Święta w pracy

Święta Bożego Narodzenia nie we wszystkich domach mają ciepły rodzinny wymiar. Przedstawiciele wielu zawodów muszą "zapomnieć" o wolnym i stawić się do pracy jak każdego innego dnia.

Państwo i jego infrastruktura muszą funkcjonować. Zawsze. W policji,  szpitalach, agencjach ochrony, na kolei i w wielu innych branżach, służbach lub instytucjach nie zna się dobrodziejstwa, którym jest obowiązkowe wolne od pracy w Święta. Wolnym trzeba się podzielić z kolegami: jeden przyjdzie do pracy w Wigilię Bożego Narodzenia, ale za to będzie miał wolne w pierwszy dzień Świąt. Drugi odwrotnie. Trzeci… itd.

- reklama -

– Gdy zaczynałem pracę byłem jeszcze kawalerem. Wtedy nie miało to takiego znaczenia. Teraz jestem ojcem i patrzę na to inaczej. Chciałbym mieć wolne na święta, ale "służba nie drużba" – mówi Krystian, policjant. W takiej sytuacji jak on są tysiące jego kolegów w kraju. A policjanci to tylko jedna z grup zawodowych, których praca jest niezbędną i konieczną dla prawidłowego funkcjonowania państwa.

– Robimy po dwanaście godzin: jeden idzie do pracy na godzinę 18, a drugi o 18 wraca, trzeci ma wolne. Lepiej jest wrócić, wtedy można spędzić z rodziną więcej czasu niż tylko przy wigilijnym stole, ale co zrobić – mówi pracujący na kolei nastawniczy Zygmunt. Jak dodaje, wyjazd na Święta do rodziny, żeby spotkać się w szerszym gronie rodzinnym odpada, chyba że ktoś bierze wigilijne "nocki" kilka lat z rzędu – wtedy może liczyć na dwa dni wolnego, bo kolejarze skrzętnie notują kto kiedy ile pracował w Święta – żeby było sprawiedliwie.

– Najbardziej przeżywają to dzieci… – mówi o konieczności pracy w czasie Świąt Bożego Narodzenia pielęgniarka Maria. Pomaga świadomość, że to coś więcej niż praca – to pomoc drugiemu człowiekowi w chwilach, kiedy jest on bezbronny, słaby i cierpiący.  Właśnie owa chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, również w czasie Świąt, dodaje Marii i jej koleżankom sił będąc jednocześnie jedynym, co trzyma je przy wykonywaniu zawodu pielęgniarki… Dyrekcja szpitala nie dostrzega potrzeby przyznania im godziwej zapłaty za ich trud i poświęcenie.

Pielęgniarki, lekarze, kolejarze, policjanci to tylko niektóre grupy zawodowe, które rodzinny czas świąt muszą dzielić z tym poświęcanym na pracę, ale na ogół zgodnie zaznaczają, że przez pracę jeszcze bardziej doceniają czas, który mogą spędzić z rodziną.

/żet/

Polecamy również:

Jak długo będą czynne sklepy w Wigilię i sylwestra?

Jeśli ktoś nie zdążył ze świątecznymi zakupami i planuje je na ostatnią chwilę, musi się liczyć z tym, że sklepy wielkopowierzchniowe w Raciborzu w sobotę pracują krócej. Zobacz godziny otwarcia sklepów 24 grudnia w Wigilię.

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj