M. Maćkowiak z PBG: synergia wielce korzystna dla RAFAKO

Michał Maćkowiak, manager ds. relacji inwestorskich PBG, twierdzi, że zeszłotygodniowe zmiany wyjdą RAFAKO na dobre, co nie byłoby możliwe z Wiesławem Różackim u steru. Zgadzacie się?

Sytuacja w RAFAKO nie przestaje bulwersować. Ubiegłotygodniowe zmiany w zarządzie RAFAKO a także ustanowienie zastawu na akcjach raciborskiego przedsiębiorstwa rodzą pytania, na które nie odpowiadają treści oficjalnych raportów i komunikatów. Dotarliśmy do Michała Maćkowiaka, Managera ds. Relacji Inwestorskich PBG, którego zapytaliśmy o kulisy sprawy, a także prognozy dla RAFAKO na najbliższą przyszłość.

- reklama -

 

Wojciech Żołneczko: Co sprawiło, że po siedmiu latach pełnienia przez Wiesława Różackiego funkcji Prezesa Zarządu RAFAKO zdecydowano się na jego odwołanie (czytaj również artykuł: RAFAKO: Wiśniewski dopiął swego – Różacki odwołany)?

Michał Maćkowiak: Celem zmian w zarządzie oraz planowanych zmian w Radzie Nadzorczej jest zbudowanie zespołu posiadającego kompetencje niezbędne do zabezpieczenia realizacji kontraktów strategicznych. Zmiana na funkcji prezesa zarządu w RAFAKO jest kontynuacją przyjętej przez Radę Nadzorczą strategii "unii personalnej" i zacieśnienia współpracy pomiędzy PBG i RAFAKO. Osiągnięcie strategicznych celów Grupy PBG możliwe będzie m.in. dzięki pełnemu wykorzystaniu efektu synergii między spółkami z Grupy. Dlatego korzystna jest sytuacja, w której ta sama osoba sprawuje funkcję członka zarządu w PBG i RAFAKO.

Proszę powiedzieć, czy w ocenie Rady Nadzorczej PBG i Rady Nadzorczej RAFAKO, a przede wszystkim Jerzego Wiśniewskiego, działania Wiesława Różackiego na stanowisku Prezesa Zarządu RAFAKO były mało skuteczne i odbijały się niekorzystnie na wynikach finansowych spółki?

Rada Nadzorcza jednogłośnie powołała na stanowisko prezesa zarządu RAFAKO Pana Pawła Mortasa, uznając że jego działania zapewnią wykorzystanie efektu synergii między spółkami z Grupy PBG oraz zabezpieczą realizację projektów strategicznych. W ostatnich działaniach pana Różackiego nie dostrzegano wystarczającego zaangażowania w realizację tych celów (czytaj również artykuł: Wiśniewski: Różacki inżynierem, a nie ekspertem biznesowym).


W ubiegłym miesiącu o RAFAKO mówiło się wyłącznie w kontekście sukcesów. Dziś w debacie dominują temat roszady w zarządzie i fatalna sytuacja Grupy PBG (czytaj również: RAFAKO: kolejne upadłości i likwidacje w Grupie PBG) (fot. A. Behr).


Czy za odwołaniem Wiesława Różackiego stoi konflikt o charakterze stricte personalnym z Radą Nadzorczą spółki kontrolującej RAFAKO?

Zmiana na stanowisku prezesa zarządu RAFAKO jest konsekwencją zmiany na stanowisku prezesa zarządu PBG.


A czy wyrażone niedawno publicznie plany Jerzego Wiśniewskiego dotyczące konsolidacji branży budowlanej pod skrzydłami państwa – Agencji Rozwoju Przemysłu – mają związek z zaistniałą sytuacją (odwołaniem Wiesława Różackiego)?

Po pierwsze, nie były to plany tylko wizja i nie ma to nic wspólnego z decyzjami podjętymi przez Rady Nadzorcze PBG oraz RAFAKO.

Dlaczego Wiesław Różacki nie został poinformowany o ustanowieniu zastawu na akcjach RAFAKO i jakie zadanie powierzono spółce Adaptorinvest?

Informację o ustanowieniu zastawu pan Różacki otrzymał w tym samym czasie co pozostali członkowie Zarządu. Pan Różacki uznał tę decyzję za niewłaściwą w dzień po odwołaniu go z funkcji prezesa PBG (czytaj również artykuł: RAFAKO: PBG zastawia akcje raciborskiego zakładu).

Przyszłość RAFAKO niepokoi również Mirosława Lenka – czytaj również artykuł: Prezydent martwi się o Rafako.


Jakie kroki zostaną poczynione, aby zmiany w Zarządzie RAFAKO nie odbiły się negatywnie na bieżącej i przyszłej działalności firmy?

Do zarządu RAFAKO powołany został pan Maciej Kaczorowski, wieloletni pracownik raciborskiej spółki. Na miejscu pozostał także pan Krzysztof Burek oraz pan Jarosław Dusiło. Będą oni wspierać w działaniach nowego prezesa zarządu i służyć mu pełną oraz rzetelną wiedzą na każdy temat związany z funkcjonowaniem spółki RAFAKO. Pan Prezes Paweł Mortas, który jednocześnie jest prezesem PBG, zapewni RAFAKO uzyskanie efektu synergii z innymi spółkami Grupy PBG, co będzie bardzo korzystne dla raciborskiej spółki (czytaj również artykuł: RAFAKO: Różacki żegna się z załogą, Mortas mówi o wyzwaniach).

Czy w ocenie Rady Nadzorczej PBG zmiana na stanowisku Prezesa Zarządu PBG nie odbije się negatywnie na relacjach z wierzycielami spółki? Jakie kroki zostaną poczynione, aby tę sytuację załagodzić i co kierowało Radą Nadzorczą, gdy zdecydowała się ona na podjęcie tak głębokich zmian w tak krytycznym dla obu spółek momencie?

W ocenie Rady Nadzorczej PBG, umiejętności, zaangażowanie i doświadczenie pana Pawła Mortasa pozytywnie wpłyną na jakość współpracy z instytucjami finansowymi i zabezpieczenie wierzycieli w postępowaniu układowym. Jego zadaniem jest również wykorzystanie efektu synergii spółek z Grupy PBG do zapewnienia realizacji kontraktów strategicznych oraz ich dalszego rozwoju, zawiązanie sojuszy strategicznych z partnerami branżowymi, a także pomyślne zakończenie toczących się sporów. Pan Mortas udowodnił, że jest menedżerem, który świetnie sprawdza się w wymagającym i pełnym wyzwań otoczeniu. Posiada on doświadczenie w bardzo ważnej dla całej Grupy PBG branży energetycznej i doskonale zna PBG i spółki z Grupy.

/Wojciech Żołneczko/

 

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. W ustach rzecznika wszystko bedzie wyglądało dobrze. To podobnie jak w ustach agencji AdventureMedia była mowa o spotkaniu Rożackiego z załogą choć nie doszło do takiego spotkania.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj