100 ton węgla rocznie. Tyle mniej "czarnego złota" spali się, by ogrzać mieszkania największej spółdzielni mieszkaniowej w Raciborzu.
Spółdzielnia „Nowoczesna” kontynuuje proces termomodernizacji budynków, które ma w swoim zarządzie. Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zastosowano nowoczesne rozwiązania polegające na instalacji pomp ciepła i kolektorów słonecznych na dachach budynków. Zerkając wstecz zauważymy, że pierwsze kolektory słoneczne raciborska spółdzielnia zastosowała już w roku 2011. Pionierska instalacja została zainstalowana na 11 – piętrowym wieżowcu na Chełmońskiego 25. Pomysł okazał się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę” i dlatego jest w dalszym ciągu kontynuowany. Stąd w 2012 roku instalacji solarnych pojawiło się już 6. W ubiegłym roku na dachach bloków zainstalowano ich już 8. Podobna liczba instalacji ma pojawić się w tym roku. Według pracowników pionu technicznego Spółdzielni oszczędności generowane dzięki tym rozwiązaniom będą wynosić ok. 40%. Wszystkie 69 budynków, w których woda jest ogrzewana dzięki przedsiębiorstwu PEC z Jastrzębia Zdroju planuje się wyposażyć w urządzenia służące do pozyskania ciepła do 2020r. Kolejność montażu na poszczególnych budynkach będzie zależeć od planu remontowego spółdzielni. Kolektory zostały wyprodukowane i zainstalowane przez raciborską firmę ENSOL.
Całkowity koszt instalacji w latach 2011 – 2013 wyniósł 5 milionów złotych. Potężnym wsparciem był WFOŚ. Fundusz „dorzucił się” w postaci dotacji na kwotę 1,4 miliona złotych i pożyczki na kwotę 1,7 miliona. Nie jest to pierwsza pomoc WFOŚ dla „Nowoczesnej”. Spółdzielnia korzysta ze wsparcia tej instytucji od 2003r. Dzięki pieniądzom Funduszu sfinansowano m.in. docieplenie przegród zewnętrznych budynków (w ubiegłym roku zakończył się ten proces). Proces termomodernizacji w formule montażu instalacji solarnych, który ma zostać zakończony w 2020 również zakłada pozyskanie środków zewnętrznych z WFOŚ. Niezwykle ważnym (dla WFOŚ kluczowym) jest efekt środowiskowy. Instalacje tego typu sprawiają, że jest spalane ponad 100 ton węgla rocznie mniej.
Leszek Iwulski
Autor dziękuje za informacje działowi technicznemu Spółdzielni.
"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".
————————————————
Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:
Czyli kampania wyborcza prezesa się rozpoczeła 🙂 żal
Fakrycznie codziennie Wojnar na tym portalu , może ….
Ale dostawca ciepełka musi wyjść na swoje więc opłaty stałe wzrosną i sezon grzewczy wydłuży się niebawem do 12 miesięcy. [size= 11px]Za ogrzewanie 1m kw mieszkania w precyzyjnie opomiarowanym (liczniki na wlocie do mieszkań) nowym domu wielorodzinnym płacimy dużo więcej niż rodzina w Krakowie w mieszkaniu bez podzelników i liczników, w PRL-owskim wieżowcu. [/size]
Tak to juz kampania wyborcza stąd tak nagle gość w mediach ciągle.
Niech napiszą ile kosztuje energia elektryczna aby cały system działał. Jaki jest koszt serwisowy takiej instalacji. Po jakimś czasie trzeba będzie wymieniać jakieś elementy. Tak że z pewnością jest to droższe niż ogrzewanię węglem.