Uroczysta gala wręczenia nagród IV Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Historycznego w G5

Dnia 5 czerwca 2013 roku na auli szkolnej Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu odbyła się uroczysta gala podsumowująca IV Ogólnopolski Konkurs Literacko-Historyczny „II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach” zorganizowany przez Gimnazjum Nr 5 przy współudziale Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oddział w Raciborzu.Na uroczystej gali było wielu zaproszonych gości takich jak, kierownik Wydziału Kultury, Edukacji i Sportu – pan Marek Kurpis, przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Raciborzu – pan Marian Szlapański, Prezes Związku Sybiraków Oddział w Katowicach i członek Prezydium Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie – pani Danuta Sedlak, Prezes Związku Sybiraków Oddział w Raciborzu – pan Mieczysław Sus, Kierownik Działu Historii Muzeum w Raciborzu – pan Adam Knura, opiekun Szkolnego Koła Przyjaciół Armii Krajowej w II LO w Raciborzu – pani Alina Lach-Kapuśniak wraz z młodzieżą oraz przedstawiciele raciborskich mediów -Radio Vanessa, „Nowiny Raciborskie”, Raciborska Telewizja Kablowa.


Głos zabrał dyrektor Gimnazjum Nr 5 pan Dariusz Malinowski, który powitał zgromadzonych gości oraz dokonał odczytania laureatów konkursu. Jury oceniło nadesłane prace konkursowe w kategoriach – klasy szóste szkół podstawowych, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Oto prace, które okazały się zdaniem komisji konkursowej najlepsze:


Kategoria szkoły podstawowe:


I miejsce:

Maciej Mańczyk za pracę pt. „Ze wspomnień mojego pradziadka Eryka Mańczyka”,

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bestwinie,

Opiekun – pani Magdalena Piekarska


II miejsce:

Gabriela Dąbrowska za pracę pt. „Spotkanie z pradziadkiem Stanisławem i prababcią Zofią”,

Szkoła Podstawowa nr 27 w Bielsku-Białej,

Opiekun – pani Danuta Grzybowska


III miejsce: nie przyznano


Kategoria szkoły gimnazjalne:


I miejsce:

Jolanta Hanus za pracę pt. „Gdzie jesteś, Janku?, czyli opowieść o Janie Kobieli – zaginionym bracie mojej babci”

Gimnazjum w Goleszowie,

Opiekun – pani Magdalena Dziendziel


II miejsce:

Andrzej Mazur za pracę pt. „Dziadek pamięta i opowiada.”,

Gimnazjum w Goleszowie,

Opiekun – pani Magdalena Dziendziel


III miejsce:
Agnieszka Bugajska za pracę pt. „Zderzenie dwóch światów”,

Gimnazjum nr 1 w Raciborzu,

Opiekun – pani Ewa Kieś-Lesik


Wyróżnienie:

Patryk Belik za pracę pt. „Wojna w oczach dziecka”,

Gimnazjum nr 1 w Raciborzu,

Opiekun – pani Ewa Kieś-Lesik


Kategoria szkoły ponadgimnazjalne:


I miejsce:

Paulina Janoszek za pracę pt. „Tułający się żołnierz, czyli Jan Ciućka we wspomnieniach młodszego rodzeństwa”,

I Liceum Ogólnokształcące w Żywcu,

Opiekun – pan Piotr Rypień


II miejsce:

Agnieszka Hernas za pracę pt. „II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach-historia Andrzeja Kachela”,

I Liceum Ogólnokształcące w Żywcu,

Opiekun – pan Ewa Góra


III miejsce: nie przyznano


Głównym gościem uroczystej gali była pani Danuta Sedlak – Prezes Związku Sybiraków w Katowicach oraz członek Prezydium Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie, która wygłosiła prelekcję na temat „Losów polskich dzieci na ternie ZSRR podczas II wojny światowej”. Uzupełnieniem prelekcji była projekcja filmu „Afryka mojego dzieciństwa” z udziałem pani Danuty Sedlak.


Na zakończenie głos zabrali pan Marian Szlapański ze Związku Armii Krajowej oraz pan Mieczysław Sus ze Związku Sybiraków.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here