Czeladnicy piernikarium na piastowskim szlaku

0

Aby poznać początki państwa polskiego i jego losy uczniowie klas piątych i szóstych udali się w podróż szlakiem piastowskimAby poznać początki państwa polskiego i jego losy uczniowie klas piątych i szóstych udali się w środę, 13 maja, we wczesnych godzinach porannych w podróż do miejsc, gdzie wieki temu przodkowie tworzyli naszą ojczyznę. Przejeżdżając przez trzy dni siedem województw i wszystkie polskie autostrady uczestnicy wycieczki odbyli niezapomnianą podróż szlakiem piastowskim.
Pierwszym odwiedzanym miejscem był zamek w Kórniku, gdzie uczniowie podziwiali piękno zabytkowej rezydencji, a także liczne eksponaty gromadzone w niej na przestrzeni wieków. Z wytwornych wnętrz uczestnicy wycieczki przenieśli się do Poznania, gdzie na Ostrowie Tumskim swoją siedzibę zbudował pierwszy historyczny władca Polski, Mieszko I. Na Ostrowie głównym celem było zwiedzenie najstarszej polskiej katedry, w której pochowani są pierwsi władcy Polski. Spacerem uczniowie przeszli na Stare Miasto, gdzie obejrzeli znajdujące się tam zabytki. Po trudach dnia pierwszego całą grupa udała się do ośrodka na zasłużony odpoczynek.
Dzień drugi rozpoczął się od wizyty w Mogilnie, gdzie młodzi podróżnicy zgłębiali wiedzę o stylu romańskim na przykładzie klasztoru i kościoła pobenedyktyńskiego z XI wieku. Kolejnym celem podróży był rezerwat archeologiczny w Biskupinie, tutaj można było poznać historię ludów zamieszkujących ten obszar już od epoki kamienia. Wielkie zainteresowanie wzbudziły zarówno budynki mieszkalne, jak i zagrody dla zwierząt hodowlanych, uprawy oraz zawody wykonywane w wiosce wczesnopiastowskiej. Zwieńczeniem wizyty w rezerwacie było przejście przez pawilon muzealny. Z Biskupina grupa udała się do Gniezna, gdzie duże wrażenie zrobiło na uczniach Muzeum Początków Państwa Polskiego i multimedialne przedstawienie wczesnych dziejów naszej ojczyzny oraz eksponaty z nimi związane. Katedra Gnieźnieńska wraz z Wzgórzem Lecha były ostatnim miejscem zwiedzanym tego dnia, podziemia, relikwie świętego Wojciecha oraz Drzwi Gnieźnieńskie to najważniejsze elementy jakie uczniowie zobaczyli w tym miejscu. Kolejny dzień skończył się powrotem do ośrodka w Mogilnie.
Dzień trzeci był poświęcony na zwiedzanie Torunia – jednego z najstarszych miast w Polsce. Uczestnicy wycieczki poznali historię tego miasta i zobaczyli toruński zespół staromiejski, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Z dużym zaangażowaniem uczniowie wysłuchali toruńskich legend i dziejów mieszkańców. Dodatkowymi atrakcjami było zwiedzenie bunkru oraz wizyta w interaktywnym Żywym Muzeum Piernika. W tym ostatnim miejscu młodzi podróżnicy przenieśli się do XVI-wiecznej piekarni, gdzie najpierw złożyli przysięgę, a potem zaczęli krótkie terminowanie u mistrza piernikarskiego by zdobyć uprawnienia piernikarskie, wyrabiając pierniki według najlepszych receptur sprzed pięciuset lat. W piątkowy późny wieczór wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pełni wrażeń zakończyli swą podróż szlakiem piastowskim.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here