Gala nagród Mieszko A.D. 2013, czyli raciborskie Oscary

Senator, politycy, dyrektorzy, liderzy lokalnej społeczności, orkiestra – na rozdaniu nagród Mieszko niczego nie zabrakło!

– Bez was drodzy Państwo nasza kultura, nasz region, nasza ziemia raciborska byłyby dużo uboższe i za to drodzy Państwo bardzo serdecznie Państwu dziękujemy – otworzyła VI galę nagród Mieszko Lucyna Siwek (RTK). Uroczystość  odbyła się 26 stycznia w Tworkowie. Wzięło w niej udział około 200 osób. Jak przystało na prawdziwą galę, nie obyło się bez muzyki, za którą odpowiadała Gminna Orkiestra Dęta z Krzyżanowic wraz z wokalistką Ewą Lopocz.. Na sali zasiedli politycy samorządowi z powiatu raciborskiego, senator Adam Zdziebło, dyrektorzy szkół, urzędnicy, liderzy lokalnych społeczności. Uczestników gali w dobry nastrój wprowadziły "Krzanowickie omy i opy", których występ wzbudził salwy śmiechu.

- reklama -

Nagrody przyznano w sześciu kategoriach: twórczość artystyczna – taniec (nominowani: Ewelina Uriasz , Manuela Krzykała, Ewa Orłowska), twórczość artystyczna – muzyka (nominowani: Marzena Korzonek, Regina Hanslik, Krystyna Lubos), twórczość literacka (nominowani: Norbert Mika, Agnieszka Drobna, Mieczysława Trojan-Krzynowy), animacja kulturalna (nominowani: Leonard Fulneczek, Jerzy Wiśniewski, Małgorzata Szczygielska), twórczość plastyczna (nominowani: Bernard Adamczyk, Mariola Kandziora, Marek Krakowski), całokształt (nominowani: Adrian Szczypiński, Adam Knura, Małgorzata Rother-Burek). Ponadto wręczono również nagrodę honorową.

 


Ewelina Uriasz – laureatka nagrody Mieszko A.D. 2013 w kategorii twórczość artystyczna – taniec. Od lat promuje taniec towarzyski wśród młodzieży. W ubiegłym roku zorganizowała I Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego Piast w Raciborzu.

Marzena Korzonek – laureatka nagrody Mieszko A.D. 2013 w kategorii twórczość artystyczna – muzyka. Od 20 lat związana jest z życiem kulturalnym Raciborszczyzny. Zwyciężczyni Konkursu "Debiuty"  40 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Norbert Mika – laureat nagrody Mieszko A.D. 2013 w kategorii twórczość literacka. Jego dorobek literacki obejmuje 130 publikacji, głównie o charakterze naukowym tłumaczonych na języki: czeski, angielski, niemiecki i rosyjski. To spod jego pióra wyszła jak dotąd jedyna biografia naukowa księcia Mieszka Laskonogiego.



Leonard Fulneczek – laureat nagrody Mieszko A.D. 2013 w kategorii animacja kulturalna. Założyciel i dyrygent Chóru Mieszanego Parafii św. Anny w Krzyżanowicach, nauczyciel, samorządowiec, społecznik.


 

Marek Krakowski – laureat nagrody Mieszko A.D. 2013 w kategorii twórczość plastyczna. Fotograf, pracownik raciborskiego muzeum. Od kilkudziesięciu lat aparatem fotograficznym dokumentuje sztukę, kulturę i historię Raciborza i okolicy.



Adrian Szczypiński – laureat nagrody Mieszko A.D. 2013 za całokształt twórczości. Autor, producent i reżyser filmów dokumentalnych, w których podejmuje tematy unikalne i rzadko opisywane w literaturze historycznej ziemi raciborskiej. Jego największym dotychczasowym dziełem jest dwugodzinny pełnometrażowy dokument pt.  Z biegiem Psinki, opisujący 700-letnią historię przepływającego przez powiat raciborski najstarszego akweduktu na ziemiach polskich.

