W rolnictwie rządzą kobiety; szkolenie KRUS w Nędzy

Szkolenie dla rolniczek oraz sołtysów dotyczące bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych zostało zorganizowane w Urzędzie Gminy Nędza. Na finał odbył się konkurs. Zobacz kto okazał się liderem.

 

- reklama -

 

 

KRUS zorganizował szkolenie głównie dla pań. Dlaczego? – Bo to one właściwie rządzą w gospodarstwach, a mąż robi to, na co żona zwraca uwagę. Są takimi strażniczkami bezpieczeństwa – uśmiecha się Krystyna Nowak, kierownik KRUS w Raciborzu.

Cieszy się, że do bezpieczeństwa w pracy rolnicy przykładają coraz większą wagę i chętnie biorą udział w szkoleniach. Liczba wypadków w rolnictwie w powiecie raciborskim utrzymuje się od kilku lat na podobnym poziomie. – To zazwyczaj upadki, potknięcia, skaleczenia, które nie powodują trwałego uszczerbku na zdrowiu – mówi Krystyna Nowak.

Agnieszka Plaskacz, inspektor ds. prewencji i rehabilitacji w KRUS w Raciborzu mówiła o zapobieganiu wypadkom. Obecnie 50 proc. zgłoszonych zdarzeń to upadki. – Niektórym wypadkom można zapobiec, czasem wystarczą proste zabiegi, jak np. posypanie śliskiej powierzchni piaskiem, czy nawet stosowanie obuwia odpowiedniego do wykonywanej pracy – zwraca uwagę Agnieszka Plaskacz.

Irena Łaba, dyrektor KRUS oddziału regionalnego w Częstochowie obejmującego swoim działaniem całe województwo śląskie, mówiła podczas szkolenia o zmianach do ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

– 1 października tego roku weszły w życie, m.in. zmiany przepisów dotyczące możliwości pozostania w ubezpieczeniu społecznym rolników przez osoby, które opiekują się niepełnosprawnymi członkami rodzin – informuje Irena Łaba. – To częste przypadki. Zdarza się, że rolnicy i rolniczki w wyniku podjęcia np. umowy zlecenia, niepotrzebnie rezygnują z ubezpieczenia rolniczego – dodaje specjalistka. W razie wątpliwości wszelkich informacji udziela KRUS, najbliższy oddział terenowy znajduje się w Raciborzu przy ul. Ludwika 4.

W ramach szkolenia Simona Musioł, ratownik medyczny z pogotowia ratunkowego w Raciborzu, mówiła o zasadach pierwszej pomocy. – Na szczęście coraz mniej jest wypadków bardzo drastycznych, np. wciągnięcie przez maszynę, amputacji kończyn – mówiła ratowniczka.

Na finał szkolenia odbył się konkurs. Uczestnicy odpowiadali na pytania z zakresu BHP, np.: W jakim okresie nie powinno się przebywać na opryskanej plantacji? Czy 15-letni uczeń gimnazjum może kierować ciągnikiem rolniczym?

W kategorii gospodyń wiejskich najtrafniej na pytania odpowiedziały:
1. Maria Nowak z Łęgu
2. Bożena Przybyła z Babic
3. Urszula Szczuka z Łęgu

W kategorii sołtysów najlepsi okazali się:
1. Gizela Nowak z Łęgu
2. Monika Jacheć z Zawady Ks.
3. Stefan Kurzydem z Nędzy

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj