Zawierające azbest materiały budowlane były szeroko stosowane w budownictwie w latach 70 i 80 XX wieku. Z czasem okazało się, że azbest jest przyczyną śmiertelnie niebezpiecznych pylicy azbestowej i międzybłonniaka opłucnej.
Z czasem okazało się, że azbest jest przyczyną pylicy azbestowej i międzybłonniaka opłucnej. Szkodliwość azbestu zależy od średnicy i długości jego włókien – najgroźniejsze są włókna długie i cienkie, która przenikając do dolnych dróg oddechowych wbijają się w płuca… Wieloletnie podrażnianie komórek płucnych wywołuje nowotwory.
Władze Rzeczpospolitej Polskiej zabroniły wprowadzania na terytorium kraju wyrobów zawierających azbest, a także produkcji i obrotu nimi. Zakaz trwa od 1997 roku. Realny problem i zagrożenie stwarzają zawierające azbest materiały, które na polskie strzechy trafiły w latach ubiegłych. Ich demontaż i utylizację na terenie województwa śląskiego wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Z pomocy WFOŚiGW w Katowicach mogą skorzystać gminy, które posiadają na swoim terenie zinwentaryzowane i objęte gminnym programem likwidacji azbestu obiekty zawierające odpady azbestowe. Aby uporać się z niebezpiecznym dla mieszkańców problemem samorządy mogą liczyć na dotację 50 proc. kosztów kwalifikowanych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także 50 proc. dofinansowanie w formie pożyczki ze środków WFOŚiGW w Katowicach. Warto w tym miejscu podkreślić, że 40 proc. udzielonej pożyczki może zostać umorzone bez konieczności przeznaczania umorzonej kwoty na nowe zadania proekologiczne.
Dotychczas gminy powiatu raciborskiego nie wykazały zainteresowania atrakcyjną ofertą WFOŚiGW w Katowicach. Jednakże już wkrótce może się to zmienić dzięki samorządowi gminy Kornowac, który aktualnie jest na etapie inwentaryzacji zgłoszonych przez mieszkańców wniosków o usunięcie materiałów zawierających azbest.
/żet/
"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".
————————————————
Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na: