Ksiądz urodzony w Tworkowie, zamordowany przez Niemców w KL Dachau, błogosławiony kościoła katolickiego, został nominowany przez Gazetę Wyborczą w plebiscycie na katowiczanina 150-lecia.
Katowice szykują się do obchodów 150-lecia praw miejskich. Z tej okazji katowicka Gazeta Wyborcza przypomina 150 osób, codziennie jedną, które w życiu Katowic odegrały znaczącą rolę. GW zachęca też czytelników do przysyłania swoich propozycji.
Spośród zaprezentowanych na łamach Gazety sylwetek kapituła wybierze dwudziestu najwybitniejszych katowiczan. O tym, kto z tego grona zostanie katowiczaninem 150-lecia, zdecydują czytelnicy "Wyborczej". Nazwisko laureata ogłoszone będzie w grudniu na gali "Cegła z Gazety".
Jako jeden z pierwszych najwybitniejszych katowiczan zaprezentowany został Emil Szramek. Warto przypomnieć więc sylwetkę duchownego [za Wikipedią]:
Emil Szramek (ur. jako Emil Michael Schramek 29 września 1887 we Tworkowie, zm. 13 stycznia 1942 w KL Dachau) – błogosławiony i męczennik Kościoła katolickiego, polski duchowny katolicki. Emil Szramek urodził się jako syn chałupnika Augusta i Josephy z d. Kandziora. Szkołę elementarną ukończył w Tworkowie, gimnazjum w Raciborzu, studia teologiczne na wydziale teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego (1907-1910).
Od początku okupacji niemieckiej spotykały go represje ze strony Gestapo. Nie opuścił parafii, a od decyzji niemieckich władz okupacyjnych o wygnaniu odwołał się do najwyższych władz III Rzeszy. 8 kwietnia 1940 został aresztowany i kolejno przebywał w niemieckich obozach koncentracyjnych KL Dachau, Gusen, Mauthausen i ponownie od 8 grudnia 1940 w KL Dachau. W obozie ks. Emil Szramek stał się niekwestionowanym przywódcą księży. Podnosił więźniów na duchu, głosił kazania, w których dawał wyraz nadziei na odrodzenie Polski. Wobec prześladowców zachowywał się z godnością i spokojem. Jak wspominają współwięźniowie miał niezłomny charakter i siłę ducha. Został zamordowany na izbie chorych strumieniami lodowatej wody.
Beatyfikował go papież Jan Paweł II w 1999 jako jednego ze 108 polskich męczenników II wojny światowej.
publ. /ps/
fot. Wikipedia