środków na kontynuowanie bieżącej działalności. Do tego wierzyciele nie porozumieli się co do utraty części należności w wariancie upadłości układowym spółki (więcej na ten temat>>>). Hydrobudowa zatrudnia 1137 pracowników. 90 proc. z nich wkrótce straci pracę.

 

Po upływie sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości spółki, obejmującej likwidację jej majątku, lub oddaleniu wniosku o ogłoszenie takiej upadłości ze względu na to, że majątek spółki nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, dojdzie do zniesienia dematerializacji akcji.

 

Likwidacja Hydrobudowy, poprzedzona likwidacją Aprivii, pogarsza sytuację w grupie PBG, do której należy RAFAKO. Argumentem przemawiającym za tym, że raciborskiego zakładu nie spotka podobny los, jest brak wzajemnych poręczeń majątkowych między PBG i RAFAKO. Wskazywał na to w rozmowie z nami wiceprezes RAFAKO Krzysztof Burek (zobacz wideo>>>).

 

Aktualnie analitycy bacznie przyglądają się sytuacji w samym PBG – wielu z nich ocenia szanse zmiany stanu upadłości spółki z układowej na likwidacyjną na 50 proc. Jeszcze niedawno prezes PBG i RAFAKO Wiesław Różacki uspokajał i wskazywał na przewagę wariantu upadłości układowej nad likwidacyjnym spółek w branży budowlanej.

 

/żet/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here