Starosta nie chce, aby dziewczynki były bezpłodne

5

Radni W. Gumieniak i M. Klimanek podnieśli kwestię rozbudowy programu badań i szczepień w powiecie raciborskim. Do propozycji sceptycznie odniósł się A. Hajduk, który obawia się dalekosiężnych i negatywnych skutków takiej akcji. Władysław Gumieniak jest zadowolony z powiatowego programu badań profilaktycznych, którym objęte są kobiety w ciąży. – Dziękuję zarządowi, że znalazło się 60 tys. zł na ten cel. Ja wiem, że środków finansowych zawsze brakuje, ale należałoby rozważyć na przyszłość, czy nie wprowadzić innych programów tego typu, np. przy profilaktyce cukrzycy. Jednego takie badanie kosztuje tylko 22 zł – postanowił iść za ciosem radny wskazując na objęcie troską radnych szerszej grupy mieszkańców powiatu. Tarczyca i prostata to kolejne badania, których dofinansowania chciałby W. Gumieniak.

Starosta Adam Hajduk pozytywnie odniósł się do propozycji radnego, ale zaznaczył, że komisja zdrowia powinna ustalić, które z programów są najistotniejsze dla zdrowia mieszkańców powiatu. – Może realizować trzy programy, ale na więcej trudno będzie znaleźć środki – wyjaśnił starosta.

- reklama -

Stosunek do kwestii szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy poróżnił radnego M. Klimanka i starostę A. Hajduka.
Temat podchwycił Marceli Klimanek, który upomniał się o objęcie dziewczynek programem szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy. Przeciwny tej propozycji jest Adam Hajduk, który obawia się nieprzewidywalnych skutków tego typu działań, m. in. bezpłodności wśród objętych programem szczepień dziewczynek. Zdaniem starosty szeroka kampania na rzecz szczepień dziewczynek przeciwko rakowi szyjki macicy ma związek z polityką propagandową koncernów farmaceutycznych. Ponadto starosta obawia się, aby za 20 lat powiat nie musiał wypłacać odszkodowań za bezpłodność spowodowaną wprowadzeniem tego typu programu.
Stanowisko starosty rozsierdziło radnego Klimanka. – To co pan powiedział, to jest nieprawda. Dwa lata temu prof. Michalski był tutaj z wykładem i rozwiał wszystkie podawane przez pana argumenty – zauważył radny. – Tak, a potem wszystkie gminy wycofały się z programu szczepienia dziewczynek – odgryzł się starosta. – Gminy zrezygnowały, bo nie zamierzają wydawać pieniędzy na profilaktykę, a nie dlatego, że uważają te szczepienia za niebezpieczne – rzucił jeszcze Marceli Klimanek, co nie przekonało do końca sceptycznego starosty.

/żet/

—————————————————————————————————————————

 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

 
Dodaj!

 
—————————————————————————————————————————-

Polecamy również:

Stężenie pyłu wielokrotnie przekroczyło stan alarmowy

900% w Wodzisławiu oraz 1014% w Rybniku – o tyle zostały przekroczone dopuszczalne normy pyłu zawieszonego w powietrzu na stacjach najbliżej Raciborza. Służby ostrzegają: bez potrzeby lepiej nie wychodzić z domu.

Następca Zbigniewa Religi na forum w Raciborzu

Znamienici goście na forum osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie "Podaj rękę" wręcza "laury życzliwości". Do kogo trafiły? Zobacz zdjęcia z VIII Forum Osób Niepełnosprawnych w Raciborzu.

Raciborski szpital bogatszy o nowy blok operacyjny

7 grudnia pacjenci raciborskiego szpitala będą operowani na nowym bloku operacyjnym, którego uroczyste otwarcie i oddanie do użytku miało miejsce 6 grudnia. W otwarciu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych.

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Pani Starosto, gratulacje, tak trzymac, prosze nie sluchac „rad” lekarza, bo oni juz czesto maja tez wyprane mozgi przez propagande tychze koncernow!!! powolywanie sie przez nich na „profesorskie autorytety” w tym wzgledzie jest elementem calej tej chorej sytuacji… dziekuje za ten sprzeciw!!

  2. Panie Klimanek , rob Pan swoje , nie przejmuj sie tłukami , oni nie wiedzą nawet ile istnień ludzkich uratowały szczepionki , ale są ważni , bo poszli q. w polityke itd a fama mowi , ze od szczepionki można umrzeć nawet itd

  3. Pan starosta raciborski ma rację. Kilka lat temu koncerny próbowały wymusić przymusowy program szczepienia przeciwko ptasiej grypie. Ówczesna pani ministr zdrowia nie uległa potężnemu lobby i stało się dobrze. Grypa nie okazała się pandemiczna, a jej przebieg nie był tak groźny jak to nam wmawiano. Dzięki twardej postawie pani Kopacz, budżet RP uniknął wysokich wydatków, a Polacy nieprzewidywalnych wówczas powikłań. Pan starosta nie powinien ulec lobby farmakologiczno-medycznemu! Pan Klimanek jest lekarzem i morze dlatego jest mu tak łatwo występować jakko lobbysta firm farmakologicznych.
    Na koniec mała dygresja:
    Przed kilku laty uległem modzie na szczepienia przeciwko grypie. Już w kilka tygodni później przeziębiłem się i przeszedłem to ciężko. Pomimo to w następnym roku ponowiłem szczepienia, a mimo to w styczniu zaraziłem się grypą z powikłaniami – o mały włos nie straciłem prawej nerki, a leczenie było długie (25 dni) i kosztowne (o stracie w wynagrodzeniu nie wspomnę). Obecnie rozpoczął się 3 sezon bez szczepień i o dziwo w ubiegłym sezonie grypowym nawet się nie przeziębiłem.

  4. Zgadzam sie z Panem w kwestii szczepień. Też się nie szczepię i od ponad 9 lat nie biorę żadnych antybiotyków. Małe sprostowanie co do pani minister – ona nie była twarda i nie podpisała tylko zwyczajnie nie było pieniędzy w budżecie na zakup szczepionek. Tak czy inaczej dobrze, że tak się stało. Firmy farmaceutyczne to krwiopijcza zmora. Dla nich liczą sietylko pieniądze i ma to niewiele z dobrem i zdrowiem „pacjentów”.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here