Zapowiada się rewolucja w działaniu urzędów pracy. Długotrwale bezrobotni będą musieli pracować społecznie albo zostaną wykreśleni z rejestru. Wszyscy bezrobotni zostaną podzieleni na trzy kategorie.
Pogarszająca się sytuacja rynku pracy; rosnąca liczba bezrobotnych i przestarzały sposób funkcjonowania urzędów pracy zmusiły ministerstwo pracy i polityki społecznej do działania. Zasadniczym celem jest eliminacja z listy zatrudnionych osób, które nie są zainteresowane poszukiwaniem pracy, a chcą jedynie korzystać z prawa do nieodpłatnego leczenia. Aby to osiągnąć ministerstwo pracy zamierza stworzyć rozwiązanie, w myśl którego urzędy pracy będą kwalifikować osoby bezrobotne do jednej z trzech kategorii: aktywnych, poszukujących wsparcia, oddalonych od rynku pracy.
Największe zmiany dotkną długotrwale bezrobotnych, których kompetencje znacznie odbiegają od zapotrzebowania rynku pracy, nie posiadają motywacji do znalezienia i podjęcia pracy lub pracują nielegalnie. Wobec nich zastosowane zostaną długofalowe działania, do których realizacji zostaną włączone ośrodki pomocy społecznej, organizacje pozarządowe i prywatne agencje zatrudnienia. Osoby te będą musiały obowiązkowo poddać się programowi przywracającemu je na rynek pracy, w ramach którego będą musiały tygodniowo pracować 10 godzin z trenerem, który zadba o ich motywację do pracy i nauczy poruszania się po rynku. Kolejne 10 godzin pracy tygodniowo spędzą na realizacji użytkowych na rzecz gminy. "Trening" będzie trwał dwa tygodnie. Jeśli osoba nie zdecyduje się wziąć w nim udziału, wówczas zostanie skreślona z listy bezrobotnych na dziewięć miesięcy.
Osoby zakwalifikowane jako aktywne powinny charakteryzować się samodzielnością i dobrym przygotowaniem do pracy. Takim osobom w urzędzie pracy od razu powinny zostać przedstawione oferty od pracodawców. Bezrobotnymi "poszukującymi wsparcia" będą osoby o obniżonej motywacji do szukania zatrudnienia, których umiejętności nie pasują idealnie do potrzeb rynku pracy. Tym osobom urząd pracy powinien zaoferować podniesienie kwalifikacji zawodowych poprzez szkolenie lub staż w firmie.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie w 2014 roku na zasadzie dobrowolności, jednakże już od 2015 roku będą one obowiązkowe. O całej sprawie informują m. in. Gazeta Prawna i Rzeczpospolita.
oprac. /żet/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
"Albo rząd zmieni politykę, albo trzeba zmienić rząd [WIDEO]
… twierdzą związkowcy z Sierpnia 80, którzy dziś na rynku namawiali do strajku powszechnego. Bankructwo polityki społeczno – gospodarczej rządu Donalda Tuska jest faktem, im prędzej to do niego dotrze, tym lepiej – mówią.
Bezrobocie w Raciborzu bije rekordy
Wzrostu bezrobocia w styczniu można się było spodziewać, jednakże nawet najwięksi pesymiści nie podejrzewali, że będzie to wzrost tak raptowny. Był to najgorszy miesiąc od stycznia 2007 roku.
PUP w Raciborzu sfinansuje bezrobotnym studia podyplomowe
Urząd Pracy rozpoczął nabór wniosków na sfinansowanie przez placówkę studiów podyplomowych dla osób bezrobotnych. Kto może się starać o sfinansowanie ze środków "pupu" studiów?
Wodzisław – tu kupuj, czyli jak rozruszać lokalną gospodarkę
Izby gospodarcze i władze miast mogą brać przykład z Wodzisławia. Wkrótce miną 2 lata od rozpoczęcia akcji "Wodzisław – tu kupuj", która miała na celu zjednoczenie sił lokalnych przedsiębiorców.
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————–