Zbiornik Racibórz Dolny: wycinka drzew za grosze![WIDEO]

Ruszyły prace przygotowawcze przy budowie zbiornika przeciwpowodziowego "Racibórz Dolny" – wideo. Pierwszym zaskoczeniem jest koszt wycinki drzew z terenu zbiornika, który wyniósł zaledwie….

Wydaje się, że projekt budowy zbiornika przeciwpowodziowego "Racibórz Dolny" najgorsze ma już za sobą. Na terenie planowanej budowy trwa już wycinka drzew i interwencyjne prace archeologiczne. Na najbliższej sesji rady miasta zostanie przedstawiona Informacja Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach w sprawie budowy zbiornika. Tymczasem udało się poczynić pierwsze (i miejmy nadzieję, że nie ostatnie) oszczędności przy przygotowaniu terenu pod budowę zbiornika.

- reklama -
Stało się tak za sprawą Zakładu Usług Leśnych Zdzisława Kuligowskiego z Otynia, który w przetargu na wycinkę drzew na terenie planowanej budowy zbiornika zaoferował najniższą cenę – 147,12 zł (brutto). Pozostałe złożone oferty przewyższały cenę Zdzisława Kuliga o setki tysięcy złotych. Rekordowo wysoką cenę zaoferowało konsorcjum Zakładu Zieleni i Małej Architektury z Raciborza i Zakładu Wielobranżowego Melkad z Łańc – 2,786 mln zł (brutto)! Skąd taka różnica? W specyfikacji istotnych warunków zamówienia znalazł się zapis mówiący o tym, że po wycince, drewno staje się własnością wycinającego… Drewno ma swoją rynkową cenę – na jego sprzedaży Zdzisław Kuligowski powetuje sobie straty poniesione przy niemalże "darmowej" wycince drzew, która potrwa do 15 marca.
Planowany polder ma mieć powierzchnię 26,3 km2, z czego 23,3 proc. znajdzie się w granicach administracyjnych Raciborza, 34,7 proc. gminy Krzyżanowice, 1,4 proc. gminy Kornowac, a 40,6 proc. gminy Lubomia. Zapora czołowa zbiornika znajdzie się od strony północnej kilkaset metrów poniżej rozwidlenia Odry na dwa koryta: Odry Miejskiej i Kanału Ulga, od strony wschodniej czasza będzie ograniczona nasypem linii kolejowej Markowice – Olza, a od strony zachodniej nasypem linii kolejowej Racibórz – Chałupki. Całkowita długość zapory czołowej wyniesie 4000 m. Zbiornik oplecie 12 km dróg serwisowych.

Zbiornik zapewni bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Raciborzowi, Kędzierzynowi-Koźle, Krapkowicom, Opolu, Brzegowi, Oławie i Wrocławiowi. Objętość zretencjonowanej wody w ramach małej i dużej retencji wyniesie 185 mln3. Ogółem bezpośrednią ochroną przeciwpowodziową zostanie objętych 297,5 tys. ha terenu zamieszkiwanego przez 1,3 mln osób. Wszystko to będzie miało swoją cenę – wymierną, w postaci pieniądza, jak i trudną do policzenia, którą zapłaci lokalna fauna i flora.

– Straty w powierzchni siedlisk, jakie pojawią się na etapie funkcjonowania polderu Racibórz Dolny poniżej polderu, przy redukcji zalewu do wody 5 proc. nie osiągną poziomu szkody znaczącej. Redukcja zalewów do wody 5 proc. jest także bezpieczna dla zachowania większości gatunków fauny (…) Eksploatacja zbiornika również nie wywoła negatywnych oddziaływań na stwierdzone w czaszy polderu siedliska przyrodnicze oraz gatunki zwierząt i roślin. Są to typowe elementy dolin rzecznych i ich okresowe zalewanie zwykle nie ma na nie negatywnego wpływu – uspokaja dyrekcja RZGW w Gliwicach.

/Wojciech Żołneczko/
Wideo nadesłane przez Czytelnika portalu www.raciborz.com.pl.

———————————————————————————————————–
Artykuł zaczerpnięto z dodatku Plusy dla Biznesu (GazetaInformator.pl nr 132).

 

Polecamy również inne artykuły z GazetaInforamtor.pl.

——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Zbiornik Racibórz Dolny: jak wpłynie na życie w regionie?

RZGW w Gliwicach przesłał raciborskim radnym informacje dotyczące samego zbiornika Racibórz Dolny jak i wpływu jaki jego budowa wywrze na faunie i florze, a także lokalnym krajobrazie.

Odra żeglowna od Kędzierzyna-Koźla do Szczecina?

Prezes PGE Krzystof Kilian apeluje o nowy cel strategiczny dla Polski porównywalny z przygotowaniami do Euro2012. Celem tym powinno być usprawnienie żeglowności Odry od Kędzierzyna-Koźla po Szczecin.

——————————————————————————————————————–

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

8 KOMENTARZE

  1. ~parkingowy …
    Warto byloby sie przy ,,wycince,, zatrudnic i zobaczyc z kim ,,POdzial drewna,, nastapi !
    /…[i]/Wycinka tysięcy drzew i krzewów kosztuje inwestora (RZGW w Gliwicach) zaledwie 147 zł!/.[/i]../
    ps.:[b] a KORZENIE to KTO … powyrywa ? [/b]

  2. Co na to prokuratura???
    UM i Powiat stale szukają (nie szukają) kasy do budżetu, a tu takie kwiatki ! ! !
    PS. (…) a za te korzenie, znowu ktoś wygra przetarg za 100,00zł
    itd ! ! !
    Przecież to Państwowa inwestycja, i do tego z Funduszu Ochrony Środowiska – hejże (niektórym?) okazja po pieniądze ! ! !

  3. Autor „zapomniał” dodać, że inwestor miał na tę wycinkę 2 mln euro, czyli 8 mln złotych. W normalnym kraju taką sprawą powinno zająć się CBA.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj