Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia 1943 roku Niemcy ogłosili światu, że znaleźli groby pomordowanych przez NKWD polskich oficerów… W rocznicę tego wydarzenia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

14 kwietnia 2007 roku Sejm RP przez aklamację uchwalił Dzień Pamięc;i Ofiar Zbrodni Katyńskiej. – W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – czytamy w ustawie.

Dokładnie 13 kwietnia 1943 roku Niemcy podali informację o odnalezieniu w lesie katyńskim grobów pomordowanych polskich oficerów. Celem niemieckiej propagandy było rozbicie koalicji antyhitlerowskiej, czego ostatecznie nie udało się osiągnąć. Paradoksalnie najwięcej korzyści z ogłoszenia informacji i polskich zabiegów o powołanie międzynarodowej komisji, która zbadałaby miejsce zbrodni, wyciągnął Związek Radziecki. Stalin nareszcie zyskał argument przeciwko rządowi polskiemu w Londynie, który pozwolił mu na zerwanie (a w zasadzie przerwanie) wzajemnych stosunków dyplomatycznych i stopniowe wzmacnianie pozycji zależnego od Moskwy Związku Patriotów Polskich.

- reklama -
Mieszkające w Brzeziu Elżbiety Koczy i Stefania Błaszczok o okolicznościach śmierci swojego brata (został zamordowany w Twerze) dowiedziały się po kilkudziesięciu latach.Polecamy również artykuł: Oficjele, kombatanci, sybiracy na wernisażu w RCKnn oraz DFK Tworków.
Warto wspomnieć, że o zbrodni katyńskiej strona niemiecka wiedziała już wcześniej, a istniejące poszlaki wskazują, że towarzysze z gestapo przyglądali się zbrodniczej maestrii NKWD, co nie powinno dziwić… Wówczas (wiosna 1940 roku) Rzesza Niemiecka i ZSRS prowadziły owocną współpracę w zwalczaniu polskiego podziemia niepodległościowego i definitywnym pozbawieniu narodu polskiego elit przywódczych.

ZSRS przyznał się do popełnienia zbrodni dopiero 13 kwietnia 1990 roku. Obecnie władze rosyjskie traktują zbrodnię katyńską jako serię indywidualnych, dokonanych z polecenia morderstw, a nie ludobójstwo… Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zakwalifikował ją jako zbrodnię wojenną popełnioną przez przywódców ZSRS – z taką jej kwalifikacją nie zgadza się strona polska, która traktuje ją jako: zbrodnię wojenną,  zbrodnię ludobójstwa i zbrodnię przeciwko ludzkości.

żet/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

"Żołnierze Wyklęci" z bronią w ręku nie godzili się na sowietyzację Polski… Ci, którym udało się uniknąć śmierci w ubeckich katowniach i na Sybirze, musieli zmierzyć się z trwającymi latami szykanami ze strony komunistycznych władz.

D. K. Strzecha: wykład prof. Kozołuba o tragedii Sybiraków

Prof. Ludwik Kozołub przyjechał do Raciborza z wykładem "Sybir we wspomnieniach dawnych Kresowian, a obecnych mieszkańców Opolszczyzny ". Tylko w latach 1939-1941 1,2 mln Polaków zostało zesłanych na wschód.

"Smoleńskie echa" na Końcu Świata: historia, film i śpiew

Podróżnik, filmowiec, muzyk i – od niedawna – również pisarz… Wojciech Popkiewicz zachwycił raciborzan głębią filmu o Aleksandrze Natalli-Świat, patriotyczną muzyką i fragmentami swej książki – "Ćma z czerwonej wyspy".

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

6 KOMENTARZE

  1. Rzeczywiście często zapominamy, że zabór rosyjski był dużo bardziej okrutny i brutalny niż niemiecki. W dodatku mało kto w naszej mieścinie pamięta, że Racibórz został zniszczony przez Rosjan, a nie przez Niemców. Za czasów Niemieckich nasze miasto rozkwitało. Chociaz czasem sobie myślę,że może Niemcy zfingowali ten Katyń, żeby przesunąć szalę zbrodni na stronę rosyjską. tyle pytań – żadnych odpowiedzi.

  2. Polacy nie mają pytań, wiedzą dlaczego boleją, kto był sprawcą i nikt tego nie jest w stanie podważyć ! ! Te jedyne 3 nicki, lepiej by było, by wogóle nie powstały – tak wypadałoby postąpić w obliczu bolesnych wspomnień rodzin pomordowanych z przeszłości. Kupczenie, kto zadał więcej ran Polakom (Żydom i in.), jest kontynuowaniem tej tragicznej wojny ! ! ! Ktoś zauważył rocznicę bolesnych zdarzeń dla upamiętnienia „ku pamięci”- przypomniał trochę faktów, ale dla pewnych (zawsze tych samych) osób jest to okazja by usiłować wybielania oprawców. To jest niesmaczne i wyjątkowo nieuczciwe ! ! Na marginesie tej sprawy zapytam, jak czują się Polacy w Tworkowie, Raciborzu i innych miastach oplszczycny czy Ziem północnych tenów Polski, w obliczu narastającej aktywności i agresji miejscowych fanatyków „Mniejszości” ???

  3. Racibórz za czasów niemieckich był przepięknym miastem, z kilkoma teatrami, fabrykami, browarami. Kwitnąco się rozwijał. Rscy owszem zniszczyli miasto prawie całkowicie, ale ja nie o tym. Ja o tym, że naprawdę nie rozumiem skąd w nas taka nienawiść do Niemców. My, jak raciborzanie nie mamy im nic do zarzucenia.

  4. „mama” w swojej naiwności wyraziła swoj pogląd; „My, jak raciborzanie nie mamy im nic do zarzucenia.” (Niemcom?). W zupełności się zgadzam z takim poglądem, jesli patrzeć na deklaracje Polski i Niemiec w UE – oby tak się stało??? Niestety coś mnie mówi, że to duch czarownicy z podziemi wysłany by ratować reputacje duchów raciborskich potępionych zbrodniarzy niemieckich.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj