Nie zabijaj!- apel biskupów, by nie zanieczyszczać powietrza

5

Nie palcie w piecach plastików! – wzywają biskupi, powołując się na zdrowy rozsądek i obowiązek przestrzegania Bożego przykazania: nie zabijaj!  Odezwa czterech biskupów czytana dziś w kościołach…

 

- reklama -
Kościół włącza się w walkę o czyste powietrze. W komunikacie biskupów czytamy o zanieczyszczeniu powietrza, które nasila się w okresie zimowym… 

 

 

W dniu 15.11.2015 w kościołach rzymsko-katolickich podczas niedzielnej mszy odczytano "Słowo biskupów diecezji z terenu województwa śląskiego w sprawie troski o jakość powietrza". W komunikacie abp Wiktor Skworc, bp Jan Kopiec, bp Andrzej Czaja oraz bp Grzegorz Kaszak apelują, aby zjawisko "niskiej emisji" uznać za ważną sprawę społeczną oraz nadać mu wymiar "ekologiczny rachunek sumienia".
 
W  komunikacie biskupi akcentują, że wysokie stężenia pyłu zawieszonego (jednego ze składników smogu będącego efektem m.in. niskiej emisji), przekraczające czasem wielokrotnie normy, występują w całym regionie Śląska w sezonie grzewczym (od października do kwietnia), zwłaszcza podczas bezwietrznej, mroźnej  i bezdeszczowej pogody.

Wśród przyczyn zjawiska wskazują przede wszystkim dużą gęstość zaludnienia, intensywny ruch samochodowy oraz nieekologiczną postawę mieszkańców, którzy w piecach spalają śmieci, złej jakości opał oraz plastiki. Biskupi podkreślili, że powietrze powinno zostać oczyszczone z efektów ludzkiej lekkomyślności, które w ocenie trzeba zestawiać z łamaniem przykazania "Nie zabijaj", bowiem jeśli mamy na myśli spalanie odpadów i przedmiotów plastikowych, to mówimy o działaniu, które negatywnie odbija się przede wszystkim na człowieka, prowadzi do chorób układu oddechowego i krążenia, zaś zawarte w produkowanych paleniskach powietrze zawiera rakotwórcze związki chemiczne, które zabijają.

"Główną przyczyną zanieczyszczeń jest emisja niebezpiecznych substancji chemicznych z indywidualnego ogrzewania budynków. Ten stan dotyczy również dużych miast ze starą, wielorodzinną zabudową mieszkaniową. Jest konsekwencją spalania materiałów opałowych złej jakości, w paleniskach o niskich parametrach energetycznych" – czytamy w komunikacie.

"Stajemy więc przed poważnym wezwaniem, polegającym na podjęciu wspólnych działań, których celem jest radykalna zmiana jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy. Opracowane i realizowane przez samorządy plany likwidowania tzw. niskiej emisji trzeba już dzisiaj wzmocnić ekologicznym rachunkiem sumienia" (…).

"Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice +Laudato si+, ale także zdrowy rozsądek i wola przestrzegania Bożych przykazań, zwłaszcza przykazania: nie zabijaj!"

"Nie wolno, ogrzewając mieszkanie lub dom przyczyniać się do małych katastrof ekologicznych. Odejście od takiego postępowania będzie wyrazem troski o nasze zdrowie i wczesną profilaktyką, zapobiegającą licznym chorobom. Od naszej świadomości i odpowiedzialności zależy, czy powietrze w miejscowości naszego zamieszkania i całego regionu będzie służyło naszemu zdrowiu" – czytamy.

Biskupi zauważają, że na wpływ zanieczyszczenia powietrza pochodzącego z domowych kotłowni, oprócz świadomości mieszkańców występują też istotne przyczyny ekonomiczne zjawiska. Wielu mieszkańców regionu nie stać na wymianę pieców grzewczych na bardziej ekologiczne i zakup lepszej jakości węgla. Biskupi wnoszą w komunikacie o wypracowanie skutecznego systemu wsparcia przez rząd.

"Poszczególne samorządy dotują już instalację ekologicznych źródeł ciepła. Potrzebne są jednak ogólnopolskie, rządowe rozwiązania systemowe. Z tym łączy się likwidacja trudnych do pokonania barier biurokratycznych oraz opracowanie innych form pomocy" (…) "Bardzo liczymy na to, że przepisy państwowe i samorządowe będą uwzględniać sytuację ekonomiczną tych, których nie stać na zakup nowego pieca lub jego modernizację, a także na nabywanie węgla lepszej jakości lub innego, proekologicznego opału" – apelują biskupi.

 

//i/

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. W Raciborzu to ważniejsze są bulwary i plac Długosza.Dlaczego zamiast tych beznadziejnych pomysłów urząd nie zrobi planu podłączenia ostroga do miejskiej sieci domki jednorodzinne. To samo dotyczy Ocic oraz całego centrum miasta.Zamiast tego zajmujecie się waszymi wydzimisiami które są bez sensu.A gdzie w tym wszytkim zdrowie mieszkańców?

  2. To nie tylko sprawa władz, świadomość i działNIE MUSZĄ BYĆ PO STRONIE ZWYKŁEGO ŚMIERTELNIKA. W BRZEZIU WSZYSCY SA PODŁĄCZENI DO SIECI GAZOWEJ A ODDYCHAC MIE MA CZYM. Odbierane są za darmo plastiki a niestety przejdz sobie spacerkiem tą dzielnicę a możesz je poczuć wyziewające z kominów. [b]Każdy musi zacząć od siebie. [/b]A na innych zawsze można narzekać.

  3. Masz racje ale tylko częściowo. Likwidacja piecy w np 10 budynkach z mzb i likwidacja tym sposobem setek piecy to dopiero jest konkretne działanie systemowe . Więc nie zwalaj tylko na ludzi bo władze mają o wiele wieksze pole działania ale pieniądze wolą wydawać na czyjeś fantazje bez sensu .

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here