Szykany, wywózka do obozu koncentracyjnego lub kara śmierci – tak zmuszano do podpisywania Deutsche Volksliste.
Na podstawie udzielonych odpowiedzi, niemiecki urzędnik decydował o kwalifikacji osoby do jednej z czterech kategorii (I – Volksdeutscher – osoby narodowości niemieckiej, aktywne politycznie, działające na rzecz III Rzeszy w okresie międzywojennym, II – Deutschstämmige – osoby przyznające się do narodowości niemieckiej, posługujące się na co dzień językiem niemieckim, kultywujące kulturę niemiecką, zachowujące się biernie, III – Eingedeutschte – osoby autochtoniczne, uważane przez Niemców za częściowo spolonizowane (Ślązacy, Kaszubi, Mazurzy) oraz Polacy niemieckiego pochodzenia (osoby pozostające w związkach małżeńskich z Niemcami), IV – Rückgedeutschte – osoby pochodzenia niemieckiego, które się spolonizowały i czynnie współpracowały w okresie międzywojennym z władzami polskimi, bądź aktywnie działały w polskich organizacjach społeczno-politycznych).
Ogółem do końca 1942 volkslistę na wzmiankowanym obszarze podpisało 3,1 mln osób (R. Kaczmarek, Polacy w Wehrmachcie, Kraków 2010, s. 412), z czego 1,45 mln osób na Górnym Śląsku. Zdecydowana większość mieszkańców Górnego Śląska została zaliczona do III kategorii DVL – 1,02 mln (I kategoria – 120 tys., II kategoria – 250 tys., IV kategoria – 60 tys.), co chroniło ich przed więzieniem. Konsekwencją podpisania volkslisty była podległość prawu niemieckiemu, a co za tym idzie obowiązek służby wojskowej.
W 1944 roku Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (samozwańczy, komunistyczny rząd Polski, w 100% uzależniony od polityki władz ZSRS) zarządził przymusowe internowanie wszystkich osób, które podpisały volkslistę. Część z nich została wywieziona na wschód, a część zmuszona do wyjazdu do Niemiec. Z czasem zrehabilitowano osoby II, III i IV kategorii, a po 1950 roku zrehabilitowano osoby, które wcześniej nie zostały zrehabilitowane.
Wojtek Żołneczko
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
Na Zamku Piastowskim o zbrodni katyńskiej
Losy policjantów z Brzezia zamordowanych w Ostaszkowie czy zwalczanie podziemia niepodległościowego na Raciborszczyźnie – to tylko niektóre tematy spotkania z historykami z IPN.
107 lat temu w Raciborzu dzieciom odmarzały uszy!
Czym żyli mieszkańcy Raciborza w 1907 roku? Co ich zajmowało? Jakie mieli zmartwienia, a z czego się śmiali?
Zakład Karny od środka, czyli wspomnienia z więzienia…
Po przekroczeniu bramy otworzył się dla mnie zupełnie nieznany wcześniej świat – tylko u nas wspomnienia z pobytu w więzieniu!
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————
Wojciechu! 2014-1941=73. Trudne ale prawdziwe.
Cóż mogę powiedzieć… Dziękuję (chyba już któryś raz;)) za uwagę. Błąd poprawiony. Pozdrawiam.
CZy ktoś zna kogoś kto na tę listę był wpisany? CO się działo z tymi ludźmi po odbicu śląska przez Polskę?