 

 
Krystyna Lubos – laureatka honorowej nagrody Mieszko A.D. 2013. Muzyk, pedagog, dyrygent, chórmistrz. Kierownik artystyczna wielu chórów, orkiestr, a także zespołów pieśni i tańca. 30 lat temu reaktywowała i do dziś prowadzi chór im. Juliusza Rogera w Rudach, a od 20 lat Chór mieszany Seraf z Rybnika, z którymi koncertuje w kraju, jak i za granicą, zdobywając liczne prestiżowe nagrody na festiwalach o zasięgu regionalnym i ogólnokrajowym.


VI Gala Kultury Mieszko A.D. 2013 – zobacz pełną fotorelację z uroczystości>>>

Poniżej prezentujemy rozszerzone sylwetki laureatów nagrody Mieszko A.D. 2013:

Norbert Mika – historyk, doktor nauk humanistycznych, znany w kraju i za granicą mediewista – jego dorobek literacki obejmuje 130 publikacji, głównie o charakterze naukowym i popularnonaukowym, tłumaczonych na języki: czeski, angielski, niemiecki i rosyjski. To spod jego pióra wyszła jak dotąd jedyna biografia naukowa księcia Mieszka Laskonogiego. Postaci tej Norbert Mika poświęcił kilkanaście lat swojej pracy naukowej i literackiej. Nominowany jest także autorem m.in. podręczników do edukacji regionalnej oraz monografii ziemi raciborskiej, a jedna z jego najnowszych publikacji poświęcona jest historii Krzanowic. Norberta Mikę charakteryzuje nie tylko bogaty dorobek literacki, ale także rzetelność naukowa, obiektywizm w prezentacji faktów i znakomite pióro pisarskie co w swoich recenzjach i komentarzach potwierdzają znawcy literatury historycznej.

Leonard Fulneczek –  założyciel i dyrygent Chóru Mieszanego Parafii św. Anny w Krzyżanowicach, nauczyciel, samorządowiec, społecznik. Prowadzony przez nominowanego, od niemal 30 lat chór jest stałym gościem, a często także współorganizatorem muzycznych spotkań, koncertów i festiwali zarówno o randze lokalnej jak i międzynarodowej. Nominowany od końca lat 90. do 2010 r. był głównym organizatorem koncertów poświęconych pamięci Beethovena i Liszta,  a 4 lata temu zainicjował  Festiwal Chórów Pogranicza, na którym co roku spotykają się i wspólnie koncertują chóry z czeskiej i polskiej strony granicy. Chór rzadko uczestniczy w przeglądach konkursowych, jednak niemal zawsze z sukcesami: Ostatnim jest zdobycie Grand Prix na Festiwalu Pieśni Chóralnej do słów Josepha von Eichendorffa w 2013 roku. Leonard Fulneczek swoimi działaniami przyczynia się do wykraczającej poza granice powiatu promocji Raciborszczyzny, wspiera rozwój polsko-czeskiego partnerstwa kulturalnego, a także przybliża i upowszechnia muzykę chóralną mieszkańcom regionu.

Marek Krakowski – fotograf, pracownik raciborskiego muzeum. Na piękno ziemi raciborskiej wrażliwy był już w czasach młodzieńczych. Od kilkudziesięciu lat aparatem fotograficznym dokumentuje sztukę, kulturę i historię Raciborza i okolicy. Od 1995 roku robi to także zawodowo w raciborskim muzeum. Dzięki nominowanemu zbiory muzealne zyskały pełną dokumentację fotograficzną. Marek Krakowski zajął się także mikrofilmowaniem starodruków znajdujących się w zasobach działu historii muzeum. Pierwotnie na kliszy, a teraz już na kartach pamięci zapisuje obrazy zwyczajów i obrzędów ludowych odbywających się na terenie Raciborszczyzny, a także wydarzeń kulturalnych. Nominowany od lat współpracuje z raciborskimi historykami,  ma na swoim koncie także wspólne projekty z innymi fotografikami. Jego prace eksponowane były na szeregu wystaw autorskich oraz publikowane w wydawnictwach poświęconych historii i kulturze Raciborza i powiatu raciborskiego.

