„Nowoczesna” inwestuje w odnawialne źródła energii

2

WFOŚiGW w Katowicach wsparł kwotą dotacji 267 tys zł montaż instalacji pozwalających na podgrzewanie wody z odnawialnych źródeł energii w budynkach przy ul. Chodkiewicza i przy ul. Lotniczej.

- reklama -

Spółdzielnie mieszkaniowe to potężne instytucje. Skupiają w swoich szeregach setki mieszkańców. W Raciborzu króluje „Nowoczesna”. W swoich zasobach mieszkaniowych ma dziesiątki obiektów – także wielopiętrowych wieżowców. Spółdzielnia dba o to, by jej budynki były coraz bardziej przyjazne środowisku. Jednym z jej priorytetów jest walka ze zjawiskiem niskiej emisji, która wyrządza tak wiele szkody zdrowiu mieszkańców. Eksperci twierdzą, że najlepszym sposobem na ograniczenie emisji pyłu zawieszonego są procesy termomodernizacji. „Nowoczesna” obrała właśnie ten kierunek działań. W tym roku prowadzone są prace związane z montażem instalacji wykorzystujących słońce do podgrzewania wody w dwóch budynkach. Są to bloki mieszkalne przy ulicy Chodkiewicza 12 -16 oraz przy Lotniczej 44-50. Wartość inwestycji to ponad 940 tys. zł. Prawie milion nowych polskich złotych. Ale nie wszystkie te potężne pieniądze wyłożyła „Nowoczesna”. Sporą część z nich zagwarantował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Na dofinansowanie instalacji przeznaczył aż 267 tys. zł dotacji. Spółdzielnia uzyskała też wsparcie w postaci niskooprocentowanej pożyczki w wysokości 382 tys. zł. Oszczędności energii, a co za tym idzie ograniczenie niskiej emisji to nie cały pożytek z inwestycji. Spółdzielcy także na tym zarobią. Pracownicy „Nowoczesnej” szacują, że oszczędności poczynione dzięki montażowi kolektorów słonecznych i pomp ciepła będą wynosić nawet 40 proc. Energia uzyskana dzięki nim będzie służyć podgrzewaniu ciepłej wody. Inwestycje w tę formę termomodernizacji w spółdzielni mieszkaniowej „Nowoczesna” są prowadzone od kilku lat. Pierwsze solary pojawiły się na raciborskim wieżowcu (przy ul. Chełmońskiego 25) już w 2011r. Całkowity koszt montażu instalacji związanych z pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł w celu ogrzewania wody wynosi na chwilę obecną już 8,3 mln zł. Spółdzielnia dla jego przeprowadzenia pozyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach aż 2,4 mln zł dotacji oraz 2,7 mln niskooprocentowanej pożyczki.

 

 

 Instalacje solarne widoczne na dachach budynków są źródłem dużych oszczędności energii. Oszczędzamy tak pieniądze, ale również chronimy środowisko naturalne.(fot. Ensol)

 

 

Leszek Iwulski

Autor dziękuje za informacje działowi technicznemu Spółdzielni

 

 

 

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

 

 

 

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. To są pompy ciepła które grzeją wodę nocą lub jak jest nie wydała solaryjne np. w dni deszczowe lub zimą. Idea jest dobrze dobrana ponieważ pec jest coraz droższy s po drugie ma monopol na Raciborzu. Inwestycja się musi jeszcze spłacić co przy tak dużej ilości osób będzie to w miarę szybko.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here