Zrzucą kostki o zapachu mocno zepsutej ryby. Nie ruszaj ich

Od 1 do 8 października roku na terenie całego województwa prowadzona będzie akcja wykładania z samolotów szczepionki dla lisów.

Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice – Muchowiec. Szczepionka zostanie wyłożona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km2 powierzchni zielonych. W związku z wystąpieniem wścieklizny u lisa wolno żyjącego w listopadzie 2011 r. oraz u psa we wrześniu 2012 r. nastąpi zwiększenie wyłożenia na obszarze wokół miejscowości Pradła do 30 dawek szczepionki na 1 km2. Na pozostałym terenie woj. śląskiego zakłada się wyłożenie 20 dawek szczepionki na 1 km2. W sumie na terenie całego województwa śląskiego zostanie wyłożonych 223 160 dawek szczepionki.

- reklama -

Szczepionka zatopiona jest w przynęcie w postaci małych brunatnych kostek o zapachu mocno zepsutej ryby. Zapach ten lisy wyczuwają z odległości ok. 800 metrów. Szczepionki zostaną wyłożone nie tylko w lasach, ale i na pozostałych terenach zielonych np. na polach, łąkach, w ogródkach działkowych, a nawet w parkach.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o nie podnoszenie szczepionek z ziemi. Lisy wyczuwając zapach człowieka nie zjedzą już takiej kostki. Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie wolno wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach informuje również, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki, należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem medycyny lub właściwą terytorialnie placówką służby zdrowia. Dodatkowo, należy również bezzwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce oraz inne części ciała, które zetknęły się z płynną szczepionką

Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się dwa razy do roku: wiosną i w jesienią.
Środki na tę akcję pochodzą z rezerwy budżetu państwa.

W wyniku prowadzonej do tej pory akcji szczepienia lisów wolno żyjących obserwuje się poważny spadek wystąpień wścieklizny wśród zwierząt i tak:
1. w roku 2003 na terenie całego województwa zanotowano jeden przypadek
wścieklizny u zwierząt dzikich,
2. w 2004 zanotowano 2 przypadki wścieklizny u zwierząt,
3. w 2005 roku nie odnotowano wścieklizny,
4. w 2006 roku stwierdzono 1 przypadek wścieklizny u nietoperza,
5. w 2007 roku nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny u zwierząt,
6. w 2008 roku nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny u zwierząt,
7. w 2009 roku nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny u zwierząt,
8. w 2010 roku nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny u zwierząt,
9. w 2011 roku zanotowano 1 przypadek wścieklizny u 1 lisa wolno żyjącego,
10. w 2012 roku zanotowano 1 przypadek wścieklizny u psa,
11. w 2013 roku nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny u zwierząt,
12. w I połowie 2014 roku nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny u zwierząt.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here