Ewelina Uriasz – nauczycielka tańca, założycielka i główna prowadząca zespół taneczny REWIA działający przy Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu. Od lat propaguje taniec towarzyski wśród młodzieży powiatu raciborskiego. Jej wychowankowie z powodzeniem kontynuują przygodę z tańcem na wyższych stopniach zaawansowania, biorąc udział w turniejach tańca towarzyskiego w całym kraju. Ewelina Uriasz od 8 lat kieruje organizacją karnawałowej Rewii Tańca, będącej formą wewnętrznego konkursu oraz prezentacją umiejętności wychowanków kół tańca prowadzonych w Młodzieżowym Domu Kultury. Nominowana w lutym ubiegłego roku wzięła na siebie ponadto ciężar organizacji I Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego Piast, na który do Raciborza zjechało 100 par z całej Polski, a na widowni zasiadła 500 – osobowa publiczność. Już dziś wiadomo, że odbędą się kolejne odsłony tej imprezy.

Marzena Korzonek – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka nagrań. W 2013 roku minęła dekada odkąd zwyciężyła Konkurs "Debiuty" 40 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Finał "Szansy na sukces". Artystka została wtedy okrzyknięta "nowym, wielkim głosem polskiej sceny". Ostatnie lata poświęciła rodzinie i prawniczej profesji, nie porzuciła jednak myśli o nagraniu własnej płyty. Wydany w ubiegłym roku autorski krążek "33 i pół" dedykowany jest odbiorcom świadomym, którzy cenią żywe, nastrojowe brzmienie instrumentów i niebanalne teksty. Nominowana nigdy nie odcięła się od korzeni miejsca w którym mieszka i pracuje zawodowo.  Od 20 lat związana jest z życiem kulturalnym Raciborszczyzny. Udziela się charytatywnie, okazjonalnie koncertuje i uświetnia swoimi występami kulturalne wydarzenia i imprezy o charakterze lokalnym.

Adrian Szczypiński – autor, producent i reżyser filmów dokumentalnych, w których podejmuje tematy unikalne i rzadko opisywane w literaturze historycznej ziemi raciborskiej. Jego największym dotychczasowym dziełem jest dwugodzinny pełnometrażowy dokument pt.  Z biegiem Psinki, opisujący 700-letnią historię przepływającego przez powiat raciborski najstarszego akweduktu na ziemiach polskich. Premiera filmu odbyła się w czerwcu minionego roku przed kilkusetosobową widownią. Nominowany przy każdej ze swoich produkcji stara się łączyć temat wiodący danego filmu z dziejami i topografią całej Raciborszczyzny. Fakty czerpie z archiwalnych dokumentów,  wspomnień ludzi, a także wiedzy lokalnych historyków. Adrian Szczypiński działa także  na polu popularyzacji wiedzy o historii kina, prowadzi prelekcje, wspiera różnego rodzaju projekty filmowe realizowane przez placówki oświatowe. Aktualnie pracuje nad nowym filmem o historii powstania pomnika Matki Polki w Raciborzu. Premiera wiosną tego roku.

Krystyna Lubos –  muzyk, pedagog, dyrygent, chórmistrz. Kierownik artystyczna wielu chórów, orkiestr, a także zespołów pieśni i tańca. 30 lat temu reaktywowała i do dziś prowadzi chór im. Juliusza Rogera w Rudach, a od 20 lat Chór mieszany Seraf z Rybnika, z którymi koncertuje w kraju, jak i za granicą, zdobywając liczne prestiżowe nagrody na festiwalach o zasięgu regionalnym i ogólnokrajowym. Krystyna Lubos to osoba skromna. W pracy jest niezwykle dokładna i wymagająca. Amatorów traktuje profesjonalnie, wprowadzając coraz ambitniejszy repertuar o wysokim stopniu trudności. A ten obejmuje utwory od muzyki dawnej po współczesną. Nominowana od 30 lat realizuje się także w pracy naukowo-dydaktycznej na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.

