Gmina Nędza, jako członek Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania, będzie mogła starać się o dofinansowanie różnych projektów.
Celem Lokalnej Grupy Działania (LGD) "Partnerstwo dla Rozwoju" jest dbanie o rozwój własnego regionu, jego promocja i wykorzystanie lokalnych zasobów. LGD ma formę partnerstwa publiczno-prywatnego.
Lokalne Grupy Działania muszą posiadać osobowość prawną i mogą przyjmować formę fundacji, stowarzyszeń i związków stowarzyszeń. Przynajmniej 51% składu jej organu zarządczego muszą stanowić przedstawiciele sektora prywatnego, np. przedsiębiorcy i rolnicy z danego obszaru. Do partnerstwa mogą się również przyłączyć różne stowarzyszenia, fundacje i organizacje.
Warunkiem działania takiej grupy jest chęć rozwoju własnego obszaru. Lokalna Grupa Działania to ludzie, którzy chcą, poprzez wykorzystanie lokalnych zasobów, stworzyć lepsze warunki życia dla wszystkich mieszkańców. Partnerzy podejmują wspólne, praktyczne działania dzieląc się zasobami, odpowiedzialnością i korzyściami.
Lokalna Grupa Działania wykorzystując wszystkie możliwości jakie daje członkostwo Polski w UE może stać się potężną organizacją lokalną, która kreuje rozwój całego regionu. Bardzo ważnym elementem jej działania jest współpraca z partnerstwami w innych miejscach Polski i Unii Europejskiej.
Dla LGD przewidziano w projekcie LEADER + następujące tematy priorytetowe:
– jak najlepsze wykorzystanie zasobów naturalnych i dziedzictwa kulturowego, w tym zwiększenie wartości terenów wiejskich;
– poprawa jakości życia na obszarach wiejskich;
– tworzenie wartości dodanej produktów lokalnych, w szczególności dzięki wspólnym działaniom, ułatwiającym małym producentom dostęp do rynków;
– wykorzystanie nowych technologii i know-how dla zwiększenia konkurencyjności produktów i usług pochodzących z obszarów wiejskich.
Od nowego okresu programowania w 2015 roku LGD muszą zwiększyć liczbę mieszkańców z którymi będą współpracować do 30 tys. osób. Dlatego „Partnerstwo dla Rozwoju” utworzone przez gminy Rudnik i Pietrowice Wielkie poszerza obszar działania o sąsiednie gminy, m.in. właśnie o gminę Nędza.
Gmina Nędza, już jako członek stowarzyszenia, będzie mogła starać się o dofinansowanie różnych projektów. LGD powołuje radę programową, która ocenia wpływające wnioski o dofinansowanie. Po pozytywnej ocenie, wnioski przekazywane są do Urzędu Marszałkowskiego, który wydaje zgodę na realizację przedsięwzięcia.
publ. /ps/