W ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia PSSE w Raciborzu we współpracy z raciborską strażą miejską i policją zorganizowała kampanię edukacyjno – informacyjną w raciborskich szkołach ponadgimnazjalnych.
Jej celem jest upowszechnienie wiedzy o istniejącym prawodawstwie, informowanie o obowiązujących regulacjach w zakresie miejsc wolnych od dymu tytoniowego i egzekwowaniu przestrzegania obowiązującego prawa w zakresie zakazu palenia tytoniu, a także podniesienie świadomości na temat wpływu dymu tytoniowego (biernego i czynnego palenia) na zdrowie człowieka i promowanie zdrowego stylu życia bez palenia tytoniu. Przedsięwzięcie skierowane jest przede wszystkim do uczniów starszych klas szkół ponadgimnazjalnych (osoby dorosłe).
W ramach cyklu spotkań funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz przedstawiciel Policji przybliżają uczniom tematykę i problematykę ustawy antytytoniowej oraz egzekwowania jej zapisów na terenie Raciborza, a także odpowiadają na pytania uczniów. Przedstawiciele PSSE w Raciborzu zapewniają natomiast uczniom możliwość skorzystania z bezpłatnego badania poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu miernikiem Smoke Check oraz dostęp do materiałów pogłębiających wiedzę z zakresu problematyki palenia tytoniu i informujących o możliwości otrzymania pomocy i wsparcia dla osób chcących rzucić palenie. Jak dotychczas, przeprowadzono 5 pogadanek w 4 raciborskich szkołach ponadgimnazjalnych: Zespole Szkół Mechanicznych, Zespole Szkół Zawodowych, Zespole Szkół Specjalnych oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2. Kolejne spotkania z uczniami odbędą się w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, Zespole Szkół Ekonomicznych, Zespole Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego. Akcja będzie prowadzona do 7 grudnia 2012 r.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Raciborzu przypomina również, że 15 listopada 2012r. minęła 2 rocznica wejścia w życie znowelizowanej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, zaostrzającej zakaz palenia w miejscach publicznych. Strefy bezdymne powstały w: zakładach pracy, przedszkolach, szkołach, w przychodniach, szpitalach, lokalach gastronomiczno-rozrywkowych, kinach, teatrach, domach kultury, obiektach sportowych, miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci oraz na przystankach komunikacji miejskiej. Za łamanie zakazu palenia grozi kara grzywny do 500 złotych. Za nie umieszczenie informacji o zakazie palenia tytoniu właścicielowi lub zarządzającemu obiektem grozi kara do 2000 złotych.
PSS-E
publikacja: /ps/