Geriatria w Polsce leży. A jak jest w Raciborzu?

0

Szpital mógłby przyjmować więcej pacjentów na geriatrii, ale na przeszkodzie stoi "skandalicznie mały" kontrakt z NFZ. Zresztą, polska geriatria przeżywa zapaść. Lekarzy tej specjalności jest w kraju… 321!

 

- reklama -

Zdarza się, że pacjenci w podeszłym wieku trafiając do szpitala umieszczani są na internie, zamiast na geriatrii. Dzieje się tak dlatego, iż oddział geriatryczny przyjmuje pacjentów tylko w trybie planowym i nie może przekroczyć określonej liczby chorych. Powodem jest wysokość kontraktu NFZ. – Jest skandalicznie mały – twierdzi dyrekcja lecznicy.

– Chcielibyśmy przyjmować więcej pacjentów na geriatrii, niestety kontrakt nas ogranicza – przyznaje Włodzimierz Kącik, z-ca dyrektora ds. medycznych. Przewaga geriatrii nad interną polega na tym, iż nastawiona ona jest na wieloprofilową diagnostykę i leczenie wielu chorób które najczęściej mają ludzie w podeszłym wieku, podczas gdy na internie leczy się najczęściej jedynie schorzenia, z którymi trafiają oni na oddział.

Lekarze – geriatrzy mają całkiem inne podejście do pacjenta, co wynika m.in. z systemu ich szkolenia. Interdyscyplinarność w traktowaniu chorych daje zdaniem dr Kącika znakomite efekty. Niestety, mimo zapewnień ze strony ministerstwa, iż polityka zdrowotna względem seniorów jest priorytetem, za słowami nie idą konkretne pieniądze. – Gdybyśmy chcieli na tym oddziale pracować w ten sposób, do którego posiadamy warunki, kontrakt musiałby być przynajmniej dwukrotnie wyższy – mówi wicedyrektor.

 

Choć dyrekcja szpitala od lata zabiega o zwiększenie kontraktu, pozostaje on na tym samym poziomie od wielu lat. Problem z geriatrami jest jeszcze innej natury. System ich szkolenia jest niewydolny i nie zapewnia wymaganej liczby specjalistów w tej dziedzinie. Skutkuje to m.in. tym, iż Polska ma najniższy w Europie wskaźnik geriatrów względem liczby ludności. W całym kraju jest zaledwie 321 lekarzy – specjalistów w dziedzinie geriatrii! W raciborskim szpitalu chcieliby przyjąć na szkolenie młodych lekarzy. Niestety, wszystko rozbija się o wysokość kontraktu.

 

/ps/

 

 ——————————————————

 

zobacz także:

 

Od czasu gdy dyspozytornię pogotowia przeniesiono z Raciborza do Jastrzębia, mamy ok 1/3 wyjazdów więcej – szacuje dyrektor szpitala.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here