Pogarsza się sytuacja w Grupie PBG. Sąd w Poznaniu zatwierdził wniosek Zarządu spółki-siostry RAFAKO Hydrobudowy o zmianę stanu upadłości spółki z układowej na likwidacyjną. Tysiąc ludzi straci pracę.
13 września Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto ogłosił upadłość likwidacyjną spółki (PAP). 9 września Zarząd Hydrobudowy Polska powziął decyzję o zmianie stanu upadłości spółki z układowej na likwidacyjną.
Decyzja zarządu była spowodowana trudną sytuacją finansową spółki – brakiem wpływów z realizowanych kontraktów i środków na kontynuowanie bieżącej działalności. Do tego wierzyciele nie porozumieli się co do utraty części należności w wariancie upadłości układowym spółki (więcej na ten temat>>>). Hydrobudowa zatrudnia 1137 pracowników. 90 proc. z nich wkrótce straci pracę.
Po upływie sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości spółki, obejmującej likwidację jej majątku, lub oddaleniu wniosku o ogłoszenie takiej upadłości ze względu na to, że majątek spółki nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, dojdzie do zniesienia dematerializacji akcji.
Likwidacja Hydrobudowy, poprzedzona likwidacją Aprivii, pogarsza sytuację w grupie PBG, do której należy RAFAKO. Argumentem przemawiającym za tym, że raciborskiego zakładu nie spotka podobny los, jest brak wzajemnych poręczeń majątkowych między PBG i RAFAKO. Wskazywał na to w rozmowie z nami wiceprezes RAFAKO Krzysztof Burek (zobacz wideo>>>).
Aktualnie analitycy bacznie przyglądają się sytuacji w samym PBG – wielu z nich ocenia szanse zmiany stanu upadłości spółki z układowej na likwidacyjną na 50 proc. Jeszcze niedawno prezes PBG i RAFAKO Wiesław Różacki uspokajał i wskazywał na przewagę wariantu upadłości układowej nad likwidacyjnym spółek w branży budowlanej.
/żet/