WFOŚiGW w Katowicach walczy z azbestem

Zawierające azbest materiały budowlane były szeroko stosowane w budownictwie w latach 70 i 80 XX wieku. Z czasem okazało się, że azbest jest przyczyną śmiertelnie niebezpiecznych pylicy azbestowej i międzybłonniaka opłucnej.

W przeszłości azbest był popularnym materiałem budowlanym, z którego wykonywano m. in. pokrycia dachowe i rury. Dzięki niskiej cenie i dobrym właściwościom mechanicznym był szeroko stosowany jako wzmocnienie materiałów eternitowych – ogniotrwałych, odpornych na warunki atmosferyczne i oddziaływanie wody i ścieków. Prawdziwy renesans wykorzystania go w budownictwie przypada na lata 70 i 80 XX wieku – to właśnie wówczas stał się charakterystycznym elementem krajobrazu polskiej wsi jako materiał pokryciowy zarówno na siedzibach ludzkich, jak i budynkach gospodarczych. Stało się tak pomimo stwierdzonej już w 1910 roku szkodliwości azbestu dla ludzkiego organizmu.

Z czasem okazało się, że azbest jest przyczyną pylicy azbestowej i międzybłonniaka opłucnej. Szkodliwość azbestu zależy od średnicy i długości jego włókien – najgroźniejsze są włókna długie i cienkie, która przenikając do dolnych dróg oddechowych wbijają się w płuca… Wieloletnie podrażnianie komórek płucnych wywołuje nowotwory.

- reklama -

Władze Rzeczpospolitej Polskiej zabroniły wprowadzania na terytorium kraju wyrobów zawierających azbest, a także produkcji i obrotu nimi. Zakaz trwa od 1997 roku. Realny problem i zagrożenie stwarzają zawierające azbest materiały, które na polskie strzechy trafiły w latach ubiegłych. Ich demontaż i utylizację na terenie województwa śląskiego wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Budynek gospodarczy pokryty zawierającym azbest eternitem.

Działania te wpisują się zarówno w ochronę zasobów wodnych (zapewnienie mieszkańcom dostępu do wody o jakości odpowiadającej normom wody do picia -wymiana odcinków sieci wodociągowych azbestowo-cementowych i ołowianych) i gospodarki odpadami (zapewnienie bezpiecznego dla środowiska składowania odpadów – usuwanie i unieszkodliwianie azbestu).

Z pomocy WFOŚiGW w Katowicach mogą skorzystać gminy, które posiadają na swoim terenie zinwentaryzowane i objęte gminnym programem likwidacji azbestu obiekty zawierające odpady azbestowe. Aby uporać się z niebezpiecznym dla mieszkańców problemem samorządy mogą liczyć na dotację 50 proc. kosztów kwalifikowanych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także 50 proc. dofinansowanie w formie pożyczki ze środków WFOŚiGW w Katowicach. Warto w tym miejscu podkreślić, że 40 proc. udzielonej pożyczki może zostać umorzone bez konieczności przeznaczania umorzonej kwoty na nowe zadania proekologiczne.

– Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach traktuje te zadania jako poważne wyzwania służące nie tylko dostosowaniu naszych realiów do norm panujących w Unii Europejskiej ale także pozwalające nam żyć zdrowo i bezpiecznie w przyjaznym środowisku. Dlatego od 2004 roku na realizację 130 przedsięwzięć związanych z likwidacją ponad 9 tysięcy ton odpadów azbestowych udzielono pożyczek w kwocie ponad 10 mln zł oraz dotacji w kwocie 14 mln zł. Tylko w 2010 roku ze środków WFOŚiGW w Katowicach na wsparcie zadań związanych z usuwaniem i unieszkodliwianiem azbestu wydano w postaci preferencyjnych pożyczek ponad 3,7 mln złotych. Z dofinansowania skorzystało 17 gmin z woj. śląskiego, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe praz indywidualni przedsiębiorcy. Teraz pojawiła się realna szansa, by z dofinansowania ze środków publicznych mogli korzystać także właściciele prywatnych domów – informuje WFOŚiGW w Katowicach.

Dotychczas gminy powiatu raciborskiego nie wykazały zainteresowania atrakcyjną ofertą WFOŚiGW w Katowicach. Jednakże już wkrótce może się to zmienić dzięki samorządowi gminy Kornowac, który aktualnie jest na etapie inwentaryzacji zgłoszonych przez mieszkańców wniosków o usunięcie materiałów zawierających azbest.

/żet/

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj