Przygotowania do Igrzysk czas zacząć

Zjawisko niepełnosprawności, złożone i wielowymiarowe w swojej charakterystyce, wymyka się prostym interpretacjom.Badania realizowane w różnych okresach – począwszy od lat 70-tych, jednoznacznie wskazują, że nieodmiennie, od ponad dwudziestu lat co piąta – szósta osoba dorosła nie tylko nie utrzymuje żadnych kontaktów osobistych z  osobą niepełnosprawną, ale nawet nie zna takich osób z widzenia. Jako pozytywną tendencję należy jednak odnotować wzrost proporcji osób, które zaliczają osoby niepełnosprawne do grona swoich znajomych i przyjaciół (23% w 1978 r., 34% w 1993 r., 43% w 2002 r.)

Obecnie zauważamy podwojenie proporcji osób, które zaczynają dostrzegać osoby niepełnosprawne i ich problemy w swoim otoczeniu. Wprawdzie troska ta jest jeszcze zbyt powierzchowna, ale niewątpliwie ulega poprawie w czasie. Ważnym zadaniem dla nauczyciela akademickiego okazuje się więc stworzenie możliwości bezpośredniego kontaktu z osobami niepełnosprawnymi, przez co staramy się kształtować nowy wizerunek takiej osoby, „…który – zawierając elementy odnoszące się do wielu jej sukcesów, osiągnięć, twórczych możliwości, a także wartościowych i pełnych relacji społecznych – mógłby przyczynić się do przełamania istniejących stereotypów i uprzedzeń.” W tym miejscu zatem prezentujemy krótką fotorelację przedstawiającą ofertę składaną studentom w celu uwrażliwienia ich na problemy niepełnosprawnych członków społeczeństwa. Przygotowania do Sportowych Igrzysk dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej rozpoczęto na dobre!

- reklama -

W działaniach udział biorą studenci II roku pedagogiki resocja-lizacyjnej i terapii psychopedagogicznej pod opieką organizatorów imprezy – mgr Beaty Gawłowskiej i mgr Ewy Świerczek. Zaczęliśmy od przekazywania wiedzy studentom na temat organizacji przygotowywanego przedsięwzięcia.  Zadaniem studentów podczas zajęć dydaktycznych jest zdobycie wiedzy na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych i opieki nad nimi. Zaplanowaliśmy również część praktyczną – cykl bezpośrednich spotkań z osobami niepełnosprawnymi – uczestnikami igrzysk. Pierwsze spotkanie już za nami.

Dnia 3 kwietnia bieżącego roku odwiedziliśmy Warsztaty Terapii Zajęciowej przy ulicy Rzeźniczej 8 w Raciborzu. Mimo że aura tego dnia była typowo zimowa, to zapał studentów okazał się szczególnie gorący. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w tego typu placówce i pierwszy kontakt z osobami niepełnosprawnymi. Od kilku lat, w ramach przygotowań do Igrzysk, dzięki wsparciu i uprzejmości kierownika WTZ Franciszka Mandrysza, studenci mają sposobność przyjrzenia się funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych. Na Warsztatach Terapii Zajęciowej podopieczni codziennie uczestniczą w różnorodnych zajęciach, mając do dyspozycji kilkanaście pracowni: plastyczną, tkacką, informatyczną, introligatorską, muzyczno-artystyczną, gospodarstwa domowego, rękodzieła, obróbki tkanin, ogrodniczo-zoologiczną, ceramiczną, techniczną, obróbki drewna, terapii życia codziennego oraz biuro uczestnika. Studenci oprowadzani byli po ośrodku przez podopiecznych, mieli możliwość obejrzenia ich wytworów pracy, porozmawiania o zainteresowaniach i życiu codziennym. Podczas takich osobistych spotkań nawiązują się relacje, które umożliwiają weryfkację wcześniejszych, często nieuzasadnionych wyobrażeń.

Z kolei możliwość rozmowy z doświadczoną kadrą była dla przyszłych pedagogów okazją poznania praktycznej strony zawodu terapeuty zajęciowego oraz kompetencji i kwalifkacji wymaganych w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Obecnie studenci przygotowują się do rewizyty. Końcem kwietnia podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej będą trenować na naszych obiektach sportowych. Z niecierpliwością czekamy na to spotkanie i dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić równie miłą atmosferę.

 

 

Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr 4 (62) / kwiecień 2013

 

 

         Czytaj pełne wydanie

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj