Nadwykonania w szpitalu: sytuacja jest coraz gorsza

7

Zbyt mały kontrakt – te słowo to zmora służby zdrowia. W Raciborzu najlepszym przykładem są chociażby oddział geriatryczny w szpitalu czy przyszpitalna przychodnia neurologiczna, które mogłyby leczyć lepiej, gdyby nie NFZ.

Sytuację raciborskiej lecznicy przedstawił podczas październikowego posiedzenia powiatowej komisji zdrowia z-ca dyrektora raciborskiego szpitala, dr Włodzimierz Kącik. O zaległościach za nadwykonania pisaliśmy wielokrotnie. – Sytuacja jest coraz gorsza – krótko podsumował dr Kącik. Narodowy Fundusz Zdrowia przy rozdziale środków jest głuchy na argumentację, że zwiększa się ilość pacjentów, ilość chorób z którymi są przyjmowani, coraz gorszy stan przyjmowanych pacjentów, złożoność procesów diagnostycznych. etc.

- reklama -

Odzwierciedleniem powyższego jest chociażby oddział geriatryczny szpitala przy Gamowskiej. – Nie mając odpowiedniej ilości specjalistów w dziedzinie geriatrii, nie możemy szkolić młodych lekarzy w tej specjalności. Tylko skąd ich wziąć, skoro wskaźnik geriatrów na liczbę ludności mamy najniższy w Europie? W Polsce przypada 0,2 fachowca na 100 tys. mieszkańców, to jest 300 specjalistów na cały kraj – relacjonował.

Racibórz i tak jest pod tym względem w lepszej sytuacji niż inni, gdyż dwóch specjalistów tam pracujących (geriatrii i chorób wewnętrznych) posiadają specjalizację z dodatkowych trzech dziedzin. Pacjenci nie wychodząc z oddziału mają dostęp do porad diabetologa, reumatologa. – Oprócz tego jesteśmy świetnie wyposażeni, ale co z tego? Kontrakt który dostajemy nie wystarcza nawet na ekonomiczne wykorzystanie łóżek zapisane w statucie. Działamy na połowie łóżek, na tyle wystarcza kontrakt. Więcej nie możemy – mówił dr Kącik. Paradoks polega na tym, że oddział otrzymał niedawno z WOŚP nowoczesny sprzęt w postaci nowoczesnych łózek geriatrycznych, poprzez aparaty holterowskie czy spirometry i aparaturę do pielęgnacji pacjentów, aż po pompy infuzyjne. Sprzęt ten stoi częściowo niewykorzystany. – To całkowity brak jakiejkolwiek polityki senioralnej ze strony funduszu – nie kryje rozgoryczenia.

– Jak funkcjonuje przyszpitalna poradnia neurologiczna? – zainteresował się przewodniczący komisji Marceli Klimanek. – Tak jak pozwalają zasoby kadrowe, czyli marnie. nie jest czynna codziennie, tylko od przypadku do przypadku, w zależności od frekwencji lekarzy na oddziale. Przy takiej ilości specjalistów priorytetem jest bezpieczeństwo pacjentów hospitalizowanych na oddziale, wymagających stałej opieki lekarza. – Jeśli lekarzy na oddziale jest dwóch lub trzech, wówczas poradnia działa. Inaczej gdy z różnych względów, np. chorobowe czy urlopy, któregoś zabraknie. Z tego też powodu kontrakt na poradnię nie może być wykonany – zakończył dr Kącik.

 

 

Paweł Strzelczyk

 

 ————————————————

 

patrz także:

 

Szpital przygotowuje się do zmiany pokoleniowej lekarzy

– To był ostatni moment na zmianę pokoleniową personelu lekarskiego – twierdzi dyrekcja szpitala w odniesieniu do wieku zatrudnionych tam lekarzy. Aby w przyszłości było komu tam pracować, lecznica szkoli 21 młodych medyków.

 

 

Szpital przestanie przyjmować pacjentów?

– Czy szpital zakłada pod koniec roku zablokować przyjęcia, skoro wyczerpują się środki z kontraktów NFZ? – zainteresował się radny Władysław Gumieniak. Jak się okazuje, na niektórych szpitalnych oddziałach jest to możliwe.

 

 

Dyrektor szpitala rozważa sądzenie się z NFZ

– Jeżeli Fundusz nie znajdzie środków by zapłacić za nadwykonania, po raz pierwszy będziemy musieli wystąpić do sądu o ich wypłatę – ostrzega dyr. Ryszard Rudnik w odniesieniu do impasu w renegocjacjach kontraktów z NFZ.

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

7 KOMENTARZE

 1. Tak samo jest na chirurgi. Sam tego doświadczyłem – termin 2014r.

 2. [b]Siedlaczek co na to[/b] ?
  Niedlugo moze trafic do Was. Rozumiem, ze o wegiel sie martwi ale …

 3. Poseł szpital ma gdzieś, bo w razie czego luksusowe miejsce ma od ręki. Zajmuje się wszystkim tylko nic dla Raciborza:(
  Mniej papierów panie dyrektorze, bo to też personelowi czas zabiera. A zastępstwo lub nadgodziny- już nie istnieje teraz coś takiego? Dobra organizacja pracy , to połowa sukcesu. Siedzenie w fotelu i biadolenie efektów nie da.

 4. To jest przykre, że lekarze, którzy chcą ratować zycie nie mogą tego robić, nawet na własną rękę, bo zadłużą szpital.

 5. POsel ,,kudlaty,, robi co moze by … zdrowym byc. Przeciez ,,przecietny szarak,, teraz nawet za granicami moze sie leczyc wiec wcale nie jest tak zle. A to, ze POzostala ,,lecznica rzadowa,, ? No coz ,,obiecanki cacanki,, to tez POlska norma.
  Znamienne jest co innego. To, ze o finansach szpitala mowi … dyrektor d/s … medycznych. Czyzby Rudnik Go ,,wpuszczal w maliny,, ?
  I na koniec: [b]KIEDYwreszcie bedzie nowy dyrektor szpitala [/b]???

 6. Rudnik niech już zejdzie ze sceny i odda pałeczkę innym. Nic dobrego dla naszego szpitala nie zrobił, więc na stos z nim! To od niego zaczynają się wszytskie problemy, to on bierze do łapy, zamiast leczyć tych, którzy tego najbardziej potrzebują.

 7. cyrk

  Polacy jeszcze nie mogą leczyć się za granicą. jakieś rozporządzenie nie jest opracowane i podpisaane, pewnie celowo by nas uziemić:(

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here