– Zawsze można było dowiedzieć się czegoś interesującego! – cieszyli się mali studenci, którzy w ubiegły weekend uroczyście zakończyli kolejny semestr.
Dzieci wykładami, zajęciami i wyjazdami edukacyjnymi, które przygotowało dla nich Raciborskie Centrum Kultury w ramach Uniwersytetu Dziecięcego, był zachwycone. Ostatni wykład pt. „Czy można zobaczyć dźwięk?” w semestrze letnim wygłosił mgr inż. Andrzej Ciopiński. Próbowano odpowiedzieć na pytania: jak stworzyć obraz fali dźwiękowej? Muzyki, słów, czy dźwięków przyrody? – Wizualną reprezentację dźwięku widzimy często w programach odtwarzających muzykę jako podskakujące słupki spektrogramu albo drgającą strunę oscyloskopu. Ale to nie jedyna metoda – przekonywał dzieci wykładowca.
W semestrze letnim w zajęciach Uniwersytetu Dziecięcego – wspólnego projektu Raciborskiego Centrum Kultury i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu – uczestniczyło 74 studentów. Ukończenia semestru gratulowali im przedstawiciele raciborskiej uczelni: rektor dr hab. Michał Szepelawy, prof. nadzw. prorektor do spraw rozwoju i organizacji dr inż. Juliusz Kieś i dr Gabriela Kryk.
Studenci otrzymali dyplomy ukończenia semestru, a absolwenci, którzy zakończyli przygodę z Uniwersytetem Dziecięcym otrzymali dyplomy absolwenta i birety. UD adresowany jest do dzieci w wieku od 6 do 12 lat.
Uniwersytet Dziecięcy to szansa na spotkanie z wybitnymi przedstawicielami świata nauki, profesorami najlepszych polskich uczelni oraz pasjonatami, potrafiącymi o swoich zainteresowaniach opowiadać długo i ciekawie. W zakończonym już semestrze zajęcia z dziećmi przeprowadzili wykładowcy m.in. Uniwersytetu Opolskiego, Śląskiego czy Rzeszowskiego. Wykłady pt. „Świat w kropli wody-mikroskopowanie”, "Czy wikingowie mieli rogi? Archeologia dalekiej północy", „ Od alchemii do chemii”, " Meteoryty – skarby nie z tej Ziemi" – to tylko niektóre w których mali studenci mogli wziąć udział. Były też zajęcia praktyczne i wyjazdy edukacyjne do ciekawych miejsc.
W Raciborzu Uniwersytet Dziecięcy działa pod egidą Raciborskiego Centrum Kultury we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu. To zabawa w studiowanie, ale dzięki tej zabawie dowiadują się o wszystkim, co czasami nie mieści się w głowie.
publ. /ps/