Gra powstała w ramach projektu „Nie szukaj skarbów, masz je w sobie", a jej akcja toczy się w podziemiach cysterskiego pałacu w Rudach i związana jest w legendą o ukrytym tam skarbie.
W 1642 r. w okolicach Rud grasowali Szwedzi. Według legendy mnisi ponoć postanowili ukryć swe skarby w podziemiach. Podobno korytarz wiodący do podziemnego skarbca niespodziewanie się zawalił i skarb do dziś czeka na swego odkrywcę. Z inspiracji legendą powstała właśnie gra „Cysterski skarb”. Zadaniem gracza jest zebranie jak największej ilości skarbów. Dzięki zdobytym punktom, można wirtualnie przysłużyć się swojej społeczności i zdobyty skarb przeznaczyć na realizację marzeń młodych mieszkańców gminy. Marzeń zupełnie realnych, które młodzi mieszkańcy Kuźni Raciborskiej namalowali i złożyli swoje prace na konkurs plastyczny. Najlepsze prace wyłoniono, i to właśnie te prace można oglądać w grze.
– Gra była pewnego rodzaju hasłem wywoławczym dla idei, idei dobra wspólnego. Chcieliśmy w ten sposób przyciągnąć uwagę młodych ludzi, i to się udało. Zaskoczyli nas swoją przenikliwością, tym, ile lokalnych problemów są w stanie zauważyć. A ich prace plastyczne pokazały, że mają też swoją wizję zmiany – mówi Beata Matuszek, koordynatorka projektu.
Poszukać cysterskiego skarbu można na naszej stronie cris.org.pl:
http://www.cris.org.pl/informacje/wszystkie/zobacz/Poszukaj-cysterskiego-skarbu
Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu w konkursie „Animator Dobra Wspólnego” w ramach programu Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.
/p/