„Nikczemne narody, których żołnierskie mogiły pokrywa kurz”

0

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 wyróżnieni w konkursie "Epizody Niepodległości – Żołnierze Tułacze".

Szkoła Podstawowa nr 4 jako jedyna szkoła z Raciborza znalazła się w gronie laureatów konkursu, który stanowi część ogólnopolskiego projektu "2014 – Rok Żołnierzy Tułaczy" ogłoszonego przez Fundację Niepodległość z Lublina.

- reklama -

Rozdanie nagród i dyplomów w konkursie historycznym "Epizody Niepodległości – Żołnierze Tułacze" odbyło się podczas wojewódzkich obchodów święta Polskiego Państwa Podziemnego w Lublinie. Wśród laureatów wyróżnionych przez Fundację Niepodległości wśród szkół podstawowych znalazła się ubiegłoroczna uczennica kl. VIa Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. Stefana Pieczki w Raciborzu – Maria Dębina i jej kuzyn, Waldemar Spieszny kl. III (z Filipowic, woj. Małopolskie). Wspólnie zajęli 3 miejsce.

Uczennica szkoły wspólnie ze swoim młodszym kuzynem zebrała i opisała dokumenty archiwalne i zdjęcia, przeprowadziła wywiady wśród krewnych i sąsiadów pamiętających Kazimierza Pachotę, żołnierza września, a następnie, więźnia sowieckich łagrów, który przeszedł cały szlak bojowy z 2 Korpusem Polskim gen. Andersa i brał udział w walkach o Monte Cassino, a po zakończeniu II wojny światowej i powrocie do ojczyzny był prześladowany przez władze komunistyczne. Warto dodać, że dzięki wzbudzeniu pamięci i zainteresowaniu mieszkańców rodzinnej wsi (w oparciu o zebrane informację ukazał się artykuł w Internecie i prasie lokalnej poświęcony p. Pachocie) oraz zaangażowania wuja Marysi i władz lokalnych, udało się zebrać pieniądze i odnowić tablicę nagrobną Kazimierza Pachoty, której uroczyste poświecenie odbyło się w maju tego roku na cmentarzu we wsi Filipowice.

 

 
 
 
 

 

 

 

/SP4/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here