Klub Gazety Polskiej i Solidarni 2010 zapraszają na mszę w intencji Żołnierzy Wyklętych, połączoną z rozważaniem o żołnierzach stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku.
Określenie "Żołnierze Wyklęci" stosuje się do żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy po tzw. "wyzwoleniu" nie złożyli broni i czynnie przeciwstawiali się sowieckiemu okupantowi i sterowanemu przez niego aparatowi bezpieki. Z reguły kojarzeni są z takimi organizacjami jak Armia Krajowa, Wolność i Niezawisłość czy Narodowe Siły Zbrojne. Wielu z nich zginęło bądź zostało zamordowanych skrytobójczo lub w więzieniach NKWD i ubeckich, część wywieziono na Wschód, wielu skazano na kary pozbawienia wolności.
1 marca przypada Dzień Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji środowiska prawicowe skupione w Raciborzu wokół Solidarnych 2010 oraz Klubu Gazety Polskiej zapraszają na mszę św. połączoną z Drogą Krzyżową oraz rozważaniami na temat bojowników o wolność i niepodległość. Uroczystości odbędą się w piątek 1 marca o godz. 18.00 w raciborskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Warszawskiej.
/ps/
fot: wikipedia za http://swkatowice.mojeforum.net/post-vp19170.html
—————————————
patrz także:
W Ekonomiku pamiętają o "żołnierzach wyklętych"
Marian Szlapański, żołnierz AK gościł w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Młodzież Ekonomika pragnie założyć Szkolne Towarzystwo Przyjaciół Armii Krajowej
71. rocznica powstania Armii Krajowej
Nie tylko zakochani świętują 14 lutego… 71 lat temu Związek Walki Zbrojnej został przemianowany na Armię Krajową. Głównym celem AK było przygotowanie i przeprowadzenie zbrojnego, zwycięskiego powstania.
Tłumy raciborzan na spotkaniu z Antonim Macierewiczem[WIDEO]
Tematem spotkania Antoniego Macierewicza z raciborzanami była katastrofa Smoleńska. Antoni Macierewicz w Raciborzu – zdjęcia. Antoni Macierewicz o zamachu w Smoleńsku – wideo.
R. Frączek: Ratujmy pamięć ofiar bezpieki
Radny zwrócił się do prezydenta o uczczenie miejsca pochówku ks. Franciszka Gzika i Edwarda Wendego, ofiar komunistycznego terroru, pochowanych w zapomnianych grobach na cmentarzu Jeruzalem.