Zostaw 1 procent lokalnym organizacjom

Takich organizacji jest w Raciborzu 12. Działają na przeróżnych polach: zajmują się chorymi, pomagają samotnym matkom, czy próbują zapobiegać demoralizacji wśród młodych.W jaki sposób można przekazać im część podatku?

1 procent naszego podatku nas samych nic nie kosztuje. Wystarczy jeden wpis na deklaracji składanej w urzędzie skarbowym. Jeden zapis, a tak wiele potrafi zmienić. – Dzięki środkom, które do ans trafiają, dzieci nie chodzą głodne – mówi Adam Reszka, prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Dzieci, Młodzieży i Rodziny "Pomocna Dłoń".

- reklama -

 

Klub dla młodzieży "Strefa" jest już znany w środowisku. Tu spotyka się młodzież z całej okolicy. Może pograć w billarda, ping-ponga, piłkarzyki, jest kawiarenki internetowa. Organizowane są zajęcia taneczne, plastyczne, modelarskie. – Bo dobrze zorganizowany czas wolny, to czasem mniej wypalonych papierosów, czy wybitych szyb – tłumaczy prezes "Pomocnej Dłoni". – Te dzieciaki pochodzą z różnych środowisk, tutaj pokazuje im się prawidłowe wzorce – dodaje Wojciech Mitręga, wychowawca w "Strefie". Niewielu jednak wie, że prowadzące go Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń", robi o wiele więcej.

 

Placówkę Wsparcia Dziennego Stowarzyszenie prowadzi od kilku miesięcy. To tu dzieci w wielu przypadkach z rodzin bardzo nisko uposażonych, znajdują opiekę. – Tym rodzinom często brakuje na podstawowe artykuły – przyznaje Adam Reszka, prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Dzieci, Młodzieży i Rodziny "Pomocna Dłoń". – To tu pomagamy im w odrabianiu lekcji, rozmawiamy o ważnych sprawach, wspólnie przygotowujemy posiłki, albo zwyczajnie leniuchujemy pod kocem. Staramy się stworzyć im ciepłą, domową atmosferę. Choć trzeba przyznać, że w domach wielu z nich na co dzień zainteresowania i serca, brakuje… – mówi Magdalena Gorażdża pracująca w Placówce Wsparcia Dziennego. – Staramy się być dla nich starszym rodzeństwem, które owszem skarci i przywoła do porządku kiedy trzeba, ale też rodzeństwem, które wysłucha i przytuli – dodaje.

 

W "Pomocnej Dłoni" działają też pedagodzy ulicy. Docierają do dzieci i młodzieży, które z różnych powodów wolą wolny czas spędzić na podwórku, na trzepaku, na klatkach schodowych. – Już samo wejście w ich środowisko, w ich grupę, zdobycie ich zaufania jest nie lada wyczynem – przyznaje Adam Reszka. – Kiedy się uda, pedagodzy starają się im zorganizować czas. Grają w piłkę, w chowanego. Zdarza się, że dzieci zwierzają im się ze swoich problemów. Staramy się pracować nie tylko z dziećmi i młodzieżą, ale też ich rodzinami – dodaje.

 

Na co idą środki z przekazanego 1 proc? – Dzieci zabieramy na wycieczki, na basen, czy do muzeum. To dla nich niejednokrotnie jedyna okazja do wyjazdu za miasto – mówi Adam Reszka. Ale przede wszystkim przekazane pieniądze przeznaczane są na dożywianie. – Nawet my sami nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak duża grupa dzieci przychodzi do nas po prostu głodna – dodaje.

 

Organizacje pożytku publicznego z otrzymanego 1 proc. muszą się bardzo skrupulatnie rozliczyć. – Od ubiegłego roku przepisy dotyczące rozliczania się jeszcze bardziej się zaostrzyły. W specjalnym formularzu kierowanym do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej trzeba rozliczyć się z każdego wydanego grosza. Nie ma tu możliwości na jakąkolwiek próbę manipulacji – wyjaśnia prezes "Pomocnej Dłoni".

 

1 procent swojego podatku możemy przekazać na jakąkolwiek organizację pożytku publicznego. w samym raciborzu działa ich 12: Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych "SSON", Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej "Źródło", Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego w Raciborzu, Hospicjum im. Św. Józefa. Zespół Opieki Paliatywnej w Raciborzu, Stowarzyszenie Persona na rzecz Promocji i Ochrony Zdrowia Psychicznego z siedzibą w Raciborzu, Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry z siedzibą w Raciborzu, Śląskie Towarzystwo Gospodarcze Pro Europa, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Dzieci, Młodzieży i Rodziny "Pomocna Dłoń", Raciborski Fundusz Lokalny, Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka "Tęcza", Ochotnicza Straż Pożarna w Raciborzu – Markowicach, Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu.

 

Szczegóły, adresy, numery KRS znajdziecie pod adresem  http://bazy.ngo.pl/search/wyniki.asp?wyniki=1&kryt_nazwa=&kryt_miasto=Racib%C3%B3rz&kryt_woj=12&kryt_krs=&kryt_pola=&szukanie=opp

 

/s/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj