G5 ponownie na dwudniowych warsztatach ekologicznych w Podlesicach

Podlesice to niewielka miejscowość na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znana jednak jako Międzynarodowe Miasteczko Ekologiczne. Po raz kolejny uczniowie Gimnazjum Nr 5
im. Jana Pawła II w Raciborzu przez 2 dni 29 i 30.10.2013 gościli w tym pięknym miejscu u podnóża Góry Zborów (rezerwatu przyrody nieożywionej).
Z bogatej oferty zajęć ośrodka edukacji ekologicznej wybraliśmy tym razem badanie wody w źródle krasowym, rozpoznawanie i wydobywanie kalcytu (szpatu), poznanie fragmentu szlaku Orlich Gniazd od ruin zamku w Mirowie do odbudowanego zamku w Bobolicach i poznanie pracy ludzi różnych zawodów. Wycieczka wpisała się w realizowany projekt POKL „Świat Wokół Nas”. Liczna grupa uczniów była po raz pierwszy w krajobrazie pełnym urokliwych skałek wapiennych, wzniesień z rozległymi widokami na okolicę. Piękna jesienna pogoda podkreślała urodę tych miejsc.
W pierwszym dniu uzbrojeni w młotki geologiczne wyruszyliśmy na Górę Apteka, aby tam wyszukać minerału zwanego tutaj szpatem. Po uderzeniu młotka w odpowiedni kamień ukazywał się piękny połyskliwy szlif tutejszego kalcytu. Zobaczyliśmy studnię szpatowców (wydobywających dawniej kalcyt) i zwiedziliśmy stanowisko archeologiczne – jaskinię na Dudniku.


Tajemnice przyrody nieożywionej Góry Zborów poznaliśmy podczas popołudniowej wędrówki, która dostarczyła wielu wrażeń. Nie bez powodu uznaje się ją za jedno z najbardziej widokowych miejsc na całej Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Kolejny dzień to ciekawe badanie wody w wywierzysku krasowym pod czujnym okiem Pani Magdy, która jest etnologiem i trenerem edukacji ekologicznej. Uczniowie pobierali próbki wody wraz z organizmami w niej obecnymi. Następnie na podstawie obecności określonych gatunków- metodą bioindykacji -określali klasę czystości wody. Większość po raz pierwszy obserwowała znane tylko podręcznika: kiełże, larwy chruścików, wypławki czarne czy widelnice. Badana woda była I klasy czystości! Kolejną atrakcją była wędrówka szlakiem starych zamków Mirów- Bobolice. Pani Magda tym razem okazała się przewodnikiem ciekawie opowiadającym o ich dziejach, zmiennych kolejach losu, o ich właścicielach dawnych i obecnych, pomiędzy fakty wplatając ciekawe legendy. Na trasie naszej wędrówki była również kolejna jaskinia, w której odnaleziono szczątki człowieka neandertalskiego. Uczniowie poznali pracę trenera edukacji ekologicznej, przewodnika, kierowcy autobusu, a także bawili sie w ekologów i geologów. Zauważyli również, że jedna z prowadzących zajęcia z ekologii ma wykształcenie ekonomiczne. Zajęcia były bardzo ciekawe i urozmaicone, pogoda dopisała. Gdy wsiadaliśmy do autobusu w drogę powrotną słychać było głosy; szkoda, że nie wszyscy mogli z nami tutaj przyjechać- jest tutaj bardzo ładnie!


Opiekunami młodzieży byli: Jadwiga Brzezina, Beata Rubin – Jałowiecka i Róża Szramek.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here