Dożynki wiejskie w Krzyżanowicach i Rudyszwałdzie

0

Krzyżanowice i Rudyszwałd to kolejne miejscowości gminy, w których dziękowano za tegoroczne plony.

 

- reklama -

Jak w każdym sołectwie, tak i w Rudyszwałdzie obchodzono święto dziękczynienia za plony. Świętowanie rozpoczęto w sobotni wieczór zabawą taneczną. W niedzielę 6 września Mszę świętą dziękczynną za rolników celebrował ksiądz proboszcz Piotr Figurniak. Po południu kontynuowano obchody – tradycyjny kolorowy korowód ruszył ulicami wsi. W pochodzie szły dzieci i młodzież pięknie przebrane, gospodynie z koroną dożynkową. Natomiast rolnicy mogli pochwalić się swoim sprzętem do prac polowych, odświętnie na ten dzień udekorowanym. Na przyczepach prezentowano humorystyczne scenki. Udział w korowodzie wzięli także rolnicy z Haci, a na czele pochodu jechali jeźdźcy. Potem na scenie pod wiatą wystąpiły dzieci z programem artystycznym. Świetnie zaopatrzone bufety oferowały m.in. potrawy z grilla, kołacze i miodówkę. Potem do późnej nocy bawiono się przy dźwiękach muzyki.

 

****************************************

 

 

 

W niedzielę 6 września za pomyślne zbiory dziękowali rolnicy, ich rodziny oraz wszyscy mieszkańcy Krzyżanowic, modląc się i prosząc o powodzenie upraw w przyszłym roku. Po mszy dalsza część uroczystości miała miejsce przy plebani. Dzieci wręczyły dary i płody rolne proboszczowi, a gospodynie pokroiły chleb i częstowały nim parafian.

Po południu mieszkańcy bawili się na festynie pod wiatą przy przedszkolu. W programie były występy dzieci ze szkoły w Krzyżanowicach i mażoretek zespołu Uśmiech. Był także pokaz mody oraz widowisko muzyczno-taneczne w wykonaniu krzyżanowickiej grupy teatralnej. Po swoim występie aktorzy otrzymali zasłużone owacje.

 

Tekst i zdjęcia: Urząd Gminy Krzyżanowice

publ. /ps/

 

 ————————————————-

 

zobacz także:

 

Barwne dożynki w Bolesławiu i Roszkowie

Roszków i Bolesław to pierwsze miejscowości w gminie Krzyżanowice, w których odbyły się obchody tegorocznego święta plonów.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here