List do redakcji: dlaczego PK przegrało przetarg na śmieci?

10

– Jak to jest, że nasze raciborskie przedsiębiorstwo komunalne przegrało przetarg a teraz i tak wozi śmieci za jak rozumiem, mniej niż oferowało w przetargu?- pyta Czytelnik. Co na to prezes PK Krzysztof Kowalewski?
List do redakcji: Albo czegoś nie rozumiem albo ktoś robi nas w konia… Jak to jest, że nasze raciborskie przedsiębiorstwo komunalne przegrało przetarg a teraz i tak wozi śmieci za jak rozumiem, mniej niż oferowało w przetargu? Skoro można robić to za mniej i jest to opłacalne to dlaczego w przetargu nie zaproponowano trochę niższej ceny? Może udałoby się to wygrać i zarabiać trochę więcej niż teraz? A tak wmieszał się w to wszystko pośrednik – firma z Rudy Śląskiej – która część kasuje dla siebie, a część daje naszemu PK. Czy to nie jest niegospodarność? Dlaczego muszę płacić i Rudzie i Raciborzowi?


Polecamy również: Urzędnicy pojadą na wycieczkę do Niemiec (fot. logsped.pl).
Odpowiedź redakcji: Poruszona przez Czytelnika sprawa od dłuższego czasu powtarzała się w licznych komentarzach, dlatego też postanowiliśmy sprawdzić, jak sprawy rzeczywiście się mają u źródła, tj. Przedsiębiorstwa Komunalnego w Raciborzu. Poprosiliśmy Prezesa Zarządu PK w Raciborzu inż. Krzysztofa Kowalewskiego o odpowiedź na przedstawione wyżej wątpliwości, tj. pytania dotyczące przedstawionej w przetargu oferty, jej konkurencyjności oraz opłacalności wykonywanych obecnie usług po cenie niższej niż pierwotnie oferowano to w przetargu.

- reklama -

– Jak powszechnie jest wiadomym od 1 lipca 2013 roku odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców odbywa się na zasadach określonych stosowna ustawą. W związku z powyższym stanem prawnym Spółka nasza mając zezwolenie na odbiór odpadów komunalnych mogła jak inne podmioty posiadające stosowne zezwolenie na świadczenie w/w usług (z wyjątkiem zakładów budżetowych) wziąć udział w organizowanym przez Gminę Racibórz przetargu na świadczenie usług odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu Gminy Racibórz. Z takiej możliwości skorzystaliśmy opracowując ofertę z uwzględnieniem SIWZ-u oraz kosztów usługi. Jedynym kryterium przetargu była cena. Niestety nasza Spółka nie wygrała tego przetargu. Przetarg wygrała firma Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. Ruda Śląska – Spółka Grupy Tonsmeier – Polska. Jako, że Spółka nasza na daną chwilę pomimo wygranych skutecznie przetargów w Gminach Kornowac, Nędza, Pietowice Wielkie, Lyski w toku posiadała wolne moce przerobowe, a przede wszystkim mając na względzie utrzymanie miejsc pracy zabiegaliśmy o zapewnienie dodatkowego frontu robót. Udało się to zrealizować w ramach podwykonawstwa . Stosowna umowa zawarta pomiędzy nasza Spółką, a PUK Sp. z o.o. Ruda Śląska określa kompleksową realizacje kontraktu do końca br. Po tym terminie nastąpią dalsze negocjacje w sprawie realizacji kontraktu, miejmy nadzieję z pozytywnym skutkiem dla naszej Spółki. Mamy również nadzieję, że pomimo licznych "zawirowań" związanych z odbiorem odpadów mieszkańcy miasta Racibórz będą w dalszym ciągu zadowoleni z poziomu świadczonych przez nas usług w tym zakresie jak dotychczas – wyjaśnia K. Kowalewski.

/Wojciech Żołneczko/
 ——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

List do redakcji: Pierwszy przekręt przy budowie zbiornika?

– Wygląda na to, że budowa zbiornika jeszcze się nie zaczęła, a już zrobiono pierwszy przekręt!!! – pisze Czytelnik o wycince drzew pod budowę zbiornika Racibórz Dolny. Sprawdziliśmy, jak sprawa ma się w rzeczywistości.

Silne wyładowania atmosferyczne nad Raciborzem [WIDEO]

W nocy z 29 na 30 nad południowo – zachodnią częścią kraju przeszły gwałtowne burze. Nie dotarły one do Raciborza, ale na niebie mieszkańcy regionu mogli oglądać silne wyładowania atmosferyczne (wideo>>).

Pomnik Arki Bożka stanął w Parku Roth [WIDEO]

Zakończyła się sprawa przenosin pomnika Arki Bożka. Po długich dyskusjach władze miasta zdecydowały o przeniesieniu pomnika do Parku im. Miasta Roth. Montaż pomnika Arki Bożka w Parku Roth – zdjęcia>>>

 ——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

10 KOMENTARZE

 1. mm

  I tak zostalismy nabici w butelke poraz kolejny. W ten sposob ustawa o przetargach po raz kolejny ogranicza konkurencje i podnosi ceny uslug. [b]PK nie powinno w zadnym wypadku podpisywac umow o podwykonawstwo. [/b]Niech teraz firma z Rudy S. martwi sie o to jak wykonac powierzone prace. [b]Nie beda w stanie zrealizowac kontraktu[/b]? To zostanie ogloszony kolejny przetarg w ktorym PK zaproponuje lepsze warunki i wygra.

 2. jaa

  Pan Prezes inżynier powinien iść w odstawkę i to jak najszybciej jeżeli ewidentnie widać, że nie idą mu interesy, a mieszkańcy płacą… nawet zielenią miejską zajmuje się inna firma… pytam więc: co jeszcze musi nie wyjść temu człowiekowi żeby wymienić go na lepszy model…

 3. Nie widzę tu odpowiedzi na zadane pytanie, tylko paplanina, z której nic nie wynika…

 4. tja

  Kowalewski tyłkiem tzręsie przed Wojnarem. Ciekawe w czym mu kiedys Wojnar pomógł, że teraz do konca świata będzie mu musiał dług splacać.

 5. eiki

  W odpowiedzi Kowalewskiego… nie ma odpowiedzi. Więc o co chodzi? Może idąc tropem naszych pieniędzy, redakcja zapyta o to prezydenta miasta. Co ona ten mu znany stan faktyczny i odpowiedź nie będącą odpowiedzią?, i co na to prezydent? Będą jakieś kroki z jego strony? Szanowna redakcjo, nie lękajcie się. Nie siedźcie, pytajcie.

 6. Albowiem drodzy adwersarze sztuka polega na tym by czytać ze zrozumieniem,a do tego trzeba mieć wykształcenie.Bo innaczej ni w ząb nie zrozumiecie o czym tu mowa ;o)))

 7. eiki

  Rozumiem Bonifacy, że masz odpowiednie wykształacenie i rozumiesz, co autor odpowiedzi chciał nam przekazać. Wytłumacz mnie więc z kowalewskiego na polski, o co chodzi?

 8. czyli mieszkańcy gmin , w których przetargi wygrała firma ,,Kowalewski&corp.” … PRZEPŁACAJĄ.

 9. zapaso

  jak nie wiadomo o co chodzi , to napewno chodzi o pieniądze ! tak mowi fama , ja tylko piszę . . .

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here