Setki osób i owacja na stojąco na premierze filmu o NSPJ

0

W niedzielny wieczór odbyła się premiera filmu o kościele parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Powstanie filmu zbiegło się z 80-leciem kościoła, ale powodów i rocznic jest więcej.

 

- reklama -

Autorami filmu są pasjonaci lokalnej historii: Adrian Szczypiński (reżyser) i Wojciech Mitręga. Od pierwszych prac koncepcyjnych po efekt finalny minęło 14 miesięcy. Jak na wstępie zaznaczył proboszcz Adam Rogalski, nie musiał się długo zastanawiać, gdy niespełna półtora roku temu zgłosił się do niego Szczypiński z pomysłem nakręcenia filmu. Sam przy okazji w tym czasie dowiedział się kilku rzeczy o parafii, którą zarządza już 10 lat.

 

Przed projekcją zaplanowaną na godz. 19.00 głos oprócz proboszcza zabrali ponadto krótko autorzy, przekazując kilka ciekawostek związanych z powstawaniem filmu. Szczypińskiego ucieszyła wysoka frekwencja – środkowe rzędy kościoła zapełnione były po brzegi, wolne miejsca widniały jedynie po bokach.

 

Kilkanaście lat temu parafia doczekała się książki poświęconej jej historii, 80-lecie zbiegło się z premierą filmu (trwający 104 minuty obraz wkrótce będzie dostępny na DVD). Ale ten jubileusz to nie jedyna rocznica przypadająca w tym roku: proboszcz Rogalski skończył 50 lat, ponadto 10 lat temu zmarł poprzedni (Alojzy Jurczyk; zarówno on, jak i pierwszy proboszcz Jan Post – który także doczekał się książki sobie poświęconej – są w filmie ukazani).

 

Dzieło dedykowane zostało pamięci Urszuli Kalus. Jak wyjawił Szczypiński, który wcześniej nakręcił już film poświęcony parafii św. Mikołaja na Starej Wsi, to właśnie zmarła niedawno działaczka TMZR zainspirowała go do udokumentowania dziejów drugiej najmłodszej parafii w Raciborzu, gdzie sama mieszkała.

 

 

 

 

 

Po projekcji zebrani wstali i długimi brawami podziękowali autorowi za jego dzieło, co dla twórcy jest chyba największą nagrodą. Adrian Szczypiński z trudem powstrzymywał łzy :).  Jak powiedział nam Wojciech Mitręga, film na DVD ma być dostępny na przełomie listopada i grudnia. – Myślę, że 2 grudnia to najpóźniejsza data – wyjawia Mitręga, odpowiedzialny za konsultacje historyczne pracownik raciborskiego archiwum.

 

– Ten film trwa – zasygnalizowali twórcy dając do zrozumienia, że obraz nie jest jeszcze skończony i może być uzupełniony o kolejne fakty związane zarówno z parafią, jak i samą produkcją.

 

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa – największa raciborska parafia obejmująca tzw. Nowe Zagrody, powstała w 1935 roku, należąca do dekanatu raciborskiego leżącego w diecezji opolskiej.

 

/ps/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here