Pasożyty psów i kotów. Jak sobie z nimi poradzić?

Jak ograniczyć ryzyko zarażeń? Jak ważne jest regularne stosowanie leków przeciwpasożytniczych?

Bliski kontakt ludzi ze zwierzętami to nie tylko korzyści, to także ryzyko związane z chorobami odzwierzęcymi czyli tzw. zoonozami, do których zaliczyć można miedzy innymi inwazje pasożytnicze. Pasożyty to organizmy żyjące kosztem swoich żywicieli, którymi mogą być zarówno zwierzęta jak i ludzie. Pasożytnictwo to jedna z najstarszych i najbardziej wyrafinowanych form współżycia organizmów. Kluczową strategią w przetrwaniu pasożytów jest ich niebywała zdolność do rozmnażania. Jedna dorosła samica glisty psiej lub kociej  może produkować 200 tys.  jaj na dobę.  Każdy gram kału to od kilkuset do ponad tysiąca jaj, które trafiając do środowiska, zanieczyszczają je parazytologicznie. Należy podkreślić, że sprzątanie odchodów po psach i kotach zaraz po ich wydaleniu nie jest niebezpieczne dla właścicieli. Znajdujące się w „świeżym” kale jaja glist są nieinwazyjne i nie zagrażają zdrowiu ludzi i zwierząt. Dopiero po upływie 3-4 tygodni w warunkach środowiska zewnętrznego rozwijają się, osiągając stadium inwazyjne zdolne do wywołania choroby. W sprzyjających warunkach stanowią realne zagrożenie dla zdrowia zwierząt i ludzi przez okres nawet do 2 lat.

- reklama -

 

W każdym mieście są tereny cieszące się popularnością wśród właścicieli zwierząt jako atrakcyjne miejsca wyprowadzania czworonogów na spacery. Takie rejony jak parki, trawniki sąsiadujące z alejkami osiedlowymi są szczególnie narażone na kumulacje form rozwojowych pasożytów. Pamiętając o kilku prostych zasadach jak: sprzątanie odchodów po zwierzętach, ograniczenie ich dostępu do placów zabaw i piaskownic, mycie rąk po kontakcie z pupilem, można istotnie ograniczyć ryzyko zarażeń. Równie ważnym elementem profilaktyki chorób inwazyjnych psów i kotów jest regularne stosowanie leków przeciwpasożytniczych. Środki te eliminują pasożyty z organizmu żywiciela. Dodatkowo część z nich chroni organizm żywiciela przed wniknięciem i rozwojem form inwazyjnych, zapobiegając w ten sposób wystąpieniu nowych inwazji. Nowoczesne preparaty charakteryzują się szerokim spektrum działania, dużym bezpieczeństwem oraz łatwym sposobem aplikacji i długim okresem działania. Niektóre leki dają możliwość eliminacji zarówno pasożytów zewnętrznych jak i wewnętrznych.  Współpraca naukowców i lekarzy praktyków zaowocowała opracowaniem formuł dostosowanych do gatunku, wieku oraz masy zwierząt. Dzięki temu dziś możemy bezpiecznie i skutecznie odrobaczać psy i koty dbając równocześnie o zdrowie zwierząt oraz nas samych.

Artykuł na podstawie pracy: "Pasożyty psów i kotów problem nie tylko weterynaryjny", dr n. wet. Klaudiusz Szczepaniak, Zakład Parazytologii i Chorób Inwazyjnych, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

 

 
Sklep zoologiczny ZOO-MAR
ul. Opawska 82
47-400 Racibórz
http://www.zoo-mar.pl
 
 
ul. Długa 10
tel. 32 415 96 66
Czynne:
Pn-Pt 09.00 – 18.00
Sobota 09.00 – 14.00
 
 
ul. Opawska 82
tel. 32 733 11 51
Czynne:
Pn, Wt, Śr, Pt 08.00 – 19.00
Czwartek 09.00 – 19.00
Sobota 08.00 – 15.00
 
 
ul. Słowackiego 59
tel. 796 123 723
Czynne:
Pn-Pt 09.00 – 18.00
Sobota 09.00 – 14.00
 
 
ul. Przejazdowa 5
47-400 Racibórz
tel. 882 761 705
Czynne:
Pn-Pt 09.00 – 17.00
Sobota 09.00 – 14.00
 
 
/artykuł sponsorowany/
 
 
—————————————————————————————————————
 
Drontal Plus Flavour, 150mg+144mg+50mg, tabletki dla psów; Bayer Animal Health GmbH, 51368 Leverkusen, Niemcy. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY SUBSTANCJI CZYNNEJ(-YCH), Drontal Plus Flavour: Jedna tabletka zawiera: febantel 150 mg; pyrantelu embonian 144 mg; prazikwantel 50 mg, WSKAZANIA LECZNICZE – Drontal Plus Flavour: Zwalczanie inwazji nicieni i tasiemców przewodu pokarmowego psów, takich jak: Toxocara canis, Toxascaris leonina, Uncinaria stenocephala, Ancylostoma caninum, Trichuris vulpis, Taenia spp., Multiceps multiceps, Dipylidium caninum,  Mesocestoides spp., Echinococcus granulosus, Echinococcus multilocularis. Zwalczanie inwazji pierwotniaków Giardia spp. PRZECIWWSKAZANIA – Nie stosować u szczeniąt poniżej 2 tygodnia życia. Nie stosować u suk w pierwszych dwóch trymestrach ciąży. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Drontal, 230 mg / 20 mg tabletki powlekane dla kotów; Bayer Animal Health GmbH, 51368 Leverkusen, Niemcy. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY SUBSTANCJI CZYNNEJ(-YCH), Drontal dla kotów: Jedna tabletka zawiera: embonian pyrantelu 230 mg; prazikwantel 20 mg, WSKAZANIA LECZNICZE – Drontal dla kotów: Zwalczanie inwazji nicieni i tasiemców przewodu pokarmowego kotów, takich jak: Toxocara cati, Ancylostoma tubaeforme, Ancylostoma braziliense, Echinococcus multilocularis, Dipylidium caninum, Taenia  taenieformis, Mesocestoides spp., Joyeuxiella spp. PRZECIWWSKAZANIA – Nie stosować u kociąt przed ukończeniem trzeciego tygodnia życia. Nie stosować u kotek w pierwszych dwóch trymestrach ciąży. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.
 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj