Szkółka drzew w Nędzy jest największą w Polsce. Ogromne moce produkcyjne, jakość materiału i technologia sprawiają, że drzewa z Nędzy podbijają świat. Szkółkę odwiedzili radni powiatu raciborskiego. Zobacz zdjęcia>>>
W latach 2011/2012 Leśna Szkółka Kontenerowa w Nędzy przeszła rozbudowę. Sadzonki z Nędzy cieszą się coraz większą popularnością na rynkach krajowym i zagranicznych. Są trwalsze, szybciej rosną, nadają się nawet do rekultywacji gleby… Doszło do sytuacji, w której eksport drzewek prowadzony jest na rynki, z których niegdyś importowaliśmy.
– Wszystko co nowe rodzi się w piekielnych bólach.. Kiedyś mieliśmy możliwości produkcyjne na poziomie 6 mln drzewek, ale zapotrzebowanie wynosiło zaledwie 4 mln. Teraz nasze moce produkcyjne wynoszą 8-10 mln sadzonek. Od 2-3 lat zapotrzebowanie jest tak wysokie, że musimy nawet odmawiać klientom – mówił Robert Pabian, Zastępca Nadleśniczego w w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie.
W ostatnim czasie szkółka wzbogaciła się o 4-nawowy blok cieplarniany. Obiekt posiada ruchome ściany, które zapewniają możliwość dostosowania ogrzewania i wilgotności powietrza specjalnie dla danej grupy roślin. Szkółka jest największym tego typu obiektem w Polsce.
W Nędzy prowadzona jest również produkcja jodły, tzw. "rasy śląskiej", która przetrwała susze lat '90 i zanieczyszczenia lat '60, '70 i '80, tym samym uodporniła się na swoich największych wrogów – zanieczyszczenia i brak wody. Zachowanie drzewostanu tej jodły rodzi nadzieję na przywrócenie gatunku jako istotnego komponentu naszych lasów. Istniały obawy, czy jodły, które przetrwały kataklizmy i klęski nadal będą płodne, ale zostały one rozwiane – Co 2-3 lata mamy urodzaj. Te jodły rodzą jak szalone – mówił Robert Pabian.
Szkółka w Nędzy powstała po katastrofalnym pożarze z 1992 roku. Pierwotnie technologia pochodziła z zagranicy, obecnie leśniczowie korzystają już z rodzimej. Sami również prowadzą badania, które objęte są tajemnicą. W największym uogólnieniu można powiedzieć, że produkowane sadzonki są szczepione biopreparatem, który ma zainicjować mikoryzę. Obecnie leśniczowie pracują nad zaszczepieniem do sadzonek maślaka.
Szkółka to nie tylko drzewa, ale również praca dla mieszkańców Nędzy i okolic. – Oprócz leśniczych i osób pracujących w laboratoriach zatrudniamy również mieszkańców okolicy. W zależności od pory roku liczba tych osób waha się w od 20 do 70 – wyjaśnił Samuel Śliwa, kierownik szkółki.
W minioną środę – 19.09.2012 – szkółkę wizytowali członkowie Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Powiatu Raciborskiego. Wizyta miała związek z pracami remontowymi w rezerwacie przyrody "Łężczok" (więcej na ten temat>>>) i niewystarczającymi środkami, które powiat przeznacza na nadzór lasów niepaństwowych (więcej na ten temat>>>).
/żet/