Oddali hołd żołnierzom poległym w czasie II wojny światowej

0

Uczniowie Gimnazjum nr 5 w Raciborzu spotkali się przy Dębie Pamięci, który jest symbolicznym grobem pułkownika Wojska Polskiego Jerzego Skrzydlewskiego.

16 września przy Dębie Pamięci, który został posadzony na terenie Gimnazjum nr 5 w Raciborzu odbyła się uroczystość upamiętniająca agresję hitlerowskich Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku. Uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście: Marian Szlapański (prezes raciborskiego oddziału światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej) oraz Mieczysław Sus (przewodniczący Raciborskiego Koła Związku Sybiraków) oddali hołd ofiarom wojny.  

- reklama -

Miejsce spotkania było szczególne, był nim dąb będący symbolicznym grobem pułkownika Wojska Polskiego Jerzego Skrzydlewskiego, zamordowanego skrytobójczo przez NKWD w 1940 roku. Dąb nazwany jego imieniem jest wyrazem siły, symbolem męstwa i odzyskanej niepodległości – tego, w co wierzył pułkownik Skrzydlewski i za co zginął. W chwili wybuchu wojny płk Jerzy Skrzydlewski był szefem sztabu Wileńskiej Brygady Kawalerii stacjonującej w Wilnie. W pierwszych dniach września, w czasie walk z Niemcami brygada została rozbita. Część żołnierzy wzięła udział w walkach z Armią Czerwoną zakończonych kapitulacją. Wówczas płk Skrzydlewski znalazł się w sowieckiej niewoli, umieszczono go w obozie w Starobielsku, a wiosną 1940 roku rozstrzelano w Charkowie.

 

 
 

 

– Dąb płka Skrzydlewskiego posadziliśmy w 2008 roku, od tego momentu tworzymy tradycję, upamietniając wybuch drugiej wojny światowej poprzez wspólne spotkania w tym szczególnym miejscu, gdzie składamy również zapalone znicze i minutą ciszy czcimy pamięć wszystkich ofiar. Szczególne podziękowania za udział w uroczystościach dedykujemy naszym gościom, naocznym świadkom historii, jak również tym, którzy przygotowali uroczystość: Ani i Weronice z klasy 2a oraz Łukaszowi i Kacprowi z klasy 2b, a także pocztowi sztandarowemu gimnazjum – mówią nauczyciele Gimnazjum nr 5 w Raciborzu.

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here