Pierwsza tężnia solankowa w regionie

0

W pobliżu tężni mają pojawić się elementy nawiązujące do tradycji górniczej. Wybudowana zostanie 20 km od Raciborza.

Budowa pierwszej na Górnym Śląsku tężni idzie pełną parą. Będzie ona miała 21 metrów długości i 7 metrów wysokości. Została usytuowana w malowniczym zakątku przy szlaku Emmy i Marcela, czyli w północnej części miasta, niedaleko granicy z Rybnikiem. Tężnia solankowa to drewniana konstrukcja wypełniona wiązkami tarniny, na które z góry spływa solanka i rozbijając się o poszczególne gałązki. Pod wpływem obiegu wody i jej parowania uwalnia się specyficzny aerozol NaCl, mający właściwości lecznicze.

- reklama -

Do tej pory tężnie solankowe na terenie Polski powstały w miejscowościach: Rabka-Zdrój, Konstancin, Sołonka, Inowrocław, Busko-Zdrój, Ciechocinek, Grudziądz, Gołdap. Kojarzono je głównie z uzdrowiskami, jednak na Górnym Śląsku zapotrzebowanie na tego typu usługi jest bardzo duże.

 

Tak będzie wyglądała tężnia solankowa w Radlinie.

 

Tężnie solankowe przyczyniają się do powstania specyficznego "mikroklimatu". Inhalacje umożliwiają odtrucie organizmu narażonego na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Godzinny zabieg dostarcza do organizmu sporą dawkę jodu, porównywalną z trzydniowym pobytem nad morze. To idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego (w tym również przewlekłe i nawracające stany zapalne), dla alergików (także cierpiących na alergie skóry), oraz osób mających problemy z tarczycą, czy nadciśnieniem. Solanka coraz częściej wykorzystywana jest także w zabiegach fitness.  Oddanie inwestycji do użytku zaplanowano na 22 sierpnia.

 

Prace na placu budowy idą pełną parą.

 

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here