XV rajd trzeźwościowy wyruszył. W 6 tygodni objadą Polskę

Po raz pierwszy bez swego pomysłodawcy i wieloletniego komandora, ś.p. Mariana Niewiadomskiego, wyruszył Raciborski Rajd Rowerowy Środowisk Trzeźwościowych Dookoła Polski im. Jana Pawła II. To już XV edycja rajdu.

Marian Banaś (z prawej) to nowy komandor rajdu, zaś pan Bolesław – jeden z najstarszych jego uczestników.
 
______________________________________

 

- reklama -

Wielu z uczestników rajdu to mieszkańcy innych miast. Do Raciborza przyjechali już wczoraj, by z raciborskiego rynku wyruszyć dookoła Polski. W tym roku rowerzyści, oprócz głównego celu jakim jest propagowanie życia bez nałogów, zamierzają uczcić pamięć zmarłego w styczniu br. Mariana Niewiadomskiego, pomysłodawcy, organizatora i komandora Rajdu w latach 1999-2012. Jego trudny do przecenienia wkład w promocję trzeźwości zgodnie podkreślali obecni podczas wyjazdu senator Bolesław Piecha i starosta Adam Hajduk. – Marian jest z wami duchem – zwrócił się do uczestników ten ostatni.

 

Niełatwą rolę komandora wziął na siebie pan Marian Banaś z Jastrzębia. Pod jego przewodnictwem kilkudziesięciu rowerzystów-amatorów wyruszyło z raciborskiego rynku na trasę dookoła Polski, aby w czasie 46 dni przejechać odległość prawie 3000 kilometrów. Po drodze przyłączą się inni. Całą trasę zamierza pokonać 16 spośród nich. -Każdy przejedzie tyle, ile da radę. Najważniejsze, by nikomu nic się nie stało i żeby wszyscy bezpiecznie wrócili do domów – mówi nowy komandor.

 

Wśród rowerzystów nie zabrakło kobiet, jest też dwoje 17-latków. Jednym z najstarszych uczestników rajdu jest 75-letni pan Bolesław z Rudy Śląskiej, który już pięć razy objechał Polskę dookoła. – Czuję się świetnie i zdrowo. Sił dodaje mi świadomość, że już 25 lat udaje mi się żyć w trzeźwości – podkreśla. W tym roku jednak pan Bolesław nie planuje przejechać całej trasy i zamierza zakończyć w Białymstoku.

 

Rowerzyści odwiedzą takie miejscowości jak np.  Żywiec, Przemyśl, Białystok, Ełk, Olsztyn, Malbork, Ustka, Świnoujście, Kostrzyn oraz Kłodzko.Rajd zakończy się 15 sierpnia br. Festynem Prozdrowotnym na stadionie w Ocicach.

 

Paweł Strzelczyk

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here