 

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Pożar autobusu na dworcu PKS Racibórz [ZDJĘCIA]

Dwa zastępy straży gasiły pożar autobusu w Raciborzu. Wybuchły poduszki powietrzne. Zobacz zdjęcia z akcji>>>

Kto powinien otrzymać nagrodę "Super Pantofelek"? [ZAGŁOSUJ]

Ośmiu kandydatów walczy o nagrodę "Super Pantofelek". Tylko u nas możesz zagłosować drogą internetową>>>

Fotopodróż po Raciborzu: zaklęte rewiry Solnej [ZDJĘCIA]

Wieczorami nikt obcy nie organizuje sobie tam spacerów… W ramach fotopodróży po Raciborzu zapraszamy na ul. Solną>>

 

 

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

11 KOMENTARZE

  1. Dlaczego to się odbyło w Tworkowie?- Czyżby zamek się im już znudził, czy też to kampania wyborcza dla samych swoich? Ile za wynajem sali zapłacili mieszkańcy poiwatu???????????????

  2. Ładna impeza. Może to nie gala oscarowa ale jak na warunki zasciankowego miasteczka (powiatu) to gala calkiem przyzwoita. Można się wielu rzeczy przyczepić, ale generalnie warte opisania nagradzanie osób, które robią ponad przecietne rzeczy, mają pasje, osiagnięcia. Pewnie malkontenci powiedzą, ze są inni o których nic sie nie pisze ale to tylko dlatego, ze nikt nie chce ich pokazać światu a i oni sami są skromni i o to nie poproszą. Jednak ta gala pokazała wiele osób, które przez wiele lat praują dla pasji, dla innych ludzi. Jestam na TAK

  3. zgodzę się z urzędnikiem… ludzie, którym chce się robić coś więcej ponad codzienność powinni być dostrzeżeni i nagrodzeni. NAWET jeśli są radnymi, vide pan Mika. Pozdrawiam:)

  4. Moim zdaniem to gafa nagradzając dwóch radnych przez starostę. Oczywiście wszystko zgodnie z prawem ale czy moralnie? Gdyby nagrodzeni mieli poczucie kultury i przyzowoitości oddali by te ngrody, innym nominowanym Ja tam w obiektywizm tu nie wierzę. Ludzie widzą, oceniają i wnioski wysuwają. Pożyjemy i zobaczymy………………. Jeżeli tyle lat dzialają, to mogli poczekać aż przestaną być radnym, no chyba, że funkcję tę planują jako dożywocie 🙂

  5. Nie przepadam za politykami, ale akurat w tych dwóch przypadkach się nie zgodze. To że n.m. jest radnym w żaden sposób nie umniejsza jego dorobkowi naukowemu. podobnie rzecz się ma z panem fulneczkiem, ktorego co prawda nie znam, ale sluchaja tego co powiedzial mam wrazenie ze porzadny z niego chlop :

  6. Widać, że w Raciborzu stale trwa pęd ku nagrodom. Wszędzie wręcza sie jakieś statuetki, pantofle, dyplomy, bony nagradzającfe. Kiszą się ci ludzie z mediów we wlasnym sosie, nagradzając swoich. A poza tym – kim jest ta pani Lucynka, że konferensjerke na każdej imprezie prowadzi? Ona ma przeciez wadę wymowy.

  7. @ lolo – Ja nie oceniam ich dorobku w jakiś dziedzinach i czy im się należy czy też nie ale naświetlam niezręczność sytuacji i tak ludzie to odbierają.

  8. Rzeczywiscie przesada z tymi statuetkami. Ale ,czym by tu sie władza wykazala i jak pokazała wyborcom. Nagrody, sądząc po nazwiskach zasłużone, szczególnie dla bylego wójta Krzyżanowic. Co by nie powiedzieć, jest to typ prawdziwego społecznika, no i jeszcze te muzyczne konotacje. Gratulacje.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj